بررسی هیوندای ولاستر ، یک خودروی ترکیبی کوپه-هاچ بک با تنها سه در

هیوندای ولاسترهیوندای ولاستر یک محصول نسبتا جدید از شرکت خودروسازی کره‌ای هیوندای (Hyundai) بوده که چند سالی است به بازار خودروی ایران نیز عرضه شده است. مهمترین ویژگی این خودرو فرم طراحی بدنه آن بوده که تنها با سه در (دو در در سمت سرنشین و یک در در سمت راننده) طراحی شده است.

این خودرو اولین بار در نمایشگاه خودروی سئول کره جنوبی در سال ۲۰۰۷ و به عنوان یه نمونه مفهومی (Concept Car) معرفی شد و از سال ۲۰۱۲ در خط تولید قرار گرفت. نام این خودرو نیز برگرفته از دو کلمه Velocity به معنی سرعت و Roadster به معنی یک خودروی کوپه است.

موتور مورد استفادده در مدل پایه این خودرو نیز یک نمونه ۱.۶ لیتری بوده که توانایی تولید نیرویی برابر با ۱۳۲ اسب بخار را داشته و توسط یک جعبه دنده شش سرعته دستی نیروی تولیدی خود را به چرخ‌های جلویی منتقل می‌کند.

 

موتور و پیشرانه هیوندای ولاستر

همانطور که گفته شد موتور مورد استفاده در هیوندای ولاستر یک نمونه ۱.۶ لیتری با حجم دقیق ۱۵۹۷ سی سی است. حداکثر قدرت تولیدی این موتور ۱۳۲ اسب بخار بوده که در دور موتور ۶۳۰۰ RPM حاصل می‌گردد. گشتاور تولیدی این موتور نیز برابر با ۱۲۳ پاوند بر فوت (معادل ۱۶۶ نیوتون متر) بوده که در دور موتور ۴۸۵۰ RPM در اختیار راننده قرار می‌گیرد.

 این موتور از نوع DOHC بوده و مجهز به ۱۶ سوپاپ می‌باشد. سیستم تزریق سوخت این خودرو نیز به صورت پاشش مستقیم است. سیستم انتقال قدرت نمونه ارائه شده در بازار ایران نیز یک گیربکس شش دنده اتوماتیک تیپ ترونیک مجهز به سیستم کلاچ دوبل (Dual Clutch) بوده که قابلیت تعویض دنده بوسیله شیفترهای موجود در پشت غربیلک فرمان را نیز به راننده ارائه می‌نماید.

هیوندای ولاستر به زمانی در حدود ۹.۸ ثانیه برای رسیدن از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت نیاز داشته و حداکثر سرعت آن نیز در نمونه معمولی در حدود ۱۹۵ کیلومتر در ساعت است. این خودرو بر اساس اعلام کارخانه مصرفی معادل ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (برابر با ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر شهری داشته و مصرف آن در مسیرهای بزرگراهی برابر با ۳۵ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۶.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) است

این خودرو یک نمونه مجهز به سیستم توربوشارژر نیز داشته که در بازار ایران ارائه نمی‌گردد. این مدل توانایی‌های نسبتا بالایی داشته و توانایی تولید نیرویی معادل ۲۰۱ اسب بخار را دارد. حداکثر سرعت این نمونه نیز برابر با ۲۱۵ کیلومتر بوده و در زمان ۷.۳ ثانیه از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد. مصرف سوخت این نمونه نیز برابر با ۲۷ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۸.۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) در مسیرهای شهری و ۳۳ مایل با هر گالن سوخت (معادل ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) مسیر بزرگراهی است.

در مجموع نمونه ارائه شده برای بازار ایران، با وجود قدرت تولیدی نسبتا کم در کلاس خودروهای اسپرت هاچ بک سایز کوچک (Compact Hatchback)، با توجه به رقبای این خودرو در بازار ایران خودروی مناسبی بوده و توانسته توجه نسل جوان را که بازار هدف اصلی این خودرو هستند را به خود جلب نماید.

تیپ‌های مختلف

هیوندای ولاستر در چهار تیپ مختلف به بازار عرضه شده که مدل ارائه شده در بازار ایران، تیپ پایه و استاندارد آن به شمار می‌آید. این تیپ‌ها عبارتند از:

 • Veloster (تیپ پایه موجود در ایران) با قیمت ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۶۷ میلیون تومان)
 • Veloster Turbo R Spec با قیمت ۲۱.۶۰۰ دلار (معادل ۸۱ میلیون تومان)
 • Veloster Rally Edition با قیمت ۲۳.۹۵۰ دلار (معادل ۹۰ میلیون تومان)
 • Turbo با قیمت ۲۲.۶۰۰ دلار (معادل ۸۵ میلیون تومان)

طراحی

طراحی هیوندای ولاستر در واقع ترکیبی از طراحی دو نمونه کوپه و هاچ بک بوده و در سوم تعبیه شده در بخش سرنشین، موجب سهولت در ورود و خروج برای سرنشینان صندلی‌های عقب ‌می‌گردد. رینگ های این خودرو نیز در سایز ۱۷ اینچی و از نوع آلیاژی بوده که طراحی زیبا و اسپرتی داشته و هماهنگی مناسبی با سبک طراحی بدنه خودرو دارد.

تایرهای این خودرو نیز در سایز ۲۱۵/۴۵/۱۷ بوده که از پهنای مناسبی برخوردار بوده و چسبندگی کاملی را به زمین به وجود می‌آورد. دستگیره در سوم عقب نیز به گونه ای طراحی شده که در نگاه اول به چشم نمی آید.

تجربه رانندگی

بر اساس اظهار نظر بسیاری از منتقدین، عملکرد هیوندای ولاستر در بخش‌هایی مانند هندلینگ و نحوه عملکرد سیستم تعلیق دچار ایراداتی بوده و رانندگی خشک و پرصدایی را برای راننده و سرنشینان در هنگام عبور از مسیرهای پر فراز و نشیب به ارمغان می‌آورد. اما عملکرد این خودرو در هنگام پیمودن مسیرهای صاف و با پوشش مناسب، نرم و مناسب است. دید راننده و سرنشینان نیز با توجه به ارتفاع پایین خودرو، اندکی نا مناسب است.

امکانات

از امکانات موجود در این خودرو می‌توان به سیستم کنترل پایداری الکترونیکی (ESC)، مدیریت پایداری خودرو (VSM)، سیستم کمکی شروع حرکت در سراشیبی (HAC) و سیستم کمکی ترمز (BAS) اشاره کرد.از دیگر ویژیگی‌های موجود در هیوندای ولاستر می‌توان به چراغ‌های عقب و جلوی مجهز به لامپ‌های LED، چراغ مه شکن جلو، دوربین کمکی عقب، خروجی اگزوز دوگانه پوشیده شده با روکش کروم، قابلیت روشن و خاموش کردن خودرو بدون نیاز به کلید و با استفاده از دکمه مخصوص و نمایشگر سوپرویژن برای نشانگرهای پشت آمپر به همراه کامپیوتر سفری (Trip Computer) اشاره کرد.

این خودرو همچنین مجهز به سازه و ستون فولادی B شکل بوده که در هنگام تصادفات با مدیریت ضربهات وارده موجب افزایش ایمنی می‌گردد. دو عدد کیسه هوا در جلو، دو عدد در عقب و دو کیسه هوای پرده ای در اطراف، حافظ ایمنی سرنشینان در این خودرو خواهند بود.

قیمت

هیوندای ولاستر در هنگام عرضه به بازار در سال ۲۰۱۲ میلادی با قیمتی در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار به مشتریان ارائه می‌شد که با احتساب دلار ۲.۳۰۰ تومانی در آن سال، قیمتی در حدود ۴۱ میلیون تومان در بازارهای جهانی داشت. این خودرو در حال حاضر با قیمتی در حدود ۱۸.۰۰۰ دلار (معادل ۶۷ میلیون تومان با احتساب دلار ۳۷۵۰ تومانی امروز) در مدل پایه و ۲۴.۰۰۰ دلار (معادل ۹۰ میلیون تومان) در بالاترین تیپ و سطح تجهیزات (تیپ Veloster Rally Edition) به فروش می‌رسد.

این خودرو در بازارهای جهانی رقبای قدری دارد. از رقبای هیوندای ولاستر در بازار می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 • هوندا سیویک (Honda Civic) مدل ۲۰۱۶ با قیمتی مابین ۱۹.۵۰۰ دلار الی ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۷۳ الی ۱۱۰ میلیون تومان)
 • فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf) مدل ۲۰۱۶ با قیمت ۲۱.۰۰۰ دلار الی ۲۹.۰۰۰ دلار (مابین ۷۸ الی ۱۰۸ میلیون تومان)
 • مزدا ۳ مدل ۲۰۱۶ با قیمتی در حدود ۱۹.۰۰۰ الی ۲۶.۰۰۰ دلار (معادل ۷۱ الی ۱۰۰ میلیون تومان)
 • شورولت کروز (Chevrolet Cruze) مدل ۲۰۱۶ با قیمتی مابین ۱۸.۰۰۰ دلار الی ۲۶.۰۰۰ دلار (مابین ۶۷ الی ۱۰۰ میلیون تومان)
 • هیوندای النترا (Hyundai Elantra) مدل ۲۰۱۶ با قیمتی در حدود ۱۸.۰۰۰ الی ۲۳.۵۰۰ دلار (معادل ۶۷ الی ۹۰ میلیون تومان
 • کیا فورته یا سراتو (Kia Forte) مدل ۲۰۱۶
  با قیمت مابین ۱۷.۵۰۰ دلار الی ۲۷.۰۰۰ دلار (معادل ۶۵ الی ۱۰۰ میلیون تومان)

 

 

همانطور که گفته شد، هیوندای ولاستر عرضه شده در بازار ایران از نمونه‌های موتور با تنفس طبیعی بوده و با قیمتی در حدود ۱۲۵ میلیون تومان (معادل ۳۳.۵۰۰ دلار) به مشتریان عرضه می‌گردد. با این رقم پرداختی و محاسبه اعداد و ارقام نجومی برای مواردی نظیر تعرفه واردات و گمرک که تنها به منظور حفظ بازار خودروسازان (!)‌ داخلی شامل سایپا و ایران خودرو می‌گردد، خریداران بازار ایران قابلیت تملک خودروهایی به مراتب باکیفیت تر را خواهد داشت. از نمونه‌های این خودروها می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • هیوندای جنسیس کوپه (Hyundai Genesis Coupe) دو لیتری مدل سال ۲۰۱۶ با قیمت ۲۸.۰۰۰ دلار (معادل ۱۰۵ میلیون تومان)
 • شورولت کامارو (Chevrolet Camaro) شش سیلندر خورجینی با قیمت ۲۷.۰۰۰ دلار (معادل ۱۰۰ میلیون تومان)
 • هوندا آکورد اسپرت (Honda Accord Sport) با قیمت ۲۴.۵۰۰ دلار (معادل ۹۲ میلیون تومان)
 • سوبارو فورستر (Subaru Forester XT) با قیمت ۲۹.۰۰۰ دلار (معادل ۱۰۸ میلیون تومان)
 • تویوتا اف جی کروز (Toyota FJ Cruise) با قیمت پایه ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۲ میلیون تومان)
 • ولوو (Volvo) مدل S60 با قیمت ۳۶.۰۰۰ دلار (معادل ۱۳۵ میلیون تومان)
 • شورولت ایمپالا (Chevrolet Impala) مجهز به موتور شش سیلندر خورجینی با قیمت ۳۱.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۶ میلیون تومان)
 • فورد فیوژن اسپرت (Ford Fusion Sport) با قدرت ۳۲۵ اسب بخار به قیمت ۳۴.۰۰۰ دلار (معادل ۱۲۷ میلیون تومان)
 • نیسان (Nissan) مدل اسپرت ۳۷۰Z با قیمت ۳۰.۰۰۰ دلار (معادل ۱۱۲ میلیون تومان)
 • فورد موستانگ (Ford Mustang) GT با قدرت ۴۳۵ اسب بخار با قیمت ۳۲.۵۰۰ دلار (معادل ۱۱۴ میلیون تومان)

 

 

از نقاط ضعف این خودرو می‌توان به موتور و پیشرانه ضعیف در مدل پایه (نمونه موجود در بازار ایران) و رانندگی پر صدا اشاره کرد. نقاط قوت این خودرو نیز شامل مواردی مانند کابین با طراحی مدرن و مصرف سوخت مناسب خواهند بود.

اما در مجموع و در بازار محدود و بسته ایران، هیوندای ولاستر با توجه به قدرت تولیدی، کیفیت ساخت و قطعات داخل کابین و امکانات موجود، می‌تواند یک انتخاب مناسب برای جوانان خانواده‌های متوسط به بالا و یا خانواده‌های جوان و کم‌ جمعیت به حساب آید.

شرکت هیوندای موتور ددر سال ۱۹۶۷ در کشور کره جنوبی تاسیس شد. آنچه در این سالها هیوندای موتور را از سایرشرکتهای سازنده خودرو متمایز نموده است ، داشتن افراد پرتوانی است که قادرند آرزوهای غیرممکن را ممکن سازند. با تغییر در توقعات افراد از خودرو و منسوخ شدن مفهوم قدیمی وسیله نقلیه و گره خوردن خودروی شخصی با زندگی مصرف کنندگان، شرکت هیوندای موتور نیز با شعار جدید NEW THINKING, NEW POSSIBLITIES در راستایی ایجاد فرهنگ جدید خودرویی قدم برداشت.

شرکت آسان موتور در سال ۱۳۸۵ و در پی شروع مجدد واردات خودرو به کشور، اقدامات لازم جهت کسب مجوز واردات پنج مدل آزرا، سوناتا، توسان، سانتافه و جنسیس کوپه صورت پذیرفت و به تبع آن در سال ۱۳۸۸ جدیدترین خودروهای کمپانی هیوندای مطابق با استانداردهای اروپایی از جمله خودروهای جنسیس، ix55 و i30 و ولاستر نیز به انواع مدلهای این شرکت اضافه گردید . اکنون نیز با توجه به شرایط، سایر خودروهای مدرن ، باکیفیت و مشتری پسند هیوندای را وارد بازار ایران نموده و در دسترس طرفدارانش قرار داده است.

منبع : تکرا

تصاویر : Netcarshow

 ارسال نظر