برای تقویت و افزایش خلاقیت از روش های استیو جابز استفاده کنید

برای تقویت و افزایش خلاقیت از روش های استیو جابز استفاده کنیدخلاقیت چیزی است که می‌تواند ملاک سنجیدن کارآفرین‌ها با یکدیگر باشد. هر کسی که به دنبال افزایش خلاقیت باشد، می‌تواند شانس موفقیت بیشتری در کسب و کار خود داشته باشد. در ادامه با تکراتو همراه باشید تا این موضوع را از زبان بزرگان بشنویم.

خلاقیت بیشتر از آن‌که به فکرتان بستگی داشته باشد، به ذهنتان بستگی دارد که چگونه آن را به کار می‌گیرید.

اغلب اوقات کارآفرینان و مؤسسان شرکت‌ها حسرت می‌خورند و آرزو می‌کنند که چرا آنان نمی‌توانند به‌مانند ایلان ماسک یا جِف بِروز خلاقانه فکر کنند. علیرغم وجود هیچ انکاری در مورد نبوغ ذاتی این افراد، بخش اعظمی از موفقیت‌هایی که این بنیان‌گذاران به آن دست‌یافته‌اند، حاصل عادت‌ها و رفتارهایی بوده که منجر به بروز و افزایش خلاقیت درون آن‌ها شده است.

استیو جابز

در اینجا چهار روش رسیدن به فکر خلاق را که به عقیده بسیاری از بنیان‌گذاران شرکت‌ها منجر به شروع جرقه ایده‌های نو می‌شود، جمع آوری کرده ایم.

دنبال تجربه‌های تازه باشید

استیو جابز یک کلاس آموزش خوشنویسی در دانشگاه گذرانده بود که بعداً از آن به‌عنوان ریشه الهام گیری خودش برای تایپوگرافی زیبای محصولات اپل نام برد. در سال ۲۰۰۵ وقتی‌که او در جشن فارغ‌التحصیلی دانشگاه استنفورد سخنرانی می‌کرد، توضیح داد که چگونه در طراحی زیبای ارتباط بین حروف، توانست تجربیاتی که ۱۰ سال قبل از خوشنویسی یاد گرفته بود را اعمال کند.

وقتی به خودمان اجازه می‌دهیم که تجربیات متنوع داشته باشیم، درواقع به ذهنمان این فرصت را می‌دهیم که به راه‌های مختلف فکر کرده و از خلاقیت استفاده کند. این امر باعث می‌شود که درهای خلاقیت و نوآوری به روی ذهن گشوده شود که هرگز آن را زمانی که فقط به روی یک کار تمرکز داشته باشیم به دست نخواهیم آورد. پس، ‌از این به بعد سعی کنید در طول هفته ذهنتان را درگیر پیدا کردن راه‌های جدید کنید، برای مثال می‌توانید این کار را از طریق پیدا کردن دستورالعمل‌های جدید آشپزی یا شرکت کردن در کلاس‌های هنری امتحان کنید.

 

برای افزایش خلاقیت ذهنیتتان را عوض کنید

بِن بالدین، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران ClearFit، وقتی ایده جدیدش را برای شرکتش به ارمغان آورد، در حین فرار از کار بود و در اتوبان داشت رانندگی می‌کرد و حتی فکر برگشتن دوباره به کار را هم نداشت. گاهی اوقات وقتی تمام تمرکز و انرژی‌مان را صرف یافتن ایده‌های جدید می‌کنیم باعث می‌شود که اصلاً در پیدا کردن ایده جدید فکرمان کار نکند.

در چنین مواقعی، بهتر است توجهتان را به انجام دادن کارهای معمولی جلب کنید. وقتی مشغول انجام دادن کارهای معمولی هستیم، ناخودآگاه ذهنمان در باطن درگیر مسئله خواهد بود، ناگهان آن لحظه بخصوص فرامی‌رسد.

با مخاطبانتان در ارتباط باشید

اخیراً، وقتی از جِف بِروز در مورد برنامه‌های بشردوستانه او پرسیدند، او این سؤال را با دنبال کنندگان خود در شبکه اجتماعی توییتر در میان گذاشت. او توضیح داد که در جست‌وجوی یک استراتژی کوتاه‌مدت است، راهی که او را سریع به هدفش برساند، که البته کاملاً با استراتژی بلندمدت او متفاوت باشد. نوآوری تنها این نیست که یک نفر با یک ایده تازه بیاید، بلکه چیزی که اهمیت دارد، چگونگی اجرای منطقی و معقول آن نیز هست. وقتی از مردم می‌پرسید که چگونه آنان با مسائلی ازاین‌دست برخورد می‌کنند، درواقع به خودتان هم کمک می‌کنید تا دیدگاه عمیق‌تری داشته باشید.

بیشتر عمل کنید تا فکر کردن

وقتی در جست‌وجوی ایده‌های بزرگ هستیم، ممکن است در طول مسیر، فکر کردن به شیوه‌های نوآورانه یا نوشتن ایده‌های کوچک اما مبتکرانه به کارتان بیاید. همان‌طور که مارک زاکربرگ می‌گوید: ایده‌های خوب یک‌دفعه اتفاق نمی‌افتند. بجای اینکه دائم روی آن‌ها فکر کنید بهتر است از جایی کار را شروع کنید. زاکربرگ در ادامه توضیح می‌دهد «اگر قبل از شروع، مدام دنبال فهمیدن همه‌چیز مرتبط با ارتباطات انسان‌ها بودم، هرگز فیس‌بوک را استارت نمی‌زدم.»

ایده‌های نوآورانه بزرگ، از دانه‌های کوچکی شروع می‌شوند که شما آن‌ها را در ذهنتان کاشته و پرورش داده باشید. قبل از اینکه ایده‌ای را به‌کلی کنار بگذارید، بیشتر روی آن تمرکز کنید. آن را بنویسید، به این فکر کنید که چطور می‌توانید آن را بهتر کنید و معنای بیشتری به آن بدهید.

.

منبع: incارسال نظر