کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

چگونه می توان از آینده تاریکی که پیش بینی هاوکینگ برایمان ترسیم می‌کند، جلوگیری کرد؟

چگونه می توان از آینده تاریکی که پیش بینی هاوکینگ برایمان ترسیم می‌کند، جلوگیری کرد؟

استیون هاوکینگ عقیده دارد، انسان تنها هزار سال فرصت  زندگی در زمین را دارد و باید سیاره های دیگر را به استعمار خود در آورد. این پیش بینی هاوکینگ کمی نگران کننده است!

آرون گروپس

کیهان‌شناس و فیزیکدان شهیر، در خلال سخنرانی که در دانشگاه آکسفورد انجام می داد، از جستجو و استعمار سیارات فراخورشیدی به عنوان هدف های اصلی انسان در آینده نام برد. ولی توسعه تکنولوژی هایی که امکان سفرهای فضایی دور را فراهم کنند، چالش بزرگی است؛ اما هاوکینگ می گوید، انسان برای توسعه چنین تکنولوژی تنها هزار سال فرصت دارد.

کارشناسان می گویند، خطراتی که هاوکینگ در طول سخنرانی از آنها نام برده – از تغییرات آب و هوایی تا سلاح های هسته ای و ویروس های مهندسی ژنتیک شده – می توانند تهدید بسیار جدی برای انسان باشند؛ اما پیش بینی هزار سال، بسیار بدبینانه است.

جان استرمن از دانشگاه اسلون ام ای اتی گفت: “با وجودی که احترام فوق العاده زیادی برای او قائلم؛ اما پیش بینی هاوکینگ در مورد مدت بقای انسان ها پیش از انقراض، احمقانه است. این که آیا ما زنده می مانیم و یا دچار هرج ومرج می شویم، چیزی نیست که قابل پیش بینی و یا تصادفی باشد. بلکه می توان در این مورد انتخاب کرد.”

اگر تغییرات آب و هوا با همین سرعت ادامه پیدا کند، عواقب جبران ناپذیری برای انسان در پی خواهد داشت. شاون مارشال استاد جغرافیا و محقق تغییرات آب و هوایی در دانشگاه کلگری، کانادا، گفت: “ممکن است مقادیر فوق العاده زیاد مواد غذایی و آب در برخی نواحی خاص متمرکز شده باشد و به همراه افزایش سطح آب دریاها، موجب شوند بسیاری به مهاجرت زیست محیطی روی بیاورند.”

استیون هاوکینگ در حال سخنرانی در مورد، چرا انسان باید به فضا برود، دانشگاه جورج واشنگتن؛ 21 آوریل 2008.
استیون هاوکینگ در حال سخنرانی در مورد، چرا انسان باید به فضا برود، دانشگاه جورج واشنگتن؛ 21 آوریل 2008.

انسان تنها با تخلیه منابع طبیعی سیاره و آلوده کردن محیط زیست، تاکنون زنده مانده است. در واقع کارشناسان تخمین می زنند، انسان ها سالیانه 1.5 درصد از منابع زمین را استفاده می کنند. در واقع انسان، از حساب بانکی زمین بیش از حد برداشت کرده است. برای این مشکل، شاید هزار سال هم کافی نباشد.

استرمن، درباره پیش بینی هاوکینگ گفت: “اینکه آیا ما می توانیم از تغییرات آب و هوایی مخرب جلوگیری کنیم و یا اینکه می توانیم یاد بگیریم که در جهان محدود خودمان زندگی کنیم، سوالی است که پاسخ آن به احتمال زیاد در پایان قرن حاضر مشخص خواهد شد.”

امانوئل وینسنت، یک دانشمند محقق در دانشگاه کالیفرنیا در شهر مرسد و بنیانگذار سازمان کلایمت فیدبک، از تصمیم گیری برای تصمیمی پایدار می گوید. وی گفت: “این مهم است که به مردم یادآوری کنیم، کسی نمی تواند، پیش بینی کند، رویدادی فاجعه بار طی هزار سال انسان ها را نابود می کند. چیزی که پیش بینی هاوکینگ ترسیم می کند، گمان زنی در مورد اتفاقاتی است که رخ خواهد داد و تخمین احتمال بالای انقراض انسان هاست. با وجودی که با این مسأله موافقم، باید به این موضوع اشاره کنم، این موضوع در درجه اول، به نحوه مدیریت ما برای جلوگیری از فاجعه بستگی دارد.”

اما این بدان معنی نیست که اگر انسان انتخاب بدی انجام دهد، لزوما منقرض خواهد شد. مارشال می گوید، دمای سیاره زمین در حدود 1 درجه سانتیگراد گرم تر از میانگین ماقبل صنعتی خود است.

در مقایسه با آن، دمای هوا در طول دوره ژوراسیک و کرتاسه در حدود 10 درجه سانتیگراد گرمتر از میانگین ماقبل صنعتی بوده، و یا در مقایسه با دمای امروز، 25 درجه سانتیگراد گرم تر بوده است.

وی توضیح می دهد: “با این وجود، سیاره البته به صورت متفاوت قابل سکونت خواهد بود. ما سوخت های فسیلی را قبل از اینکه اقیانوس ها تبخیر شوند، به اتمام خواهیم رساند.”

بنابراین انسان احتمالا قادر به مدیریت گازهای گلخانه ای نخواهد بود.

مارشال می گوید: “به نظر نمی رسد، تغییرات آب و هوایی به تنهایی منجر به انقراض انسان شود. این (انقراض) می تواند، از طریق های ناآرامی های اجتماعی، دامن زدن به سلاح های هسته ای و یا هرج و مرج های اجتماعی دیگر در نتیجه تخریب محیط زیست رخ دهد.”

در حال حاضر، علائم هشدار دهنده به چیزی فراتر از افزایش دما اشاره دارند. نیمی از حیات وحش در طول بیش از 50 سال گذشته از بین رفته است. این تهدیدها به اندازه ای جدی هستند که برخی دانشمندان باور دارند، سیاره زمین در دوره انقراض ششم قرار دارد.

استرمن گفت:” هر کسی که فکر می کند، ما با استعمار سیاره های دیگر، قادر به حل این مسأله خواهیم بود، بیش از حد فیلم پیشتازان فضا تماشا کرده است. باید یاد بگیریم، اینجا، بر روی سیاره ای که داریم، زندگی پایداری داشته باشیم و هیچ زمانی برای از دست دادن نداریم.”

.

منبع: livescience

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر