کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کدام یک از دستیارهای صوتی هوشمند شرکت‌های بزرگ، بازی را برنده می‌شود؟

در صورتی که یک کمپانی بزرگ حوزه‌ تکنولوژی در سال ۲۰۱۶ هستید، حتما تا به حال یک دستیار صوتی هوشمند و وراج نیز ساخته‌اید و برای بزرگ کردن آن سخت در تلاش هستید، البته این معمول تر است که شما یک کاربر باشید و از دستیاران مجازی هوشمند استفاده کنید.

دستگاه آمازون اکو در حال پرطرفدارتر شدن است و این موضوع را بیش از پیش برای شرکت‌های بزرگ نمایان می‌کند که صحبت با یک هوش مصنوعی به سرعت در حال تبدیل شدن به بهترین روش برای تعامل داشتن با رایانه‌ها و تلفن‌های هوشمند است. کمپانی اپل سال‌ها است که سرویس سیری (Siri) را به کاربرانش ارائه می‌دهد، آمازون سرویس آلکسا (Alexa) را ساخته و مایکروسافت نیز کورتانا (Cortana) را، همچنین گوگل از طرفی دستیار گوگل (Google Assistant) خود را از نو طراحی کرده است.

آرون گروپس

تکنولوژی خیلی پیشرفت کرده است؛ اما تمامی کمپانی‌ها و شرکت‌های این عرصه با بی‌پردگی بیان می‌کنند که تازه شروع عصر پیشنهاد شده‌ آینده‌ تکنولوژی است و خیلی مانده تا به حد اعلاء برسند و دستیار صوتی هوشمند ساخته شده توسط هر یک، خیلی با یک محصول کامل فاصله دارد.

با این وجود دستیار صوتی هوشمند چیزی است که ما و شما همه روزه از آن استفاده می‌کنیم پس بنابراین کدام یک بهتر از بقیه است؟ در تکرا می‌توانید نتیجه‌ی ساعت‌ها سر و کله زدن با این هوش‌های مصنوعی را در حوزه‌ها و موضوعات مختلف بخوانید و نتیجه را ببینید:

راه اندازی دستیار صوتی هوشمند کمپانی‌های مختلف و طرح سؤالات

در حال حاضر هیچ راه بی‌نقص و کاملی برای ارزیابی یک هوش مصنوعی سخنگو وجود ندارد و هر یک از آن‌ها به خودی خود ویژگی‌هایی دارند؛ اما ما سعی کرده‌ایم که تا آنجایی که می‌توانستیم موضوعات اساسی و کلی ضروری را پوشش دهیم و آن‌ها را بررسی کنیم

دستگاه: آمازون Echo Dot

در آخر ما دوازده موضوع مختلف که هر کسی به آن‌ها نیاز دارد و از آن‌ها استفاده می‌کند را انتخاب کردیم تا مقایسه‌ی دستیار صوتی هوشمند خود را بر پایه‌ی آن‌ها بنا کنیم:

 • سفر و مسیریابی
 • پست الکترونیک
 • پیام رسانی
 • ورزشی
 • موسیقی
 • آب و هوا
 • تقویم
 • ابزارهای اجتماعی
 • ترجمه
 • کارها و تسک‌های ساده
 • دانش عمومی
 • شخصیت

برای هر یک از این موضوعات ما تعداد انگشت شماری سوال و دستور انتخاب کردیم که به نظر می‌رسید باید در میان آن‌ها مشترک باشند و بتوانند پاسخگوی آن‌ها باشند.

همچنین این موضوع که ما از چه دستگاهی برای استفاده از آن دستیار هوشمند صوتی استفاده کرده‌ایم از نظر تکنیکی و عملکرد بسیار مهم است. از این حیث ما این دستگاه‌ها را در زیر قید کرده‌ایم:

 • برای تست و عملکرد دستیار صوتی هوشمند اپل یعنی سیری، آیفون SE را به کار گرفتیم
 • دستیار گوگل را بر روی تلفن هوشمند جدید این کمپانی، یعنی گوگل پیکسل XL را مورد استفاده قرار دادیم
 • قدرت کورتانا از کمپانی مایکروسافت را بر روی لنوو ThinkPad X1 Yoga مورد آزمایش قرار دادیم
 • و در آخر برای آلکسا از شرکت آمازون، ما از آمازون اکو Dot استفاده کردیم.

بیان این موضوع مهم است که کمپانی آمازون در حال به روز رسانی تبلت‌های کیندل فایر برای دریافت دستیار صوتی هوشمند خود، یعنی آلکسا است؛ اما فعلا دسترسی به آن برای ما امکان پذیر نیست و ما مقایسه‌ خود را بدون آن شروع کرده‌ایم.

سفر و مسیریابی

موضوع اول سفر و مسیریابی است که ما کار مقایسه خود را با آن آغاز کرده‌ایم. آدرس منزل نیو جرسی خود (توجه کنید که این مطلب یک ترجمه از یک وب سایت خارجی است) را برای هر یک از آن‌ها تغریف کردیم.

سؤال: چکونه به Port Authority Bus Terminal (اسم یک ترمینال اتوبوس) بروم؟

port-authority-bus-terminal

دستیار گوگل همه چیز را ساده کرد. سوال پرسیده شده را به صورت دقیق فهمید و به صورت کامل می‌دانست که در حال صحبت درباره‌ی چه موضوعی هستیم و بلافاصله نقشه گوگل را باز کرده و یک مسیر انتخاب شده را به ما نشان داد. اگر که خود ما این مسیر را جست و جو می‌کردیم هرگز به این سرعت در عرض چند ثانیه به این نتیجه‌ خوب که دستیار گوگل به ما نشان داد، نمی‌رسیدیم.

سیری نیز موضوع را فهمید و می‌دانست درباره‌ی چه چیزی صحبت می‌کنیم؛ اما در عمل کمی ضعیف‌تر بود. پس از بیان سوال، شش مقصد را به نمایش درآورد و به طور عجیبی پرسید که «یکی از نتایج Port Authority Bus Terminal در شهر نیویورک است، آیا منظورتان همین است؟». قاعدتا باید خود دستیار صوتی هوشمند این موضوع را درمی‌یافت که مقصد کدام یک است؛ اما پس از تأیید شدن مقصد همانند دستیار گوگل کار را با این تفاوت که از نقشه اپل استفاده می‌کرد، انجام داد و مسیریابی کرد که شاید بهتر باشد؛ اما همچنان بهترین نیست.

اگر که شما نیز در یک بلندگوی بلوتوثی گیر کرده بودید کار زیادی از دستتان برای کمک در این موضوع بر نمی‌آمد و آلکسا نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ اما با این وجود از داده‌های اپلیکیشن Yelp برای تشخیص مقصد درست استفاده کرد و موقعیت مکانی آن را به ما گزارش داد و ساعات کار ترمینال را بیان کرد؛ اما نتوانست که هیج اطلاعاتی براساس نقشه به ما دهد یا که برایمان مسیریابی کند.

کورتانا سه مقصد احتمالی را برای ما به نمایش گذاشت و پرسید که ما کدام یک را می‌خواهیم. وقتی ما پاسخ دادیم «گزینه‌ی اول» که درست نیز بود یک صفحه‌ جست و جوی ویدئو توسط موتور بینگ به ما برای عبارت «گزینه‌ی اول» به نمایش درآورد که بسیار جالب بود. اما دوباره پس از انتخاب گزینه‌ی صحیح و کلیک کردن بر روی آن توسط نقشه‌ی ویندوز برای ما مسیریابی کرد که بد نیست؛ اما در حد و اندازه‌ی عملکرد گوگل نبود.

برنده: دستیار گوگل

سؤال: «در مسیر رسیدن به ساختمان Empire State ترافیک وجود دارد؟» 

empire-state-building-cortana

سیری و دستیار گوگل بهترین نتیجه را دادند. هر دو به صورت شفاهی زمان باقیمانده برای رسیدن به مقصد را همراه با تأخیرها از محل مبدأ توضیح دادند؛ اما دستیار گوگل با نمایش کامل مسیر و نشان دادن بصری آن‌ها با باز کردن نقشه‌ی گوگل امتیاز بیشتری گرفت.

کورتانا صرفا ابزارکی با اطلاعات کامل درباره‌ی ساختمان امپایر استیت باز کرد و ما را مجبور به کلیک کردن روی گزینه‌ مسیریابی کرد تا به نتیجه‌ی مد نظر خود برسیم.

آلکسا هم تنها می‌تواند نتایج مسیریابی را تنها برای یک مسیر و آدرس مشخص برای شما انجام دهد که برای تنظیم آن باید به اپلیکیشن Alexa مراجعه کنید پس این مورد به طور کل در این بازی رد شد.

برنده: دستیار گوگل

کار: یک بلیط هواپیما به شهر بوستون برایم بخر

booking-boston-ticket-google-assistant

تقریبا هیچ کدام نتوانستند این کار را انجام دهند؛ اما باز هم دستیار صوتی هوشمند گوگل بهتر از بقیه عمل کرد. دستیار گوگل کارت‌های Google Flights را باز کرد و تعدادی از پروازها با خطوط هواپیمایی مختلف با مقصد بوستون با قیمت‌های آن‌ها را به نمایش گذاشت. شما می‌توانید که هر کدام را توسط لمس یا کلیک انتخاب کنید. اما جالب است بدانید که به صورت عجیبی به صورت پیش فرض، پروازهای دو هفته‌ بعد را نیز به نمایش می‌گذارد. اگر که به دستیار گوگل بگویید که «پرواز بعدی» را می‌خواهید، دستیار به شما نزدیکترین پروازها را نشان می‌دهد؛ اما نمی‌توانید با آن به صورت محاوره‌ای صحبت کنید. به عنوان مثال اگر که بگویید «من اولین پرواز را انتخاب می‌کنم» دستیار متوجه دستور شما نمی‌شود. هرچند که باز هم عملکرد دستیار گوگل بهتر از بقیه بود.

سیری تنها توسط موتور بینگ نتایج جست و جو را نشان داد. کورتانا جست و جوی موتور بینگ برای حرف ما را در مرورگر مایکروسافت اج (Edge) باز کرد و آلکسا نیز توسط افزونه‌ی کایاک (Kayak) تنها توانست که پروازها را رصد و جست و جو کند؛ اما از خرید بلیط پشتیبانی نکرد.

برنده: دستیار گوگل

کار: یک تاکسی Uber برایم فراهم کن

call-uber-siri

سیری اینجا بسیار خوب کار کرد. اگر که اپلیکیشن Uber را برای سیری در دسترس قرار دهید در ابیتدا سیری خواهد پرسید که تاکسی اوبری که می‌خواهید از چه دسته‌ای می‌خواهید باشد؟ (منظور کلاس و سطح بالا یا پایین بودن ماشین مورد نظر است). بعد از آن نقشه اپل را باز می‌کند و نزدیکترین تاکسی و زمان رسیدن آن و هزینه‌ محاسبه شده‌ تاکسی شما را نشان می‌دهد. اگر که تاکسی و اطلاعات آن را تأیید کنید، تاکسی را برایتان فراخوان می‌کند. این فرآیند کم و بیش دقیقا همان چیزی است که انتظارش را دارید و لازمش دارید.

کورتانا نیز این کار را انجام داد. با متصل کردن حساب کاربری اوبر به ویندوز و گفتن نوع ماشین و مقصد مورد نظر خودتان همه کارها را برایتان انجام خواهد داد.

آلکسا کمی کار را شیکتر انجام می‌دهد؛ اما اگر که افزونه‌ی Skill از اوبر را نصب کنید همانطور که باید و شبیه دیگران انجام می‌دهد. محدود بودن آلکسا به یک بلندگو (حداقل تا حال حاضر) کار را کمی سخت و یا بهتر است بگوییم، ناراحت می‌کند.

دستیار گوگل در حال جاضر دسترسی به این موضوع ندارد و نمی‌تواند این کار را برای شما انجام دهد؛ اما این موضوع زمانی تغییر خواهد کرد که گوگل در ماه دسامبر آینده دسترسی اپلیکیشن‌های سوم شخص را به دستیار صوتی هوشمند خود باز می‌کند.

برنده: سیری (کورتانا و آلکسا تنها یک قدم عقب‌تر ایستاده‌اند)

پست الکترونیک

کار: یک ایمیل به جف دان بفرست

send-an-email-google-assistant

سیری و دستیار گوگل شانه به شانه رقابت کردند. هر دوی آن‌ها اسم مورد نظر را در مخاطبین تشخیص دادند و این اجازه را به ما دادند تا متن ایمیل را برایشان دیکته کنیم و آن را سریعا ارسال کنیم. البته سیری این اجازه را داد تا که موضوع پیام را مشخص کنیم ولی دستیار گوگل رابط کاربری بهتری داشت. تفاوت بزرگ میان این دو این است که سیری تنها با اپلیکیشن پست الکترونیکی اپل کار می‌کند و این در حالی است که دستیار گوگل از جی‌میل برای این کار استفاده میکند که حتما اکثر کاربران دومی را ترجیح خواهند داد.

کورتانا نیز تمامی این کارها را به صورت مشابه انجام می‌دهد اما ما قادر به انجامش به صورت روان و سریع نبودیم. بارها به اشتباه مخاطب مورد نظر را به جای Jeff Dunn با اسم دیگری (Jeff Done) شناخت و چندین بار نیز این سوال را پرسید که آیا مایلید که برای کسی پیام (اس‌ام‌اس) بفرستید به جای ایمیل؟

آلکسا به طور کل کار درخواست شده را تشخیص نداد. البته راه‌هایی وجود دارد که با استفاده از پلتفرم IFTTT این کار را با آلکسا انجام داد و به ایده‌ی کار نزدیک شد اما هرگز ایده‌آل نیست و کار را به خوبی انجام نخواهد داد.

برنده: دستیار گوگل

سؤال: آیا ایمیل جدیدی دریافت کرده‌ام؟

new-emails-siri

سیری به خوبی کار را انجام داد. پس از پرسیدن سؤال به ما اعلام کرد که چه تعداد ایمیل خوانده نشده و دریافت شده از دیروز تا به حال داشته‌ایم و تنها آن‌ها را در یک ابزارک ساده‌ی ایمیل نشان داد.

دستیار گوگل صحبتی نکرد و تنها دو ایمیل دریافت شده از ماه‌ها پیش را برای ما به نمایش درآورد که با انتخاب دستی هر کدام به طور عجیبی به جای باز کردن برنامه‌ی جی‌میل یک صفحه‌ی مرورگر که تنها آن ایمیل خاص در آن وجود داشت باز کرد.

آلکسا نیز همان مشکل قبلی محدود بودن به یک بلندگو را داشت و نمی‌توانست به خودی خود کاری انجام دهد مگر با آن روش غیر ایده‌آل IFTTT که کسی را جذب خود نمی‌کند. کورتانا نیز به ما پیشنهاد داد که برای سؤال پرسیده شده اینترنت را جست و جو کنیم که البته ما از آن هوش مصنوعی ممنونیم!

برنده: سیری

کار: آخرین ایمیل دریافتی من را بخوان

read-recent-email-google-assistant

مانند قبل سیری همچنان به اپلیکیشن Mail خود اپل وابسته است اما پس از شنیدن دستور به بلافاصله آخرین ایمیل را باز کرد، نام فرستنده را خواند، تاریخش را اعلام کرد و موضوع را گفت، سپس متن ایمیل را خواند. تمام این اعمال بدون دخالت انسان و فقط با همان دستور اولیه اجرا شدند اما به صورت ناشیانه‌ای پس از اتمام متن پیام صدای سیری هم قطع می‌شود و اعلام نمی‌کند که متن به پایان رسیده است.

دستیار گوگل واقعا برای ما ایمیل را نخواند و فقط دو ایمیل آخر دریافتی را در یک کارت نشان داد و باز هم پس از انتتخاب و لمس در اپلیکیشن جی‌میل باز نشد.

آلکسا همچنان نتوانست کاری در اینباره انجام دهد. کورتانا باز هم یک جست و جو با موتور بینگ برای عبارت خواسته شده از او باز کرد.

برنده: سیری

پیام رسانی

کار: به جف دان یک پیام (SMS) بفرست

send-sms-cortana

سیری، دستیار گوگل و کورتانا هر سه به خوبی اسم را شناخته و به سادگی هر چه تمامتر پیام را نوشته و آن را ارسال کردند.

آلکسا از طرف دیگر نیازمند ابزار ثانویه‌های بیشتری برای انجام این کار بود و باید متوجه این موضوع باشیم که این دستگاه وظیفه‌اش ارسال پیام نیست. با وجود این که آلکسا تنها در یک بلندگو گیر کرده اما با انکی ارفاق می‌توان گفت که می‌تواند این کار را انجام دهد.

برنده: سیری، دستیار گوگل و کورتانا

سؤال: آیا پیام دریافتی جدیدی دارم؟

new-sms-google-app

نکته: عکس از اپلیکیشن اصلی کمپانی گوگل است. به نحوی گویا برخی از امکانات به درستی و کامل به اپلیکیشن دستیار گوگل انتقال داده نشده‌اند.

سیری تنها دستیار صوتی هوشمند بود که توانست این کار را به درستی انجام دهد و نه تنها نام فرستنده و پیام را را برایمان خواند بلکه حتی پرسید که آیا مایلیم که پاسخی برای آن پیام بفرستیم و پیام جدیدی را برای نوشتن باز کرد.

دستیار گوگل به ما گفت که اجازه‌ دسترسی به پیام‌ها را ندارد. این موضوع در حالی باعث ناامیدی ما شد که اپلیکیشن گوگل می‌تواند این کار را به درستی و کامل همچون سیری انجام دهد؛ اما این واقعیت که دستیار گوگل این کار را نتواست انجام دهد، مقداری عجیب است.

و باز هم به خاطر این که آلکسا و کورتانا را بر روی یک تلفن در دسترس نداریم پیشرفتی نداشته و نتوانستیم درباره‌ی آن‌ها نظری داشته باشیم.

برنده: سیری

کار: توییت‌های جدید را برایم بخوان

read-tweets-siri

سیری در این عکس دروغ می‌گوید چرا که می‌تواند توییت‌های جدید را بخواند، فقط باید به روش درستی از او درخواست کرد.

نحوه مکالمه، سیری را از بازی اخراج کرد چرا که سیری این توانایی را دارد که با درخواست از او برای جست و جوی توییتر برای عبارتی مانند «مک بوک پرو ۲۰۱۶» یا پرسش «چه موضوعی در توییتر داغ است؟» به طور کامل پاسخگو شما باشد و نتایج خوبی را نمایش دهد. این موضوع که این دستیار صوتی هوشمند نتوانست به خوبی پاسخگوی دستور مورد نظر ما باشد، کمی برایمان ناامید کننده بود.

آلکسا از طرف دیگر کاملا کارآمد و مفید واقع شد و توانست به خوبی و البته با قدرت گرفتن از افزونه‌ Twitter Reader درخواست مورد نظر ما را انجام دهد و یا حتی بهتر عمل کند. آلکسا قادر بود که توییت‌های لایک شده‌ی ما، منشن‌ها و موضوعات داغ توییتر را به همراه خیلی موارد دیگر را بخواند و از این حیث عملکرد بسیار خوبی داشت.

کورتانا به طور کل نتوانست که منظور عبارت ما را با وجود این که می‌تواند که با دستور خاص «تویییتر، توییت جدید» توییت ارسال کند، بفهمد.

دستبار گوگل نتایج جست و جو برای دستور ما را با موتور گوگل به نمایش گذاشت. این موضوع در حالی است که دستیار صوتی هوشمند گوگل قابلیت ارسال و به اشتراک گذاری مقاله‌ها و لینک‌های مختلف به توییتر را دارد. البته نمی‌توان از این گذشت که دستیار گوگل هنور برای اپلیکیشن‌های ثانویه اجازه دسترسی صادر نکرده است اما در این جدال برای بهترین بودن نمی‌توان امتیاز مثبتی به گوگل داد.

برنده: آلکسا

ورزشی

اجازه بدید که به موضوع سرگرم کننده‌تر یعنی ورزش بپردازیم. برای شروع با یک سؤال ساده از یک سری مسابقات قهرمانی بیسبال در آمریکا شروع کردیم:

سؤال: در بازی «کابز»ها کدوم تیم در حال برنده شدن است؟

cubs-games-cortana

سیری، دستیار گوگل و آلکسا به خوبی و با اعتماد به نفس کامل جواب درست را به ما دادند و سؤال ما را به خوبی درک کردند.

از طرف دیگر تنها کورتانا جواب کاملی به ما نداد و نتایج جست و جو با موتور بینگ را درباره‌ی تیم شیکاگو کابز به ما نشان داد.

برنده: سیری، دستیار گوگل و آلکسا

سؤال: بازی بعدی سلتیک با کجاست؟

celtics-play-google-assistant

با کمال تعجب و خوشحالی دستیار صوتی هوشمند هر چهار کمپانی به درستی توانستند که جواب این سؤال را بدهند و متوجه منظور ما از سؤال پرسیده شده درک کنند.

برنده: همگی!

بعد از پرسیدن سؤال قبل برای این که بفهمیم که آیا این هوش‌های مصنوعی متوجه مکالمات مختلف می‌شوند و به درستی مطالب را درک می‌کنند این سؤال را پرسیدیم:

سؤال: امتیازآورترین بازیکن آن‌ها چه کسی است؟

top-scorer-google-assistant

هیچکدام از این دستیارها نتوانستند متوجه منظور ما شوند و از این حیث ما را ناامید کردند. همگی آن‌ها بدترین عملکرد را داشتند؛ اما حداقل دستیار گوگل بدون تکرار کردن چندباره‌ی جمله آن را به درستی شنید و متوجه منظور ما شد؛ اما بیان کرد که پاسخی برای سؤال ما ندارد. بقیه‌ی دستیارها آقای گل لیگ را به جای امتیازآورترین بازیکن تیم سلتیک در جواب به ما نشان می‌دادند.

برنده (یا کسی که تنها نباخت): دستیار گوگل

سؤال: قهرمان لیگ برتر چه تیمی است؟

premier-league-champion-google-assistant

جواب درست برای این سؤال تیم لستر سیتی بود. گویا متأسفانه هیچ کدام از این دستیارهای صوتی طرفدار فوتبال نیستند و کسی نتوانست پاسخ درستی به ما بدهد. ما سؤال را دقیقتر نیز بیان کردیم و گفتیم که «چه تیمی در سال گذشته قهرمان لیگ برتر شد؟» اما باز هم هیچ کدام متوجه نشدند..

سیری جدول لیگ امسال را باز کرد و آلکسا هیچ ایده‌ای درباره‌ی سؤال ما نداشت. کورتانا آخرین نتایج بازی‌ها را باز کرد و در این بین دستیار گوگل تصمیم گرفت که وقت خوبی است که مقاله‌ی لیگ برتر را در ویکیپدیا باز کند که اصلا جوابیه خوبی نبود.

برنده: هیچ کدام!

سؤال: کدام کوارتربک در ترکیب اصلی تیم کلیولند براونز در بازی قبل قرار گرفته بود؟

quarterback-siri

نکته: کوارتربک یک پست در بازی فوتبال آمریکایی است و صرفا جهت اطلاع از جواب سؤال جاش مک‌کاون است.

تنها سیری به درستی و صحت کامل جواب این سؤال را داد؛ اما با شکل عجیب و غریب بالا که پنج بار اسم جاش مک‌کاون را قبل این که نام تمام بازیکنان دیگر تیم را ببرد، تکرار کرد. همان طور که می‌بینید و می‌توانید تصور کنید این سبک پاسخگویی از طرف یک دستیار صوتی هوشمند کمی ترسناک است.

دستیار گوگل یک کارت با اطلاعات ویکیپدیای بازیکنان کوارتربک قبلی تیم کلیولند براونز باز کرد. در این حال کورتانا دوست قدیمی خودش یعتی موتور جست و جوی بینگ را صدا زد تا بازیکنان حال حاضر پست کوارتربک تیم کلیولند براونز را برایمان شناسایی کند.

با این حال عملکرد آلکسا کمی از دوتای قبلی بهتر بود. چرا که هرچند نتوانست که پاسخ درست را به ما بدهد؛ اما اسم کوارتربک‌های قبلی تیم، همچون بردی کوئین، جف گارسیا و تیم کاوچ را به ما داد. می‌توان این نتیجه را گرفت که آلکسا منظور سؤال ما را کوارتربک‌های اصلی تیم در گذشته درک کرده است که باز هم از پاسخ‌های بی‌معنی دستیار گوگل و  کورتانا بهتر بود.

برنده (در کمال حسرت): سیری 

موسیقی

این مورد را با کمی حیله‌گری و ترویز انجام دادیم چرا که هیچ کدام از دستیار صوتی هوشمند این کمپانی‌ها با تمامی سرویس‌های پخش موسیقی کار نمی‌کنند و ما را با انتخاب‌های کمی تنها می‌گذارند. این موضوع شامل سرویس‌های پخش موسیقی نیز می‌شود.

کار: آهنگ Queen Jane Approximately از باب دیلن پخش کن

play-dylan-google-assistant

کمپانی اپل بدترین عملکرد را از این حیث داشت. سیری کاملا با سرویس اپل موزیک ادغام و یکپارچه سازی شده؛ اما متأسفانه اپل موزیک تنها سرویسی است که پشتیبانی می‌کند.

دستیار گوگل تنها به این خاطر که از اسپاتیفای نیز پشتیبانی می‌کرد، کمی بهتر بود؛ اما تمام سعی خود را می‌کرد که شما را به سرویس‌های خود گوگل نظیر گوگل پلی موزیک و یوتوب برای استفاده تشویق کند.

کورتانا عملکردی همانند دستیار گوگل داشت، البته با این تفاوت که ابزارهای مورد استفاده‌ی آن را با ابزارهای ساخته شده توسط مایکروسافت جایگزین کرده و از سرویس پخش موسیقی نه چندان معروف مایکروسافت گروو (Groove) استفاده می‌کند.

در این حیث و باب آلکسا همه چیز را ساده کرد. سرویس پخش موسیقی پیش فرض این دستیار صوتی هوشمند، سرویس نامحدود موسیقی جدید آمازون است؛ اما واقع‌گرایانه عمل کرده و سلطه‌ی اسپاتیفای بر این موضوع را قبول کرده و به شما این اجازه را داده در صورت خواست خودتان سرویس پخش موسیقی پیش فرض خود را به اسپاتیفای تغییر دهید.

برنده: آلکسا

کار: چند موسیقی جدید برایم پخش کن

play-new-music-google-assistant

تقریبا هیچ کدام تأثیر گذار عمل نکردند اما آلکسا کاربرد خیلی نزدیکی داشت. به جای پخش آلبوم‌های موسیقی جدید و تازه پخش شده در بازار، این دستیار صوتی هوشمند تنها موسیقی‌ها و آهنگ‌های جدیدی که ما به کتابخانه موسیقی آمازون خود اضافه کرده بودیم را پخش کرد. آمازون اینجا تنها کمی به جمله بندی شکست خورد که البته باز هم خیلی بهتر از بقیه بود.

سیری تنها کتابخانه‌ی موسیقی خود ما را به صورت اتفاقی و شافل پخش کرد، کورتانا برای عبارتی که ما گفتیم جست و جویی را با موتور بینگ ترتیب داد و دستیار گوگل نیز به صورت خنده‌داری آلبوم New از خواننده‌ای با نام پاول مک‌کارتنی در سرویس گوگل پلی موزیک پخش کرد.

برنده: آلکسا

کار: پخش موسیقی بر روی لپ تاپ برای شناخته شدن توسط دستیار صوتی هوشمند

laptop-song-siri

کورتانا و سیری به خوبی توانستند آهنگ پخش شده را شناسایی کنند. کورتانا یک لینک خرید بر روی سرویس پخش موسیقی جدید مایکروسافت یعنی گروو برای ما به نمایش گذاشت؛ اما سیری بر خلاف انتظار لینک خرید آهنگ را بر روی سرویس شزم (Shazam) نشان داد. این مورد از وقتی که اپل از سرویس شزم برای شناسایی آهنگ‌ها استفاده می‌کند بر این منوال است.

آلکسا و دستیار گوگل از عهده‌ی این کار برنیامدند. گرچه آلکسا می‌تواند تمامی آهنگ‌هایی که توسط اسپیکر آمازون اکو و اکو دات پخش می‌شود (آلکسا بر روی این اسپیکرها نصب شده است) را به خوبی و کامل شناسایی کند. این مورد برای دستیار گوگل سخت‌تر بود؛ اما باز هم عجیب‌تر است، چرا که اپلیکیشن گوگل به خوبی می‌تواند این کار را انجام دهد.

برنده: سیری و کورتانا

آب و هوا

با گذشت از موضوعات قبلی به بحث جذاب آب و هوا رسیده‌ایم که می‌تواند برای تست هوش دستیارهای صوتی جالب باشد.

سؤال: آب و هوای فردا چگونه خواهد بود؟

weather-tommorow-cortana

همه توانستد که پاسخ این سؤال را بدهند؛ اما در اینجا به این خاطر که هدف از ساخت این دستیارها لمس نکردن دستگاه و تنها گرفتن اطلاعات به صورت مکالمه‌ای است امتیاز کمتری برای سیری قائل شده‌ایم چرا که به جای توضیح کامل آب و هوای فردا به صورت دقیق از جمله‌ای همجون «به نظر می‌آید که فردا آفتابی باشد» استفاده می‌کند و ابزارکی را که حاوی اطلاعات دقیقتر آب و هواست را نشان می‌دهد و از این حیث جالب نیست و از دستیارهای دیگر عقب می‌افتد.

برنده: دستیار گوگل، آلکسا و کورتانا

در ادامه‌ی سؤال قبل و برای تست هوش دستیارها، سؤال: در مورد بوستون چطور؟

boston-weather-google-assistant

دستیار گوگل و کورتانا به خوبی متوجه منظور سؤال ما شدند و به صورت دقیق وضعیت آب و هوای شهر بوستون را به ما گزارش دادند و توانستند مکالمه را ادامه دهند اما سیری و آلکسا این کار را نتوانستند انجام دهند و منظور ما را از سؤالی که پرسیدیم در مکالمه را دریافت کنند و ما مجبور شدیم که سؤال را به صورت دقیق به این صورت بیان کنیم: «وضعیت آب و هوای شهر بوستون چگونه خواهد بود؟»

برنده: دستیار گوگل و کورتانا

سؤال: آیا به چتر در این هفته احتیاج پیدا می‌کنم؟

umbrella-google-assistant

همه به جز کورتانا منظور سؤال ما را درک کردند. کورتانا بدون گفتن حتی کلمه‌ای گراف وضعیت آب و هوایی را باز کرد.

در میان سه دستیار صوتی هوشمند دیگر، دستیار گوگل از بقیه واضح‌تر جواب داد و تنها موردی بود که به صورت دقیق بیان کرد که در چه روزی از هفته انتظار بارش باران یا برف را باید داشته باشیم و این در حالی است که سیری و آلکسا تنها به این جواب بسنده کردند که انتظار می‌رود در هفت روز آینده‌ی هفته باران یا برف ببارد یا که خیر.

برنده: دستیار گوگل

تقویم

سؤال: برای فردا برنامه‌ی خاصی دارم؟

calender-tomorrow-siri

در عکس بالا دو بار مراسم هالویین در یک روز نمایش داده شده چرا که یک تغییر ناگهانی در تقویم داخلی کاری صورت گرفته، اما در هر حال سیری هر دوی آن‌ها را نمایش داد. در این حال دستیار گوگل فقط دو قرار کاری برنامه ریزی شده‌ ما را نمایش داد.

به طور کل همگی توانستند که تمامی برنامه ریزی ما در تقویم خود را به درستی برایمان نمایش دهند و تقریبا می‌توان این جدال را مساوی اعلام کرد؛ اما به خاطر این که کورتانا و سیری قصد این را دارند که شما را مجبور به استفاده از اپلیکیشن‌های تولید شده توسط خود کنند و آلکسا و دستیار گوگل برنامه‌ پیش فرضشان تقویم گوگل است امتیاز منفی می‌گیرند.

برنده: دستیار گوگل و آلکسا

در ادامه‌ی مکالمه این سؤال را پرسیدیم: «درباره‌ی بقیه‌ی هفته چطور؟»

calender-week-google-assistant

با کمال تعجب تنها سیری توانست که متوجه منظور ما شود و مکالمه را با ما ادامه دهد. به سرعت ابزارک تقویم باز باقی مانده از سوال قبلی را گسترش داد و آن را خواند.

دستیار گوگل و کورتانا ما را مجبور به بیان سؤالمان به این صورت «در تقویم چه برنامه‌هایی داریم؟» کرد و این در حالیست که آلکسا گفت که این عمل در حال حاضر پشتیبانی نمی‌شود.

برنده: سیری

کار: قرار شام با مادر در چهارشنبه شب تنظیم کن (این کار را به خاطر تست راحتی اعمال بعدی همچون لغو آن پس از تنظیم شدن به هر کدام از دستیارها دادیم)

calender-mom-siri

سیری به راحتی این کار را انجام داد. مادر را در مخاطبین دستگاه شناسایی کرد و پرسید که چه زمان و ساعتی می‌خواهیم که قرار را تنظیم کنیم و پس از دریافت پاسخ به سرعت آن را انجام داد و همین سرعت عمل را برای تأیید، تغییر و در نهایت لغو آن داشت. باز هم تکرار می‌کنیم که سیری به برنامه‌ پیش فرض تقویم اپل همچون دیگر موارد وابسته است.

سه دستیار صوتی هوشمند دیگر به سادگی توانستند که قرار را تنظیم کنند؛ اما زمانی که کار به ویرایش آن رسید، کمی دچار مشکل شدند.

دستیار گوگل خیلی روان و به سرعت قرار را تنظیم کرد؛ اما به هیچ وجه و با هر گونه تغییر در دستور ویرایش آن نتوانست که کار را انجام دهد. آلکسا نیز همین مشکل را داشت. کورتانا نیازمند این بود که به طور دقیق، زمانی که می‌خواستیم آن را تغییر دهیم را اعلام کنیم و البته پس از ویرایش این اجازه را به ما نداد که تنها با دستورات صوتی آن قرار را لغو کنیم.

برنده: سیری

ابزارهای اجتماعی

مقوله‌ای که هر انسان زنده‌ای باید در آن غرق باشد و همیشه در آن حضور داشته باشد، اجتماع و ارتباط با دیگران است. ما با تست هوش دستیارهای صوتی سعی داریم ببینیم که چقدر آن‌ها می‌توانند به ما انسان‌ها در اینباره کمک کنند و از باتلاق اجتماع گریزی که یکی از مسببان آن‌ها همین تلفن‌های هوشمند هستند، ما را نجات دهند.

سؤال: در اطراف من چه خبر است؟

happening-near-google-assistantn

دستیار صوتی هوشمند محصول آمازون یعنی آلکسا در اینجا سودمند واقع شد. اگر که افزونه‌ی StubHub را دانلود و نصب کنید، می‌توانید جواب‌های خوبی شنیده و بفهمید که چه برنامه‌هایی در اطراف منطقه‌ی سکونت شما در حال اجرا هستند؛ البته که از عالی و بی‌نقص بسیار فاصله داشت پاسخی که ما از آلکسا دریافت کردیم اما عملکرد آن بسیار بهتر از سیری بود که تنها یک جست و جو با موتور بینگ ترتیب داد و یا دستبار گوگل که میانبری برای استفاده از اپلیکیشن Eventbrite به نمایش گذاشت.

اما جالب بود که کورتانا اصلا عملکرد بدی در این مورد نداشت و ابزارکی با محتوای برنامه‌های کمدی و طنر و بازی‌های ورزشی بر اساس موقعیت مکانی به نمایش گذاشت و همچنین گزینه‌ای برای دیدن موارد بیشتر از طریق موتور بینگ را نیز در دسترس قرار داد.

برنده: آلکسا و کورتانا

سؤال: در نزدیکی من رستوران چینی وجود دارد؟

chinese-restaurants-siri

همه‌ دستیارها توانایی این را داشتند که رستوران‌های اطراف را شناسایی و به ما نشان دهند اما ما سیری را ترجیح دادیم چرا که بهترین عملکرد به خاطر این موضوع که توانایی رزرو میز را نیز دارد، ارائه داد.

سیری نزدیکترین رستوران‌های اطراف ما را در یک لیست همراه با اطلاعات و امتیازات آن‌ها که توسط شبکه‌ی Yelp گرفته شده بودند به نمایش گذاشت و این واقعیت را نیز درباره‌ی آن‌ها که آیا رستوران «گران» هستند یا نه بیان کرد و سپس این سؤال را پرسید که برای رزرو تمایل اقدام داریم یا که مسیر را می‌خواهیم ببینیم؛ وقتی که ما گزینه‌ی دوم را به او گفتیم سریعا نقشه اپل را باز کرده و مسیریابی را انجام داد. ما سپس برای تست هوش سیری برای ادامه‌ مکالمه گفتیم که تمایلی برای این رستوران نداریم، سیری در پاسخ رستوران نزدیک بعدی را معرفی کرد. همه چیز در این مکالمه با این دستیار صوتی هوشمند مفید و کارآمد بود و حس هم‌صحبتی با یک انسان را القاء می‌کرد.

برنده: سیری

کار: یک میز برایم در رستوران Mission Chinese رزرو کن

mission-chinese-siri

باز هم این تنها سیری بود که توانست این کار را با تسکر از ادغام و یکپارچه سازی آن با سرویس OpenTable انجام دهد. در مثال بالا که در عکس می‌بینید، نزدیکترین رستوران این رستوران زنجیره‌ای را در نقشه پیدا کرد و این توانایی را نیز داشت که بگوید که در حال حاضر به خاطر تعطیل بودن آن رستوران امکان رزرو میز وجود ندارد و حتی این پیشنهاد را نیز کرد که اگر که تمایل داریم با رستوران تماس بگیریم.

سه دستیار صوتی هوشمند دیگر یا نمی‌توانستند که این کار را انجام دهند و یا نتایج جست و جو با موتورهای مختلف به نمایش می‌گذاشتند.

برنده: سیری

ترجمه

اگر که این دستیارها بتوانند که به ما در سفرها کمک کنند و نیازمندی‌های ما را به زبان‌های دیگر بیان کنند خیلی جالب خواهد بود، این طور نیست؟ ما نیز بر آن شدیم که این موضوع را تست کنیم و ببینیم کدام یک می‌توانند به ما کمک کنند.

سؤال: چگونه به اسپانیایی بگوییم که «کتابخانه کجاست؟»

library-cortana

تنها دستیار گوگل و کورتانا توانایی این را داشتند که به این گونه سؤالات پاسخ دهند و کار ترجمه‌ صحبت‌های ما به دیگر زبان‌های زنده‌ی دیگر دنیا انجام دهند و حتی می‌توانستند که آن را برایمان بخوانند و تلفظ کنند.

سیری تنها نتایج جست و جو با موتور بینگ را به نمایش گذاشت و آلکسا نیز از پاسخگویی ناتوان بود.

برنده: دستیار گوگل و کورتانا

کارها و تسک‌های ساده

وقت آن بود تا که ببینیم چکونه هر کدام از این دستیارهای صوتی هوشمند، پاسخگوی کارهای ساده‌ای همچون باز کردن اپلیکیشن‌ها، تنظیم یا لغو زنگ هشدار، ساخت زنگ‌های یادآوری و تغییر زمان قفل شدن صفحه نمایش در یک تلفن هوشمند خواهند بود.

basic-tasks-google-assistant

در این باب تقریبا به طور کل قابل اعتماد هستند و می‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. هیچ مشکل بزرگی برای کارهایی با نمونه‌‌ی در عکس وجود نداشت؛ اما نکاتی وجود داشت که حتما باید آن‌ها را لحاظ و بازگو می‌کردیم:

 • سیری توانایی تغییر زمان قفل شدن صفحه نمایش را دارد، در حالی که دستیار گوگل نتوانست آن کار را انجام دهد.
 • سیری قادر بود که لینک‌ها را در مرورگر (قاعدتا همان سافاری ساخته‌ی خود اپل) باز کند؛ اما دستیار گوگل فقط می‌توانست آن را در اپلیکیشن خود باز کند و حتی نتوانست که مستقیما آن را در گوگل کروم باز کند.
 • آلکسا تنها دستیاری بود که هنگام تنظیم زنگ هشدار هشیار بود و این سؤال را مطرح می‌کرد که زمان مورد نظر برای تنظیم زنگ هشدار برای قبل از ظهر است یا بعد از آن.

برنده: سیری و آلکسا

دانش عمومی

در این بخش به پرسیدن سؤالاتی درباره‌ی اطلاعات عمومی و دانش عمومی درباره‌ی چیزهای ساده پرداختیم یا به زبان بهتر خواستیم ببینیم که این دستیارها تا چه حد می‌توانند احمق باشند. ما سؤالات مختلفی به صورت تصادفی از موضوعات مختلف همچون سخنگوی کاخ سفید کیست؟، فاصله‌ی زمین تا خورشید چقدر است و ریشه‌ی دوم عدد پی چیست؟ پرسیدیم که در پایین می‌توانید عملکرد آن‌ها را بخوانید.

3-question-google-assistant

تنها آلکسا توانست که پاسخ هر سه سؤال را با صدایی رسا و با اعتماد به نفس بدهد.

کورتانا هم توانست این کار را انجام دهد و پاسخگوی سؤالات ما باشد؛ اما برای فاصله‌ خورشید و زمین یک عکس نشان داد و مقدار فاصله را با زبان نگفت.

فقط دستیار گوگل بود که سؤالات را اشتباه جواب داد. در جواب سحنگوی کاخ سفید، کارتی را با لیستی نشان داد که آخر آن‌ها پاول رایان نوشته بود و این در حالی بود که منبعی را با نام جان بونر نشان داده بود. برای ریشه‌ی دوم عدد پی نیز کارتی را با جواب درست نشان داد؛ اما فقط گفت «ریشه‌ی دوم عدد پی نیز همچون خود عدد پی، عددی گنگ است».

موارد بالا چیزی بیشتر از استثناهای عادی و معمولی هستند؛ اما همچنان بدون خطا نیستند.

برنده: آلکسا

سؤال: اخبار امروز چه مواردی هستند؟

news-today-cortana

آلکسا و دستیار گوگل سرتیتر اخبار مهم روز را از خبرگزاری NPR به نمایش گذاشتند و خواندند. ما این را عملکرد خوبی دیدیم. دستیار گوگل حتی پا فراتر گذاشته و فایل‌های صوتی اخبار را نیز همراه با ویدئو کلیپ‌هایی از فاکس نیوز، بلومبرگ، ESPN و BBC در دسترس قرار داد، پس به نظر ما برنده‌ی این بخش مشخص است.

سیری به طور ناشیانه‌ای گفت که: این چندین اخبار برای «اخبار امروز چه مواردی هستند؟» و سپس جست و جویی با موتور بینگ ببا اخبارهای مشابه همدیگر برایمان به نمایش گذاشت.

کورتانا در همین حال در پاسخ به سؤال ما چندین اخبار برای عبارت «امروز» به نمایش گداشت. بنابراین با این پاسخ قابل پیش بینی بوده اگر که ببینید که اولین نتیجه اخباری درباره‌ برنامه‌ی تلویزیونی «امروز» باشد. و به صورت خیلی جالبتر وقتی که پرسیدیم «چه خبر؟» (What’s the news) به ما معنی کلمه‌ی «اخبار» را از داخل دیکشنری نشان داد. خارق العاده‌ست.

برنده: دستیار گوگل

شخصیت

به مورد شاید مسخره‌ی شخصیت دستیارهای صوتی هوشمند رسیدیم. در ابتدا ما از هر کدام خواستیم که یک لطیفه یا جوک برایمان تعریف کنند و منتظر ماندیم که بدترین‌ها را بشنویم، جالب است بدانید که آن‌ها از این حیث ناامیدمان نکردند و بدترین‌ها را تعریف کردند.

joke-siri

سیری: The past, present, and future walk into a bar. It was tense.

ذستیار گوگل: What do you call an empty jar of Cheez Whiz? Cheez Was!

آلکسا: What’s brown and sticky? A stick.

کورتانا: How many politicians does it take to change a light bulb? Two. One to change it, and another one to change it back again.

برنده: کسانی که از شنیدن جوک‌های بد لذت می‌برند.

کورتانا و دستیار گوگل به رقبا تیکه پراکنی می‌کنند!

google-assistant-snarky

در حالی که سیری و آلکسا سعی بر صحبت نکردن درباره‌ی دیگران داشتند، از طرف دیگر کمپانی‌های مایکروسافت و گوگل گویا از این که به دیگران تیکه می‌اندازند، خوشحال‌اند.

دستیار گوگل درباره‌ی سیری گفت که «او را می‌شناسم، اهل کوپرتینو و به شهر ماونتین ویو خیلی نزدیک است.» گفتنی است که موزه‌ی تاریخ رایانه در شهر ماونتین ویو واقع شده و منظور دستیار گوگل در اینجا طعنه زدن و قدیمی پنداشتن سیری بوده است.

کورتانا نیز درباره‌ی گوگل این گونه صحبت کرد که «خیلی دوست دارم که دکمه‌ی I’m Feeling Lucky را با صدای کلینت ایستوود تصور کنم، باید جالب باشد!»

برنده: دستیار گوگل و کورتانا

بازی با دستیارهای صوتی هوشمند

play-google-assistant

دستیار گوگل همگی را با بازی‌های کوئیز و پازلی خود همچون مکعب روبیک دیجیتالی و MadLibs و بسیاری دیگر، کنار زد. شما هم می‌توانید سری به او با این بازی‌ها بزنید.

سیزی اصلا پاسخی نداد و ما را سر کار گذاشت و این در حالی بود که آلکسا به صورت خیلی سورئال با ما سنگ کاغذ قیچی بازی کرد! (عمق فاجعه و تهی بودن مغز این هوش‌های مصنوعی را وقتی متوجه می‌شوید که جواب می‌دهید «کاغذ!» و اسپیکر به شما پاسخی نمی‌دهد)

کورتانا ظاهرا تنها یک بازی داشت، به شما سرنخ‌هایی درباره‌ی یک فیلم به شما برای حدس زدن نام آن فیلم می‌دهد. وقتی ما گفتیم که می‌خواهیم بازی دیگری بکنیم، یک جست و جو با موتور بینگ برای عبارت گفته شده توسط ما در میان ویدئوها ترتیب داد.

برنده: دستیار گوگل

چه چیزهایی از این مقایسه فهمیدیم؟

so-what-did-we-learn-here-jpg

اگر که از نتایج در هم و بر هم بالاتر مشخص نیست که جواب این سؤال چیست باید بگوییم که هیچ کدام از این هوش‌های مصنوعی به معنای واقعی کلمه، «خوب» نیستند و خیلی کار مانده که توسعه دهندگان آن‌ها باید انجام دهند.

مشکلاتی که در اینجا بزرگ و فراگیر بود عبارت‌اند از:

 • همه‌ی دستیارها احساس شکننده بودن را القاء می‌کنند و ارتباطات کمی با دیگر سرویس‌ها دارند و این به خاطر ماهیت آن‌ها است و تقریبا غیرممکن است که بگوییم کدام یک از آن‌ها در چه موضوعاتی نمی‌توانند به شما کمک کنند.
 • شما باید با این موضوع که موقعیت مکانی شما همراه با اطلاعات شخصی (نه فایل‌ها) در دسترس قرار گرفته و مخابره شوند راحت باشید تا بتوانید نتایج خوبی از آن‌ها دریافت کنید.
 • در برخی مواقع باز کردن یک مرورگر برای انجام برخی کارها راحتتر و سریعتر از کار با این هوش‌های مصنوعی است. پس از این بررسی‌ها متوجه این موضوع شدیم که چرا بسیاری از افراد از آلکسا همراه با آمازون اکو و اکو دات استفاده می‌کنند و این به خاطر این است که صحبت با این دستیار صوتی هوشمند شما را از کارهای دیگرتان عقب نمی‌اندازد.
 • دستیار صوتی هوشمند تنها اسمش از هوش بالایی برخوردار است و شما این را در جمله بندی‌ها متوجه خواهید شد چرا که با یک جابجایی کلمه یا فراموش کردن آن برای استفاده در جمله و دستور یا سؤالتان از این ابزارها باعث رد شدن و انجام نشدن کل درخواستتان از آن‌ها می‌شود.
 • بسیار ناراحت و سخت است که در مظهر عموم و اماکن شلوغ با یک چیز بدون جان و تن حرف زد.
 • در مورد دستیار گوگل این موضوع که هر بار برای استفاده از آن باید نام برند را به زبان آورد (گفتن OK Google برای صحبت با دستیار گوگل الزامی است) تا بتوان بدون لمس دستگاه با آن صحبت کرد بسیار رفتار غیر حرفه‌ای است و صرفا باعث تبلیغات و مورد سوء استفاده قرار گرفتن توسط کمپانی می‌شود و اورولی است.

باید کدام دستیار صوتی هوشمند را انتخاب کنیم؟

دستگاه گوگل پیکسل
دستگاه: گوگل پیکسل XL

برای انتخاب یک برنده‌ واقعی در میان مقایسه‌های صورت گرفته باید گفت که محصول سیری از کمپانی اپل واقعا خوب عمل کرده و اگر تنها بخواهیم بگوییم برنده کدام بوده انتخاب همان دستیار صوتی هوشمند سیری است؛ اما اگر بخواهیم بگوییم که کدام یک را بهتر است انتخاب کنید کار سخت است!

با وجود شکست‌های فاجعه‌بار و خجالت‌آوری که شرکت گوگل از اپل و عملکرد عالی سیری در این مقایسات، انتخاب ما دستیار گوگل است. به صورت تکنیکال، محصول کمپانی گوگل بسیار روان اجرا می‌شود و برای استفاده، راحت است و لازم نیست که چندین بار جمله‌ خود را برای آن تکرار کنید تا منظور شما را بفهمد و همچنین این دستیار صوتی هوشمند بهتر از بقیه منظور شما را از جمله‌یتان برداشت می‌کند. اگر چه که سیری شاید به نظر برسد که خیلی خوب با دستگاهش عجین شده و می‌تواند هر کاری را انجام دهد و حتی هوشمند به نظر برسد؛ اما برای ما، این تجربه مانند صحبت با یک ربات بود.

هم‌کلامی با دستیار گوگل سرگرم کننده‌تر و انسان‌وارانه‌تر رفتار می‌کرد و با این موضوع این احساس را داشتیم که توسعه دهندگان این هوش مصنوعی در کمپانی گوگل واقعا از کارشان لذت می‌برده‌اند و در مواردی که ابزارهای مورد استفاده‌ی دستیار محصول خود گوگل بودند، شکافی میان آن‌ها احساس نمی‌شد و گویی که همه چیز دقیق و بدون نقص است.

موضوع اصلی در واقع پتانسیل رشد هر کدام است!

دستگاه: Google Home
دستگاه: Google Home

اگر واقع گرایانه به موضوع نگاه کنیم باید گفت که گوگل بر روی گنجینه‌ای اطلاعات نشسته و بزرگ نمایی نیست اگر که بگوییم کنترل اطلاعات را در دست دارد. گوگل اکوسیستم بسیار عظیمی از سرویس‌هایی را ساخته که همگی پرطرفدار هستند و نباید این موضوع را از یاد ببریم که دستیار گوگل به راحتی می‌تواند هر کدام از آن‌ها را فراخوانی کند. گوگل پیشران موتورهای جست و جو، سرویس پست الکترونیکی، تقویم، موسیقی و سخت افزارهای استریمینگ است. کمپانی گوگل به راستی که در همه جا دستی در کار دارد و در آینده دستیار گوگل به راحتی می‌تواند به همه‌ی آن‌ها دسترسی داشته باشد و یا در نهایت ایده‌ی ساخت آن هوش مصنوعی این بود که گفتیم.

از سوی دیگر، سیری عبارتی چهل تکه است. این دستیار صوتی هوشمند در برخی مواقع به یاهو، در جاهایی به ولفرام آلفا (WolframAlpha) و در بقیه‌ی مواقع به اپلیکیشن‌های ساخته شده توسط خود کمپانی اپل نیازمند است. خیلی سخت است که به این هوش مصنوعی به دید یک ساخته‌ی منسجم نگاه کرد.

کورتانا که تنها میانبری برای استفاده از موتور جست و جوی بینگ است اما در آن طرف قضیه آلکسا وجود دارد که مناسب و خوب است. این دستیار صوتی هوشمند برتری خود را از سادگی کاربردها و وظایف خود می‌گیرد؛ دستکاری آن آزاد است و به قولی می‌توان آن را با افزونه‌های مختلف هر طور که مایل هستید برنامه ریزی کنید و برای بعضی کارها همچون خرید اینترنتی و کنترل خانه هوشمند و اینترنت اشیا بهترین است. همانقدری که گوگل از دستش برمی‌آید!

در نهایت شما باید به آینده‌ی این ابزارها نگاه کنید و کاربرد آن‌ها را برای خودتان تعیین کنید. اگر به جلوتر برویم متوجه این امر خواهیم شد که حداقل از لحاظ تئوری و بر روی کاغذ، گوگل با دستیارش پشتوانه‌ی قویتری دارند.

.

منبع: businessinsider

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر