کاهش پینگ تایم - ایران تورنمنت

اپلیکیشن ویز فیلتر شد تا مسیریاب دال پا بگیرد؛ آیا این یک رقابت سالم است؟

اپلیکیشن ویز فیلتر شد تا مسیریاب دال پا بگیرد؛ آیا این یک رقابت سالم است؟
اسنپ، تپسی، کارپینو و سایر تاکسی‌یاب های آنلاین حرکت جدیدی را همزمان اغاز کرده‌اند. در صورتی که رانندگان اسنپ و تپسی از اپلیکیشن ویز استفاده کنند، برنامه این شرکت‌ها برای آنان بالا نیامده و رانندگان نمی‌توانند از این برنامه استفاده نمایند؛ اما این موضوع کمی عجیب به نظر می‌رسد!

از صبح امروز، سر و صدای زیادی درباره اسنپ و تپسی در فضای مجازی شنیده شد. تصویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می دهد اسنپ با اعلام یک نوتیف به رانندگان خود هشدار داده که برنامه به دلیل نصب اپلیکیشن ویز بر روی دستگاه آنان، قابل استفاده نخواهد بود. همین گزارش درباره تپسی نیز صادق است.

این موضوع تا به آنجا پیش رفت که اسنپ در کانال رسمی خود با انتشار مطلبی، عدم استفاده از اپلیکیشن خود را برای رانندگانی که مسیریاب ویز نصب کرده‌اند، شفاف سازی کرد.

در وب‌سایت رسمی اسنپ اینگونه آمده است:

بر اساس دستور دادستانی کل کشور، تمامی سرویس‌های اینترنتی حمل‌ونقل از ساعت ۲۴ تاریخ ۳۰ آبان موظف به منع استفاده از مسیریاب ویز (Waze) شدند.

در ادامه، سامانه هوشمند حمل‌ونقل اسنپ توضیحاتی را راجع به آن داده و در انتها گفته است که “در حال بررسی روش‌های جایگزین مناسب برای سهولت مسیریابی در سفرهای خود هستیم”

 

بیشتر بخوانید:  توضیح اسنپ درباره ممنوعیت استفاده از Waze

 

اوایل اسفندماه ۱۳۹۵ اپلیکیشن ویز (Waze) فیلتر و از بزرگترین مارکت نرم افزاری ایران، کافه بازار، حذف شد. بسیاری از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی همچون اسنپ و تپسی دچار مشکل شده و اعلام شد که فیلتر شدن ویز یک دستور قضایی بوده است.

در همان زمان برای فیلترینگ این اپلیکیشن، تئوری‌های مختلفی عنوان شد. برخی نمایش اطلاعات ترافیکی کشور را دلیلی برای فیلترینگ ویز اعلام کردند و برخی منشا اسرائیلی بودن آن را علت اصلی می‌دانستند – شرکت Waze در سال ۲۰۰۹ در اسرائیل تاسیس و شروع بکار کرد-

 

بیشتر بخوانید:  اپلیکشین Waze به دستور مقامات قضایی از کافه بازار حذف شد؛ واقعیت چیست؟!

 

اما محمود واعظی (وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات) اعلام کرد که فیلترینگ ویز تصمیمی از سوی کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای نبود؛ بلکه یک قاضی به شکل مستقیم در این باره حکمی را صادر کرده است.

او در ادامه به این نکته اشاره کرد:

از آن‌جایی که جایگزین‌های متعددی برای این نرم‌افزار مسیریاب وجود دارد، پس ما نیز مانعی برای فیلتر نشدن آن ندیدیم و حکم را اجرا کردیم. وقتی نرم‌افزارهای متعدد دیگری در این حوزه فعال هستند چه اصراری به استفاده از این برنامه است؟

هر دو نظریه می‌تواند تا حدودی به عنوان علت اصلی این ماجرا باشد، هر چند خرم‌ آبادی که در آن زمان دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه بود در مصاحبه‌ای اعلام کرد:

این نرم‌افزار، ظرفیت جمع‌آوری اطلاعات جغرافیایی و سایر اطلاعات مراکز حساس و اطلاعات افرادی را که به این مراکز رفت وآمد می‌کنند را دارد و می‌تواند برای امنیت کشور هم مشکلاتی ایجاد کند. یکی از دلایل فیلترینگ این نرم‌افزار، جاسوسی بودن آن است.

ویز در برابر دال؛ رقابتی نابرابر!

اما از صبح امروز سناریوی عجیب این داستان آغاز شد. بالا نیامدن اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب اینترنتی چون اسنپ و تپسی برای رانندگان، طبیعتا حذف برنامه مسیریاب ویز از تلفن های همراهشان را به دنبال دارد، هرچند که آنها همچنان می‌توانند از گوگل مپ استفاده کنند، ولی به گفته بسیاری از رانندگان، مسیریاب گوگل علاوه بر اینکه برخی اوقات اطلاعات غلط می‌دهد، عملکردهای ویز را ندارد.

درواقع می‌توان گفت از زمانی که ویز در آخرین به‌روزرسانی خود از زبان فارسی نیز پشتیبانی کرد، این مسیریاب به یک برنامه کامل برای رانندگان ایرانی تبدیل شد و بسیاری از رانندگان تاکسی‌های اینترنتی حتی با فیلتر بودن این اپلیکیشن، بازهم با مشکلات بسیار و از طریق فیلترشکن از آن استفاده می‌کردند.

در کنار موضوع عدم دسترسی رانندگان به برنامه اسنپ و تپسی، موضوع دیگری نیز در فضای مجازی داغ شد. یک مسیریاب ایرانی به نام دال توسط دانشجویان جوان دانشگاه شریف طراحی شده است که از قابلیت صوتی نیز پشتیبانی می‌کند. اپلیکیشن دال از ابتدای مهرماه سال جاری به طور رسمی به بازار عرضه شد و گفته می‌شود که تاکنون حدود ۱۰ هزار بار دانلود شده است.

این خبر خوبی است. یک مسیریاب بومی توسط جوانان این مملکت طراحی و ارائه شده که فیلتر هم نبوده و از قابلیت صوتی نیز پشتیبانی می کند؛ اما این خبر خوب، در درون خود موضوع تاسف برانگیزی را نیز یدک می‌کشد که شاید در نگاه اول چندان به چشم نیاید. حذف رقیب از بازار به شیوه‌ای کاملا غیر حرفه‌ای و ناجوانمردانه!

اپلیکیشن Waze یک برنامه کاملا کارآمد و کامل است، این برنامه فیلتر شده و سپس با این استراتژی، حتی از روی گوشی‌های رانندگان تاکسی‌های اینترنتی فعال در ایران حذف می‌شود. سپس یک برنامه کاملا کپی شده از همین ویژگی‌ها، قد علم کرده و در نهایت، نتیجه مشخص است. میدان کاملا از رقیب خالی است و رقابت در چنین فضایی معنایی نخواهد داشت. درواقع صحنه کاملا خالی است و با این شرایط هر بازیگری می تواند نقش اول را ایفا کند!

این نوع از استراتژی و تربیت تجاری در کمتر جایی از این کره خاکی دیده می شود. این موضوع را به یک مسابقه دومیدانی تشبیه کنید که تنها یک دونده در آن وجود دارد، با این تفاسیر آن یکنفر حتما برنده مسابقه خواهد بود و جالب آنکه بدون شک رکورد هم خواهد زد!

همه از پیشرفت کشورشان شاد خواهند شد، مگر کسی هم وجود دارد که با رشد کشورش خوشحال نشود؟ اما آیا این نوع از تربیت، می‌تواند به عنوان پیشرفت تلقی شود؟

اگر هر کدام از ما اصول رقابت حرفه‌ای را یاد نگیریم، مطمئنا در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن نخواهیم داشت. ما یاد نگرفته‌ایم که به طور منصفانه رقابت کنیم. به ما نیاموخته‌اند که به جای حذف فیزیکی رقیب از صحنه، می‌توان بیشتر تلاش کرد، قابلیت‌های خود را بالا برد و در یک رقابت کاملا منصفانه پیروز شد.

با این شیوه هیچ وقت نمی‌توانیم خود را به درستی محک بزنیم. دنیا پر است از انسان‌های باهوش و پرتلاش و ما تنها ساکنان هوشمند آن نیستیم، شاید لازم است که کمی خانه تکانی فکری کنیم و به قول حافظ خودمان، “فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم”.

ما نیز در تکراتو برای دوستان جوانمان در مجموعه دال آرزوی موفقیت می‌کنیم. بدون شک تا ماه‌های آینده این برنامه مسیریاب کاملا رونق خواهد گرفت، اما همچنان این سوال مطرح است که آیا این یک رقابت سالم است؟!ارسال نظر (15 نظر)

  اپلیکیشن های اسنپ و تپسی با جاسوسی از گوشی کاربر متوجه استفاده او از ویز میشوند
  خدا میداند چه اطلاعات دیگری را هم از گوشی فرد میدزدند

  ۰

  ۰
  پاسخ

  دال بی رقیب نیست اپلیکیشن نقشه همراه تهران(وابسته به شهرداری تهران) قبل از دال شروع به کار کرده و کارآمدی خوبی هم داره داین رو به عنوان یک راننده اسنپ می گم.

  ۰

  ۰
  پاسخ

  با سلام …واقعا حرفاتون حرفه دل ه بنده است …فقط عملکرد دولت مردان دغدغه درست کردن برای مردم هستش…والسلام

  ۰

  ۰
  پاسخ

  وقتی این داستان رو دیدم از استفاده از دال منصرف شدم. چنین رقابتی ناسالم و چنین ادمهایی هم پایبندی به اخلاقیات ندارند و شایسته دسترسی به تلفن و اطلاعات من نیستند.
  از طرفی حتی اگه اطلاعات سفر مت به اسرائیل هم ارسال بشه و در اختیار فلاد نهاد اطلاعاتی قرار بگیره بهتر از اینه که مثل داستان شماره های لو رفته ایرانسل بریزنش روی فلش و همه کپی اش کنن

  ۰

  ۰
  پاسخ

  تا دیدن انگار بیکار داره کم میشه و مردم، بخصوص جوونامون دارن از طریق اسنپ و تپسی درآمد کسب میکنن ، گفتن باید جلوشو یه جوری بگیریم، با خودشون فکر کردن چجوری میشه که سنگ جلو پای مردم بزاریم و نونشونو آجر کنیم.پس تصمیم گرفتن ویز رو قطع کنن.در صورتی که این برنامه جز اینکه یه مسیریاب فوق العادست هیچ چیز غیر اخلاقی نداره، فقط مسئولین احساس کردن این برنامه چون دوربینای پلیس رو تو نقشه نشون میده و بطور کلی جلوگیری میکنه از خلاف و جریمه ی راننده ها ، دارن خیلی ضرر میکنن.دیگه کمتر میتونن ملتو تیغ بزنن.آوردن مثلا ویز رو کپی کردن و این امکاناتو ازش حذف کردن.اینجا برای سرکوب مردم هر کاری بتونن میکنن.اسنپ و تپسی گناهی ندارن جز اینکه لطف بزرگی کردن و کار افرینی کردن برای هر قشری ، متاسفانه مجبورن که قانون رو اجرا کنن، وگرنه مطمئن باشید به ضرر خود این شرکتا هم هست.

  ۰

  ۰
  پاسخ

  درود بر شما نویسنده با شرف و دلسوز که اولین و گویا تنها کسى هستید که پى به بازى کثیف حضرات بردید ! من شخصاً به لحاظ حقگوئى که خصلتى کمیاب است به شما تبریک میگم

  ۰

  ۰
  پاسخ

  خطاب به amir : دوست عزیز اینکه دوربین های راهنمایی رو لو میده این میشه تیغیدن ؟ شما دوست داری کلا با همه چیز مخالف باشی ؟ الان چین و آمریکا و روسیه و بسیاری از کشورها سیاست درهای بسته رو اجرا میکنن یعنی اصلا نمیذارن هیچ جنسی زائدی وارد کشورشون بشه. آمریکا داره دور خودش دیوار میکشه. حتی چینی که قدرت اول اقتصادی دنیا رو داره هم اجازه واردات بی رویه رو نمیده دیگه یه برنامه جاسوسی که جای خود داره !!!
  از شما میپرسم الان که دولت داره سیاست درهای باز رو اجرا میکنه اقتصاد بهتر شده یا بدتر ؟؟؟ الان تقریبا همه کشورها پیام رسان های خودشونو دارن حالا یکی از تلگرام بد بگه بهش میگن داری مردمو سرکوب میکنی !!!!!!

  ۰

  ۰
  پاسخ

  این برنامه دال ایرانی قابلیت نشون دادن ترافیک و انتخاب مسیر با توجه به ترافیک رو نداره پس به درد راننده های اسنپ و تپسی نیمخوره.این مدل برنامه maps.me هم هست که اون هم ترافیک نداره اما از نظر سه بعدی شبیه ویز هست.متاسفانه برنامه های خوبی که قابلیت نشون دادن ترافیک رو دارن در ایران ساپورت نمیشن.اونهایی که طرفدار استفاده از برنامه داخلی هستن این ضعف رو در نظر بگیرن که بدون در نظر گرفتن ترافیک مسیریاب به چه درد میخوره.فقط به درد تازه کارها یا اونهایی که از شهرستان اومدن کار میکنن میخوره.واقعا متاسفم که هر روز زندگی رو برای ما سخت می کنن.یک راننده اسنپ

  ۰

  ۰
  پاسخ

  مگر امر تازه ای دیدی که شاخ درآوردی مگر سالیان سال ندیدی در صنعت خودرو و سایر صنایع چقدر بونجول پروری میکنیم و دائم از عدم وابستگی دم میزنیم ترش نکن داداش بپذیر

  ۰

  ۰
  پاسخ

  بله این کار کاملا ناشیانه و ناجوانمردانه بوده.و اگر این روند ادامه پیدا کنه نمیشه انتظار رشد رو از اقتصاد کشور و و پیشرفت تکنولوژیش داشت

  ۰

  ۰
  پاسخ

  شاید تحریم خیلی جلوی پیشرفت تکنولوٰی و رشد اقتصادرو گرفت.اما این دولت بود که با همچین کار هایی چندین برابر به مملکت ضربه زد

  ۰

  ۰
  پاسخ

  رقابت سالم ؟ ورود تویوتا هایس به کشور ممنوع شد و قیمتش یهو ۱۰۰ میلیون گرونتر شد و به جاش خودروی بی کیفیت مشابه رو آوردن از چین به قیمت ۹۰ میلیون تومن. اینا کارشون همینه .

  ۰

  ۰
  پاسخ

  من برنامه دال، تولید دانشجویان شریف رو نصب کردم. مدام هنگ میکنه و بیشتر مواقع هم ارتباطش با GPS قطع میشه و موقعیت (لوکیشن) یجا ثابت میمونه .

  ۰

  ۰
  پاسخ

  مسوولین کاری جز کندن چاله برای زندگی مردم ندارند. ویز بهترین است و کسی نمیتونه جلوی استفاده از اون رو بگیره. همه ما استفاده خواهیم کرد و با اسراییل هم مشکلی نداریم.

  ۰

  ۰
  پاسخ

  چرا باید کار به جایی برسه که نتونیم پیشرفت دانشجوها و برنامه نویسای خودمون رو ببینیم؟!
  چرا وقتی خودمون چندین اپ مسیریاب وطنی داریم باید از اپ های خارجی و به ویژه اسراییلی استفاده کنیم؟؟
  هیچ چیزی از روز اول بی عیب نیست. حتی مشهورترین شرکت های نرم افزاری هم مجبورن هر چند وقت یه بار یه اصلاحیه برای رفع باگ های نرم افزاراشون بدن بیرون؛ اونوقت ما از دال توقع داریم که از همون روز اول کاملا بی عیب و نقص کار کنه!
  من به عنوان یه برنامه نویس خوشحالم از اینکه دولت بالاخره داره استفاده از اپ های ایرانی رو جا میندازه؛ و برای دوستان سازنده دال هم آرزوی پیشرفت (و صبر!!) دارم!

  ۰

  ۰
  پاسخ
داغ‌ترین‌ها
قبلی بعدی