پرفروشترین خودروهای تاریخ اتومبیل سازی جهان با فروشی بیش از 10 میلیون دستگاه

برای اینکه یک خودرو در جمع پرفروشترین خودروهای تاریخ قرار گیرد، لازم نیست که این نمونه از توانایی‌های فنی خارق العاده و یا ظاهر بسیار زیبا و جذاب برخوردار باشد. در طی یک قرن گذشته خودروهایی طراحی و به بازار عرضه شدند که با تجمیع نکات قوت بسیار و همچنین قیمت و تجهیزات مناسب، توانسته اند نام خود را به عنوان پرفروشترین اتومبیل های تاریخ این صنعت ثبت نمایند.

پرفروشترین خودروهای تاریخ اتومبیل سازی جهان

آنچه که در این صفحه مشاهده می‌کنید، فهرستی است از پرفروشترین خودروهای تاریخ که توسط وب سایت MSN گردآوری شده است.

20. مزدا 323 با 10.5 میلیون دستگاه

مزدا 323 نمونه‌ای است ساخت شرکت مزدا کشور ژاپن در کلاس بدنه خودروهای سدان کوچک شهری . این خودرو اولین بار در سال 1963 به بازار معرفی شد و پس از عبور از 8 نسل مختلف، در سال 2003 میلادی از خط تولید خارج و با خودروی جدید مزدا 3 جایگزین گردید.

این خودرو توانست با فروشی معادل 10.5 میلیون دستگاه در طول سال‌های تولید خود، رتبه بیستم را در بین پرفروشترین خودروهای تاریخ به نام خود ثبت نماید. این خودرو در بازار ایران نیز حضوری چشمگیر داشت.

19. اپل آسترا یا واکسهال آسترا (Opel Astra) با 11 میلیون دستگاه

این خودرو که با نام اپل آسترا (Opel Astra) در ایران و واکسهال آسترا (Vauxhall Astra) در بریتانیا شناخته می‌شد، اولین بار در سال 1979 میلادی توسط شرکت خودروسازی اپل از زیر مجموعه های شرکت خودروسازی جنرال موتورز آمریکا به بازارهای خودرو جهان عرضه گردید.

اپل آسترا در حال حاضر در نسل هفتم تولید خود بوده و توانسته فروشی معادل 11 میلون دستگاه را تا به امروز تجربه نماید. این خودرو نیز در اواخر دهه 1990 میلادی پا به بازار خودروی ایران گذاشت.

18. الدزموبیل کاتلس (Oldsmobile Cutlass) با 11.9 میلیون دستگاه

الدزموبیل کاتلس (Oldsmobile Cutlass) نمونه‌ای بود از شرکت خودروسازی الدزموبیل یکی از زیرمجموعه‌های گروه خودرو سازی جنرال موتورز (General Motors)‌ آمریکا که در سال 1961 میلادی به بازارهای جهانی معرفی شد.

الدزموبیل کاتلس در سال 1999 میلادی بعد از شش نسل و فروش 11.9 میلیون دستگاه از خط تولید خارج و نام خود را در رتبه 18 پرفروشترین خودروهای تاریخ صنعت اتومبیل سازی جهان ثبت نمود.

17. رنو کلیو (Renault Clio) با 12 میلیون دستگاه

وارث خلف خودروی محبوب رنو 5 (Renault 5) رنو کلیو است که برای اولین بار در سال 1990 میلادی توسط شرکت خودروسازی فرانسوی رنو به بازارهای جهانی ارائه گردید.

این خودرو در حال حاضر و پس از پشت سر گذاشتن 4 نسل، موفق به فروش 12 میلیون دستگاه شده است.

16. فورد فوکاس (Ford Focus) با 12 میلیون دستگاه

فورد فوکاس (Ford Focus) نیز نمونه‌ای است در خودروهای کلاس بدنه هاچ بک که از سال 1998 در خط تولید شرکت خودروسازی آمریکایی فورد قرار دارد.

این خودرو که در حال حاضر در نسل سوم خود قرار داشته و قرار که نسل چهارم آن در سال 2019 میلادی روانه بازارهای حهانی گردد، با توجه ظاهر بسیار جذاب و قابلیت‌های فنی بالا توانسته با فروش 12 میلیون دستگاه یکی از پرفروشترین خودروهای تاریخ نام گیرد.

15. فولکس واگن پولو (Volkswagen Polo)  با 12 میلیون دستگاه

فولکس واگن پولو (Volkswagen Polo) محصولی است از شرکت خودروسازی آلمانی فولکس واگن که از سال 1975 در خط تولید این شرکت قرار دارد.

این خودرو تاکنون در شش نسل تولید شده و با فروشی معادل 12 میلیون دستگاه در جایگاه پانزدهم پرفروشترین خودروهای تاریخ قرار گرفته است.

14. کرایسلر تاو اند کانتری (Chrysler Town & Conutry) با 12 میلیون دستگاه

کرایسلر تاون اند کانتری (Chrysler Town & Country) خودرویی است محصول شرکت کرایسلر آمریکا که اولین بار در سال 1988 میلادی وارد بازار خودروهای جهان گردید.

این خودرو پس از طی 5 نسل مختلف توانست به فروشی معادل 12 میلیون دستگاه دست یابد.

13. ب ام و سری 3 با 13 میلیون دستگاه

ب ام و سری 3 دروازه ورودی نمونه‌های تولیدی شرکت خودروسازی آلمانی ب ام و به بخش خودروهای لوکس بوده که با تولید در 6 نسل مختلف، از سال 1975 میلادی در خط تولید این شرکت قرار دارد. ب ام و سری 3 با فروش کلی در حدود 13 میلیون، پرفروشترین خودروهای تاریخ این صنعت به حساب می‌آید.

این خودرو در بازار ایران نیز در تمامی نسل‌ها حضور داشته و یکی از محبوب ترین خودروها برای نسل جوان و طرفداران خودروهای اسپرت به شمار می آید.

12. شورولت ایمپالا (Chevrolet Impala) با 14 میلیون دستگاه

شورولت ایمپالا توانسته رکورد فروش کلی خود را طی بیش از شصت سال حضور مستمر در بازارهای جهانی، به رقم 14 میلیون دستگاه برساند.

این خودرو که از سال 1958 در خط تولید شرکت خودروسازی آمریکایی شورولت قرار دارد، تا به حال در 10 نسل مختلف طراحی و تولید شده است. نسل دهم این خودرو در سال 2014 به بازارهای جهانی معرفی شد.

11. فورد فیستا (Ford Fiesta) با 15 میلیون دستگاه

این خودروی تولیدی شرکت فورد توانسته عنوان پرفروش‌ترین خودرو تاریخ بریتانیا را از آن خود نموده و از سال 1976 میلادی در خط تولید شرکت فورد قرار دارد.

این خودرو که در حال حاضر در نسل هفتم خود به سر می برد، توانسته به فروشی معادل 15 میلیون دستگاه در سرتاسر جهان رتبه یازدهم را در بین پرفروشترین خودروهای جهان به خود اختصاص دهد.

10. فولکس واگن پاسات (Volkswagen Passat) با 15.5 میلیون دستگاه

رتبه دهم در بین پرفروشترین خودروهای جهان در اختیار فولکس واگن پاسات قرار دارد. این خودرو برای اولین با در سال 1973 میلادی به بازارهای جهانی راه یافت.

در پی وقوع جنگ در عراق و امکان واردات خودروها روز دنیا، فولکس واگن توانست در کنار خودروهایی مانند انواع نمونه‌های تویوتا مانند کرولا، کرسیدا و هایلوکس به بازار ایران نیاز راه پیدا نماید. فولکس واگن با فروش 15.5 میلیون دستگاه در شش نسل مختلف به مشتریان ارائه شده است.

9. فورد مدل تی (Ford Model T) با 16.5 میلیون دستگاه

فورد مدل T خودرویی بود که در دوران کلاسیک صنعت خودرو، توسط شرکت خودروسازی آمریکایی فورد ساخته می‌شد.

این خودرو توانست با فروشی معادل 16.5 میلیون دستگاه در دوران تولید خود مابین سال‌های 1908 میلادی تا 1928 پرفروشترین خودروی جهان در دوران کلاسیک نام گیرد.

8. هوندا آکورد (Honda Accord) با 17.5 میلیون دستگاه

هوندا آکورد نمونه‌ای بود بسیار محبوب که از سال 1976 میلادی در خط تولید شرکت خودروسازی ژاپنی هوندا (Honda) قرار داشت. این خودروی بسیار محبوب تا به حال در 9 نسل مختلف تولید شده و در حال حاضر در نسل دهم خود به سر می‌برد.

هوندا آکورد توانسته تا به امروز فروشی معادل 17.5 میلیون دستگاه را برای این مدل بسیار محبوب و مشهور تجربه نماید.

7. فورد اسکورت (Ford Escort) با 18 میلیون دستگاه

فورد اسکورت نیز یکی دیگر از خودروهای تولید شرکت فورد بوده که در فهرست پرفروشترین خودروهای جهان در رتبه 7 قرار گرفته است.

این خودرو اولین با در سال 1968 میلادی به بازارهای جهانی ارائه و تا سال 2015 در خط تولید این کارخانه در کشورهای مختلفی مانند اسپانیا و چین قرار داشت. مجموع فروش فورد اسکورت چیزی در حدود 18 میلیون دستگاه اعلام شده است.

6. هوندا سیویک (Honda Civic) با 18.5 میلیون دستگاه

هوندا سیویک خودرویی هاچ بک در کلاس خودروهای کوچک شهری است که از سال 1972 میلادی تا کنون در خط تولید شرکت هوندا قرار داشته و به همراه مدل دیگر این شرکت، هوندا آکورد در فهرست پرفروشترین خودروهای جهان قرار دارد.

هوندا سیویک در طول 4 دهه تولید مستمر خود توانسته فروشی معادل 18.5 دستگاه را به خود اختصاص دهد.

5. لادا واز (Lada VAZ) با 19.3 میلیون دستگاه

این  خودرو محصول شرکت خودروسازی AvtoVAZ شوروی سابق و در بین سال‌های 1970 میلادی تا 1988 میلادی تولید می‌گردید.

این خودرو با توجه به شرایط موجود در بازار خودروی این کشور و عدم وجود رقیب، توانست به رقم فروش 19.3 میلیون دستگاه دست پیدا نماید.

4. فولکس واگن بیتل (Volkswagen Beetle) با 23.5 میلیون دستگاه

این محصول بسیار محبوب و پرفروش شرکت خودرو سازی آلمانی فولکس واگن برای اولین با در دوران جنگ جهانی دوم و دهه 1940 میلادی تولید شد که از آن به عنوان یکی از معدود نقاط مثبت کارنامه حزب نازی به رهبری آدولف هیتلر فقید یاد می‌گردد.

این خودرو با توجه به ظاهر متفاوت و توانایی‌های مناسب توانست از همان ابتدا به فروش بالایی دست یافته و خود را به عنوان یکی از پرفروشترین خودروهای جهان معرفی نماید.  این خودرو در سال 1998 با ظاهری جدید وارد بازارهای جهانی شد و توانست فروش خود را به رقم چشمگیر 23.5 میلیون دستگاه برساند.

3. فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf) با 27.5 میلیون دستگاه

فولکس واگن گلف نیز در کنار فولکس واگن بیتل یکی از پرفروشترین خودروهای جهان بود که برای اولین بار در سال 1974 میلادی و به عنوان یک نمونه جایگزین برای فولکس واگن بیتل ساخته شد.

از این خودرو تا به حال 7 نسل مختلف به تولید رسیده و توانسته جایگاه سوم را در بین پرفروشترین خودروهای جهان را با رقم 27.5 میلیون دستگاه به خود اختصاص دهد.

2. فورد سری F با 35 میلیون دستگاه

فورد سری F تنها وانت حاضر در بین پرفروشترین خودروهای جهان بوده و اولین بار در سال 1948 میلادی روانه بازارهای جهانی شد. فورد سری F تا به حال در 12 نسل مختلف ساخته شده و در حال حاضر در نسل سیزدهم خود قرار دارد.

فورد سری F توانسته با فروشی معادل 35 میلیون دستگاه رتبه دوم را در بین پرفروشترین خودروهای جهان به دست آورد.

1. تویوتا کرولا (Toyota Corolla) با 40 میلیون دستگاه

تویوتا کرولا با فروشی بیش از 40 میلیون دستگاه در سطح جهان، در 11 نسل مختلف طراحی و به بازار عرضه شده است. این خودرو اولین بار در سال 1966 به بازارهای جهانی معرفی و با توجه با ظاهر مردم پسند، مصرف سوخت پایین، قابلیت‌های دینامیکی مناسب و قیمت پایین و رقابتی توانست رتبه اول را در بین پرفروشترین خودروهای جهان از آن خود نماید.

این خودرو در حال حاضر در نسل یازدهم خود به سر برده که برای مشخصات فنی و بررسی آن می‌توانید به نوشته “بررسی و مشخصات فنی تویوتا کرولا مدل سال 2017 میلادی” مراجعه نمایید.

 

منبع : MSNارسال نظر