coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

تا پایان سال 3 هزار ایستگاه شارژ خودرو برقی ساخته می‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز صنعت خودرو از ساخت 3 هزار ایستگاه شارژ خودرو برقی تا پایان سال خبر داد. او در ادامه توضیحاتی را در این باره ارائه کرد.طی چند وقت اخیر خبرهای زیادی از راه‌اندازی خودرو‌ها و تاکسی‌های برقی منتشر شده است اما سوالی که وجود دارد این است که آیا تمهیدات لازم برای تامین شارژ این دستگاه‌ها در نظر گرفته شده یا خیر.

اکنون عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت در نشست امروز اعلام کرد که 3 هزار ایستگاه جدید شارژ خودروهای برقی تا پایان امسال ساخته خواهد شد.

خرید بلیط هواپیما

بیشتر بخوانید:


ساخت 3 هزار ایستگاه شارژ خودرو برقی تا پایان امسال

او در این باره توضیح داد: «در سال 2023 کل درآمد خودرو سه هزار 350 میلیارد دلار بوده که رتبه اول درآمدزایی در جهان را داشته و این در حالی است که بر اساس آمار، کل درآمد کشور از صنعت خودرو 840 هزار میلیارد تومان بوده که نیمی از بودجه کشور را شامل می‌شود. صنعت خودرو، نقش بسزایی در ایجاد اشتغال در کشور ایفا می‌کند به طوری که 60 صنعت مرتبط با صنعت خودرو است صنعتی که ششمین اقتصاد بزرگ دنیا به حساب می‌آید.»

او ادامه داد: «سال گذشته 37 خودروساز یک میلیون و 335 هزار خودرو تولید کردند، اما از التهاب بازار کاسته نشد، اما با این تعداد تولید خودرو، رتبه 16 دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم و برای سال 1403 تولید یک میلیون و 700 هزار خودرو را هدف‌گذاری کرده‌ایم. تخصیص ارز یکی از مباحث مطرح شده در صنعت خودرو است و در حال حاضر ارز چند نرخی عملاً لایه به لایه باعث ایجاد فساد می‌شود؛ فرض کنید سال گذشته به میزان مشخصی ارز به شرکتی پرداخت کردیم و تعدادی کالا وارد کرد، برای امسال پرداخت ارز را 2 برابر کردیم، اما همان میزان کالا وارد کرد.»

عباس علی آبادی وزیر صنعت، معدن و تجارت

وی افزود: «900 هزار نفر در این صنعت مشغول کار هستند که سهم 12 درصدی در ارزش افزوده کشور دارد؛ رتبه ایران در تولید خودرو طی سال 2021 تا 2023 از هجدهم به شانزدهم رسید و اگر امسال تولید ثابت بماند به رتبه پانزدهم راه خواهیم یافت. باید صنعت خودرو را از قیمت‌گذاری دستوری نجات داده و از آن حمایت کنیم؛ معتقد نیستم خودروسازان ما خوب هستند همچنین معتقد نیستم خیلی هم بد هستند، اما انتظار داریم به سمت تولید خودروهای روز و آینده حرکت کنیم.»

علی آبادی در ادامه به واردات بنزین اشاره کرد و گفت: «در موضوع افزایش عمق ساخت داخل، دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد که باید بررسی شود، خودروسازی در مونتاژ خودرویی وارداتی از لاستیک ایرانی استفاده کرده و می‌گوید 20 درصد داخلی‌سازی شده که اشتباه است و باید منظور از عمق ساخت داخل بررسی شود.»

او همچنین عنوان کرد: «برقی‌سازی راهی است که باید به سمت آن برویم؛ در حال حاضر روزانه 120 میلیون لیتر بنزین در سراسر کشور مصرف می‌شود که باید 7 میلیون لیتر آن را وارد کنیم از این رو برقی سازی راه حلی برای عبور از مصرف بنزین است.»

وزیر صمت در پایان خاطرنشان کرد: «تا پایان امسال، 3 هزار ایستگاه جدید شارژ خودروهای برقی ساخته خواهد شد. مهم‌ترین اجزای قوای محرکه یک خودرو برقی شامل باتری، موتور، گیربکس و سامانه کنترل است که می‌توان در هر کدام اقدام به داخلی‌سازی کرد، اما در اولویت می‌توان از باتری شروع و اقدام به ذخیره انرژی کرد.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درخصوص ایستگاه شارژ خودرو برقی چیست؟ لطفاً نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر