اکسکوینو

مسابقه هفتگی تکراتو و فیگار در اینستاگرام
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

راهنمای اشتغال فارغ‌التحصیلان و کاریابی بهتر

راهنمای اشتغال فارغ‌التحصیلان و کاریابی بهتر

به بهانه ۱۶ آذر ماه و روز دانشجو که چند روزی از آن می گذرد، تصمیم گرفتیم در مورد مهم‌ترین دغدغه‌ی دانشجویان و را‌ه‌های غلبه بر آن صحبت کنیم. اگر تازه از تحصیل و دانشگاه فارغ شده‌اید و می‌خواهید ساختن آینده خود را با یافتن اولین کار خود شروع کنید ولی به این نتیجه رسیده‌اید که فرایند کاریابی شما را گیج و سردرگم کرده است، نگران نباشید! این مقاله راهنمای شماست.

قیمت روز گوشی های بازار ایران

داشتن پیشینه‌ای از زمان دانشگاه و فعالیت از طریق کار دانشجویی می‌تواند شتاب‌دهنده خوبی پس از فارغ‌التحصیلی در یافتن شغل باشد ولی این به این معنا نیست که بدون این پیشینه هم نمی‌توان موفق بود.

راهنمای اشتغال فارغ‌التحصیلان و کاریابی بهتر

چنانچه فارغ‌التحصیلی جویای کار هستید، می توانید با بهره‌گیری از این نکات به فرایند اشتغال خود سرعت بخشید:

۱. یک رزومه جامع و کامل بنویسید

رزومه معرف شخصیت شماست. علاوه بر تجربیاتی که در رزومه می‌گنجانید، نحوه نگارش و فرمت رزومه هم بسیار مهم است و پیش‌زمینه ذهنی اولیه از شما به مدیران منابع انسانی می‌دهد. با جستجو در اینترنت می‌توانید دنیایی از نمونه‌های آماده و نکات کلیدی در نوشتن رزومه را بیابید. بسیاری از سایت‌های کاریابی نیز قالب آماده‌ای دارند که به شما امکان ساختن رزومه به صورت گام به گام را می‌دهند تا هم از سرویس آن‌ها استفاده کنید و هم قادر به ذخیره‌سازی و استفاده آن برای خود باشید.

۲. لیست کاملی از منابع کاریابی تهیه کنید

خبر خوب اینکه در ایران اکثر سایت های کاریابی برای کارجویان رایگان هستند و شما بدون هیچ هزینه ای قادر به ثبت نام و دسترسی به هزاران شرکت جویای نیرو هستید. علاوه بر منابع آنلاین می توانید از طریق روزنامه ها نیز آگهی‌های استخدام را رصد کنید. سپردن به اقوام، خویشان و دوستان نیز روش موثری است که قدمتی تاریخی دارد، پس از این منبع هم غافل نشوید.

۳. از برنامه کارآموزی غافل نشوید

استراتژی بعضی از شرکت ها پرورش نیروی مورد نیاز خود از بین فارغ‌التحصیلان است. چنانچه تجربه کاری ندارید، این گزینه می تواند تجربه ارزشمندی برای شما و شروعی عالی برای ساختن سابقه کاری درخشان برای شما باشد. با استفاده از سایت‌های کاریابی و جستجوی اینترنتی می‌توانید این فرصت‌ها را پیدا کنید.

۴. با حداکثر امادگی در مصاحبه کاری شرکت کنید

آمادگی برای مصاحبه کاری خود یکی از گسترده‌ترین مباحث جست‌و‌جوی کار است. قبل از ورود به جلسه مصاحبه شما باید در مورد شرکت مورد نظر، فرد مصاحبه‌کننده و شغل موردنظر تا جایی که می توانید اطلاعات کسب کنید. هرچه بیشتر بدانید بهتر است. از سایت شرکت، فرد تماس گیرنده و دوستان و آشنایان تا جایی که می توانید اطلاعات کسب کنید و استراتژی خوبی برای معرفی خود و اینکه چرا شما مناسبترین گزینه هستید داشته باشید. اعتماد به نفس در یک مصاحبه‌ی کاری حرف اول را می زند و با آمادگی کامل می‌توانید خود را بهتر معرفی کنید.

۵. روحیه خود را بالا ببرید و از نمونه‌های موفق الگو بگیرید

فرایند کاریابی سختی‌های خود را دارد و همیشه یک روند نیست. مثبت ولی موثر باشید. از اشتباهات خود درس بگیرید و در گام بعدی قوی‌تر و محکم‌تر ظاهر شوید. اینکه چشم‌انداز واقع بینانه‌ای از راه پیش رو داشته باشید بسیار مهم است ولی در عین حال واقع بینی را با منفی بینی هم اشتباه نگیرید.

اشتغال از دغدغه های اصلی تقریبا تمام کشورهای جهان است و در ایران نیز چالش های خود را دارد. به استناد آخرین گزارش مرکز آمار ایران، در سال ١٣٩٢ حدود ۵ میلیون و ٩٠٠ هزار نفر جمعیت دارای تحصیلات عالی را مردان و حدود ۵ میلیون و ١٠٠ هزار نفر را زنان تشکیل داده‌اند که ٢ میلیون و ٣٠٠ هزار نفر (۳۹٫۰ درصد) از مردان و ٣ میلیون و ۴٠٠ هزار نفر (۶۵٫۶ درصد) از زنان بیکار بوده‌اند.

در این آمار هم شمار شاغلین و هم شمار بیکاران دیده می‌شود و اینکه در کدام آمار قرار بگیرید بستگی به شما و انتخاب نگرش و اقدامات موثر دارد.

[author title=”جابینجا” image=”https://techrato.com/wp-content/uploads/2016/11/jobinja-logo.png”]سایت استخدام جابینجا یک سامانه برای رساندن افراد به شغل مورد علاقه‌شان است. ایجاد ارتباط آسان و سریع بین کارجو و شرکت‌های برتر در ایران مهم‌ترین وظیفه و خدمتی است که جابینجا انجام می‌دهد. با کشف فرصت‌های شغلی از طریق وبسایت جابینجا به راحتی به شغل مناسب و رویایی خود دست پیدا می‌کنید.[/author]

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر