جدیدترین اخبار و مقالات علمی

تلسکوپ فضایی جیمزوب ناسا به تازگی تصویری واقعی از یک پدیده جالب در اعماق فضا گرفته است که بسیار عحیب به نظر می‌رسد. این تصویر یک هیولای فضایی را به وضوح نشان می‌دهد.

برای اولین بار تولید قرص زعفران در ایران با هدف درمان سرطان و افسردگی توسط دانشمندان ایرانی به مرحله اجرایی رسید. این قرص با برند «سافرانال» تولید خواهد شد.

آلودگی هوا امروزه یک بحران بین‌المللی محسوب می‌شود که در ایران هم شدت گرفته است. از این رو آشنایی با تاثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان و روش‌های مقابله با آن برای هر کسی ضروری به نظر می‌رسد.

هر سال با شروع فصل سرما و خصوصا زمستان، در تهران و کلان‌شهرهای ایران با پدیده آلودگی هوا و تکرار وارونگی هوا یا وارونگی دما مواجه می‌شویم. اما وارونگی دمایی چیست و چه انواعی دارد؟ اصلا چرا رخ می‌دهد؟ و در نهایت تاثیرات آن بر انسان و محیط زیست چیست؟

آسترانزنکا که یک شرکت انگلیسی_سوئدی است، قراردادی به ارزش 247 میلیون دلار با یک شرکت بیولوژیکی هوش مصنوعی آمریکایی به نام Absci با هدف طراحی آتتی بادی‌ برای درمان سرطان امضا کرده‌اند. البته هنوز مشخص نیست که این دو شرکت قرار است برای درمان چه نوع سرطانی با یکدیگر همکاری کنند.

دانشمندان قصد دارند با الگوگیری از انگل ها به دنبال راه‌حلی برای کاهش و نابودی درد باشند. به نظر می‌رسد مولکول‌هایی که هنگام حضور انگل ایجاد می‌شوند، می‌توانند مانند مسکن عمل کنند.

دانشمندان موفق به کشف راه‌حلی جدیدی برای درمان اضطراب شده‌اند که آنها را شگفت‌زده کرده است. محققان دانشگاه کویینزلند به این موضوع پرداختند که ریبونوکلئیک اسید یا RNA چگونه بر یادگیری و حافظه مرتبط با ترس تأثیر می‌گذارد.

صفحه 1 از 236