مالکوم یانگ (Malcom Young) موسیقیدان گروه هارد راک AC/DC درگذشت

مالکوم یانگ (Malcom Young) موسیقیدان گروه AC/DC
مالکوم یانگ (Malcom Mitchell Young) موسس، گیتاریست، خواننده دوم و آهنگساز گروه استرالیایی ای سی دی سی (AC/DC) روز گذشته پس از چند سال بیماری در سن ۶۴ سالگی در گذشت.

بر اساس اعلام وب سایت رسمی این گروه بسیار موفق سبک هارد راک، مالکوم یانگ پس از نزدیک به یک دهه جدال با بیماری‌های روانی، روز گذشته (۱۷ نوامبر سال ۲۰۱۷ میلادی) در منزل شخصی و در کنار خانواده و در سن ۶۴ سالگی، دار فانی را وداع گفت. گروه AC/DC با اعلام این خبر، مراتب تاسف خود را از دست دادن این عضو بسیار موثر و قدیمی گروه اعلام نمود.

زندگینامه مالکوم یانگ

مالکوم یانگ در روز ۶ ژانویه سال ۱۹۵۳ میلادی در شهر گلاسکو (Glasgow) کشور اسکاتلند و در یک خانواده پر جمعیت ۱۰ نفره به دنیا آمد. در دوران کودکی به همراه خانواده و دو برادرش جورج (George) و انگوس (Angus) و خواهر بزرگش مارگارت (Margaret) به شهر سیدنی کشور استرالیا مهاجرت نمود.

مالکوم یانگ (Malcom Young) موسیقیدان گروه AC/DC

تاسیس گروه AC/DC

در سال ۱۹۷۳ میلادی و در سن ۲۰ سالگی به همراه برادرش انگوس یانگ (Angus Young) گروه AC/DC را تاسیس نمود و دیو اوانس (Dave Evans) نیز به عنوان خواننده به آنها ملحق شد. در سال ۱۹۷۶ مالکوم یانگ به همراه گروه به انگلستان بازگشته و فعالیت جدی خود را شروع نمودند و بن اسکات (Bon Scott) نیز به عنوان خواننده اصلی به جمع آنها اضافه شد.

مالکوم یانگ (Malcom Young) موسیقیدان گروه AC/DC

در سال ۱۹۸۰ میلادی و پس از مرگ ناگهانی بن اسکات، برایان جانسون (Brian Johnson) به آنها ملحق شد و نتیجه این همکاری آلبوم بسیار مشهور و موفق Back In Black در همان سال بود. در سال ۲۰۱۴ مالکوم یانگ دچار مشکلات جدی جسمانی و روانی شد و توانایی همراهی با گروه AC/DC را از دست داد.

سبک نوازندگی و آهنگسازی

مالکوم یانگ یکی از تاثیر گذارترین و موفق ترین نوازنده‌ها و آهنگسازان سبک موسیقی هارد راک در تاریخ به حساب می آید. سبک کاری وی نیز برگرفته از راک اند رول (Rock & Roll) و بلوز (Blues) دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی بود.

مالکوم یانگ توانایی‌های بسیاری در نوازنده گیتار ریتم (Rhythm Guitar) داشت و با استفاده از تکنیک خاص خود در استفاده از آمپی فایرهای ساخت شرکت مارشال (Marshall)، به همراه جیمز هتفیلد (James Hetfield) از ابر گروه سبک هوی متال (Heavy Metal) جهان، گروه متالیکا (Metallica) و دیو ماستین (Dave Mustaine) نوازنده، آهنگساز، خواننده و موسیقیدان گروه هوی متال مگادث (Megadeth) از بهترین نوازنده‌های گیتار ریتم به حساب می آید.

ابزار و ادوات موسیقایی مورد استفاده

مالکوم یانگ معمولا از یک گیتار الکتریک قرمز رنگ مدل G6131 ساخت شرکت Gretsch استفاده می‌نمود. از دیگر سازهای مورد استفاده مالکوم یانگ می‌توان به گیتار مدل تله کستر (Telecaster) ساخت شرکت فندر (Fender)، گیتار سفید رنگ ساخت شرکت Gretsch و سیم‌های ساخت شرکت گیبسون (Gibson) و آمپلی فایرهای شرکت مارشال استفاده می‌نمود.

از سال ۱۹۹۵ میلادی تا سال ۲۰۱۱ میلادی نیز شرکت Gretsch یک مدل گیتار اختصاصی با نام Malcon Young Signature در دو گونه مجهز به یک ست پیک آپ (Pick Up) و دو ست پیک آپ را در خط تولید خود قرار داد.

سابقه کاری

مالکوم یانگ به همراه گروه AC/DC سابقه‌ای بسیار و رزومه‌ای پرکار داشت. ولی به همراه این گروه ۱۷ آلبوم استودیویی، ۵ آلبوم زنده، ۲ موسیقی فیلم و ۱۳ آلبوم ویدیویی منتشر نمود. آلبوم‌های استودیویی که مالکوم یانگ در آن ها حضور داشت عبارتند از:

 1. High Voltage (سال ۱۹۷۵ میلادی نسخه استرالیایی)
 2. N.T (سال ۱۹۷۵ میلادی نسخه استرالیایی)
 3. High Voltage (سال ۱۹۷۶ نسخه بین المللی)
 4. Dirty Deeds Done Dirt Cheap (سال ۱۹۷۶ میلادی)
 5. Let There Be Rock (سال ۱۹۷۷ میلادی)
 6. Powerage (سال ۱۹۷۸ میلادی)
 7. Highway To Hell (سال ۱۹۷۹ میلادی)
 8. Back In Black (سال ۱۹۸۰ میلادی)
 9. For Those About To Rock We Salute (سال ۱۹۸۱ میلادی)
 10. Flick of The Switch (سال ۱۹۸۳ میلادی)
 11. Fly on the Wall (سال ۱۹۸۵ میلادی)
 12. Blow Up Your Video (سال ۱۹۸۸ میلادی)
 13. The Razors Edge (سال ۱۹۹۰ میلادی)
 14. Ballbreaker (سال ۱۹۹۵ میلادی)
 15. Stiff Upper Lip (سال ۲۰۰۰ میلادی)
 16. Black Ice (سال ۲۰۰۸ میلادی)
 17. Rock Or Bust (سال ۲۰۱۴ میلادی)

از موسیقی‌های فیلمی که توسط گروه AC/DC و مالکوم یانگ ساخته شده بود، می‌توان به موسیقی‌های فیلم Iron Man 2 در سال ۲۰۱۰ میلادی (که در کشورهای اتریش، کانادا، فرانسه، آلمان، نروژ، نیوزیلند، سوئد، سوئیس، انگلستان، آمریکا و استرالیا به صدر جدول پرفروشترین آلبوم دست یافت) و موسیقی فیلم Who Made Who در سال ۱۹۸۶ میلادی اشاره کرد.

افتخارات و موفقیت‌های موسیقایی

مالکوم یانگ به همراه گروه AC/DC موفق به کسب افتخارات بسیاری در زمینه موسیقی گردید. از نمونه موفقیت‌های وی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • نامزدی در جشنواره American Music Awards در سال ۱۹۸۲ میلادی (بهترین گروه راک)
 • برنده جایزه پرطرفدارترین موسیقی استرالیایی جشنواره ARPA در سال ۱۹۹۵ میلادی (ترانه Big Gun)
 • برنده جایزه پرطرفدارترین موسیقی استرالیایی جشنواره ARPA در سال ۲۰۰۹ میلادی (ترانه Highway To Hell)
 • آهنگساز برتر از جشنواره ARPA در سال ۲۰۱۰ (به همراه انگوس یانگ)
 • برنده بهترین آلبوم راک سال جشنواره ARIA در سال ۲۰۰۹ (آلبوم Black Ice)
 • برنده پرفروشترین آلبوم سال جشنواره ARIA در سال ۲۰۰۹ (آلبوم Black Ice)
 • نامزد بهترین گروه موسیقی سال جشنواره ARIA در سال ۲۰۰۹ (گروه AC/DC)
 • نامزد بهترین آلبوم سال جشنواره ARIA در سال ۲۰۰۹ (آلبوم Black Ice)
 • نامزد بهترین اجرای هارد راک/متال جشنواره Grammy در سال ۱۹۸۹ (آلبوم Blow Up Your Video)
 • نامزد بهترین اجرای هارد راک جشنواره Grammy در سال ۱۹۹۱ (آلبوم The Razors Edge)
 • نامزد بهترین اجرای هارد راک جشنواره Grammy در سال ۱۹۹۲ (ترانه Money Talks)
 • نامزد بهترین اجرای هارد راک جشنواره Grammy در سال ۱۹۹۴ (ترانه Highway To Hell)
 • نامزد بهترین اجرای راک جشنواره Grammy در سال ۲۰۰۹ (ترانه Rock N’Roll Train)
 • برنده بهترین اجرای هارد راک جشنواره Grammy در سال ۲۰۱۰ (ترانه War Machine)
 • نامزد بهترین آلبوم راک جشنواره Grammy در سال ۲۰۱۰ (آلبوم Black Ice)
 • بهترین موزیک ویدیو هارد راک/هوی متال جشنواره VMA در سال ۱۹۹۱ (ترانه Thunderstruck)

آلبوم Back In Black گروه AC/DC نیز توانست با فروشی در حدود ۵۰ میلیون نسخه، در زمره پرفروشترین آلبوم‌های موسیقی سبک‌های مختلف در تمام اعصار قرار گرفته نام مالکوم یانگ را به عنوان آهنگساز اصلی گروه AC/DC به همراه برادرش آگنوس یانگ نوازنده گیتار و آهنگساز در سرتاسر جهان مطرح نماید.

مالکوم یانگ به همراه گروه AC/DC در سال ۲۰۰۳ میلادی توانست به تالار مشاهیر راک اند رول (Rock & Roll Hall of Fame) راه پیدا نموده و نام خود را در تاریخ موسیقی راک جاودانه نماید.

زندگی خانوادگی

خانواده مالکوم یانگ متشکل از اولیندا یانگ (O’Linda Young) همسر و دو فرزندش کارا (Cara) و راس (Ross) و پسرخوانده اش جاش (Josh) بود که در هنگام مرگ در کنارش حضور داشتند. ماه گذشته برادر بزرگ تر مالکوم یانگ ، جورج یانگ که نوازنده گیتار گروه EasyBeats و تهیه کننده قدیمی گروه AC/DC بود، در سن ۷۰ سالگی در گذشته بود.

گالری تصاویر مالکوم یانگ

منبع : تکراتوارسال نظر