کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

خودروی مفهومی تویوتا FT-4X یک جعبه ابزار همه کاره درون شهری

خودروی مفهومی تویوتا FT-X4خودروی مفهومی تویوتا FT-4X یک نمونه آینده نگرانه از این شرکت بزرگ خودروسازی ژاپنی است که سبک جدید را در طراحی بنیان نهاده است. این خودرو علاوه بر انجام وظیفه اصلی خود، به نوعی یک جعبه ابزار سودمند نیز به حساب می‌آید. شرکت تویوتا با ارائه این نمونه مفهومی، مسیر آینده تولیدات خود را مشخص نموده است.

خودروی مفهومی تویوتا FT-4X محصولی است از بخش تیم طراحی این شرکت در شهر کالیفورنیای آمریکا که تلفیقی است از دو مدل دیگر از خودرو ساز یعنی تویوتا تاکوما (Tacoma) و تویوتا FJ که در سایزی کوچک تر از مدل RAV4 طراحی شده است. این خودرو علاوه بر برآورده کردن تمامی خواسته‌هایی که از یک خودروی شهری انتظار می‌رود، نمونه‌ای است که قابلیت گشت و گذار در جاده‌های خارج شهری را نیز به راننده و سرنشینان می‌دهد.

آرون گروپس

 

از نظر ابعاد و اندازه، خودروی مفهومی تویوتا FT-4X در کلاس خودروهایی مانند نیسان جوک (Nissan Juke) بوده و تنها اندکی از جیپ رانگلر (Jeep Wrangler) کوچک‌تر بوده که به این ترتیب این خودرو در کلاس بدنه کراس اوورهای سایز کوچک (Small Crossover) قرار می‌گیرد. این کلاس بدنه در حال حاضر از محبوب‌ترین کلاس‌ها بوده و رشد بسیاری در آمریکای شمالی داشته. البته مدل تویوتا C-HR نیز در همین رده قرار گرفته که در بازار ایران نیز عرضه شده است.

از قابلیت‌های خاص خودروی مفهومی تویوتا FT-4X می‌توان به نحوه باز شدن در محفظه بار آن اشاره کرد. این در علاوه بر باز شدن به سمت بالا و مشابه سایر خودروهای هاچ بک (Hatchback) موجود در بازار، قابلیت باز شدن به اطراف را نیز داشته که آن را شبیه نمونه‌های استیشن و ون می‌کند. سقف این خودرو نیز به گونه‌ای طراحی شده که قابلیت حمل بار را در محیط صاف به راننده و سرنشینان می‌دهد. در این قسمت خروجی‌های برق 120 ولت نیز وجود داشته که امکان استفاده از آن را برای تامین برق مورد نیاز برای میهمانی‌های شبانه در مکان‌هایی مانند ساحل را برای سرنشینان فراهم می‌کند.

داخل کابین خودروی مفهومی تویوتا FT-4X خاص‌تر از طراحی داخلی بوده و امکانات بسیاری را در اختیار راننده و سرنشینان قرار می‌دهد. بنا بر اعلام شرکت تویوتا طراحی داخلی این خودرو یک نمونه ابزار چند منظوره بوده و امکانات رفاهی مانند محفظه‌های سرد کننده و گرم کننده برای خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها را در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد. با استفاده از این امکانات سرنشینان می‌توانند به گرم کردن دستکشهای اسکی خود در هنگام بازگشت از پیست و یا خنک کردن نوشیدنی‌های خود در هنگام استراحت در سواحل بپردازند.

از دیگر تجهیزات موجود در کابین این خودرو می‌توان به محفظه و کیف مخصوص نگهداری اشیا کثیف و تمیز با رنگ‌های متفاوت اشاره کرد که پیش از این در نمونه‌هایی از خودروهای جیپ وجود داشت. یک محفظه بزرگ نیز در بخش زیرین صندوق عقب وجود داشته که مخصوص اسباب و لوازم است که نیازی به استفاده مکرر ندارند. همچنین آیینه وسط قابلیت نصب دوربین‌های GoPro برای فیلمبرداری از حرکت خودرو را دارد.

خودروی مفهومی تویوتا FT-4X اگر نمونه‌ای نمایشی بوده و به احتمال بسیار زیاد به خط تولید راه پیدا نخواهد کرد اما می‌تواند ایده‌های جالبی را برای خودروهای شهری آینده به خودروسازان داده و نمونه‌ای کاربردی را برای استفاده در شهر و جاده مجسم نماید. در ادامه تصاویری دیگری از این خودروی مفهومی را مشاهده می کنید.

منبع : تکرا (ترجمه و تالیف)

 

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |