شرایط رانندگی در برف ؛ چگونه با وجود برف رانندگی کنیم؟

رانندگی در شرایط مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در روزهای بارانی یا برفی رانندگی به دقت بیشتری نیاز دارد. شما از شرایط رانندگی در برف چه می‌دانید؟

کسانی که در روزهای برفی نیز رانندگی می‌کنند بهتر است از شرایط رانندگی در برف اطلاع داشته باشند تا در چنین وضعیتی دچار مشکل نشوند. البته رانندگی در هر شرایطی به دقت نیاز دارد اما شرایط رانندگی در برف متفاوت است و برای جلوگیری از اتفاقات و حوادث احتمالی رعایت این نکات مهم است.

در هنگام بارش برف و برودت هوا جاده‌ها و معابر لغزنده می‌شوند و همین امر باعث می‌شود تا تصادفات رانندگی در سطح شهرها و جاده‌ها افزایش یابد. اما با در نظر داشتن شرایط مناسب می‌توان از بروز حوادث و اتفاقات خطرناک در چنین روزهایی جلوگیری نمود.

چگونه خودرو خود را از برف خارج کنیم؟

در هنگام برف برای بیرون آوردن خودرو، باید در ابتدا ماشین را در دنده یک قرار داد و پدال گاز را به صورت ملایم و آرام فشار داد. اما اگر در هنگام گاز دادن به صورت پیاپی بر روی برف متوجه شدید که چرخ‌ها در حال چرخش به صورت درجا هستند، بهتر است پای خود را از روی پدال گاز بردارید.

در این حال می‌توانید دنده را در حالت عقب قرار دهید و دوباره پدال گاز را به آرامی فشار دهید و آن را رها کنید. این عمل را با دنده یک و دنده عقب در فواصل زمانی چند ثانیه‌ای 10 تا 12 بار انجام دهید اما از گاز دادن اضافی و فشار به موتور خودرو خودداری کنید.

اگر با انجام دادن این کارها نیز باز هم نتوانستید خودروی خود را از برف خارج کنید بهتر است در مسیر حرکت چرخ‌ها به جلو و یا عقب، پوششی را روی سطح برف یا یخ قرار دهید. این پوشش می‌تواند یک تکه‌ گونی، مقوا، کارتن، تخته‌ای در گوشه خیابان و یا نمک یا شن و ماسه باشد. در واقع هدف از این کار و استفاده از این مواد این است که بین چرخ‌ها و سطح زمین اصطکاک ایجاد شود.

ممکن است در شرایطی باشید که هیچکدام از مواد گفته شده در دسترس نباشد، در این حالت می‌توانید از کفپوش‌های ماشین استفاده کنید. برای این کار بهتر است در خودروهای دیفرانسیل جلو، کفپوش‌ها در مسیر حرکت چرخ‌های جلو و در دیگر خودرو‌ها در مسیر حرکت چرخ‌های عقب قرار گیرند و سپس به آرمی عمل فشار پدال گاز صورت گیرد.

نکته مهم دیگری که لازم است در مورد شرایط رانندگی در برف به آن اشاره کرد این است که بهتر است در چنین شرایطی مقداری از باد لاستیک‌ها کم شود زیرا در این حالت اصطکاک لاستیک با زمین بیشتر شده و از سرخوردگی ماشین نیز جلوگیری می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: برف چگونه تشکیل می شود؟ با نحوه شکل گیری برف بیشتر آشنا شوید

 

نحوه رانندگی در جاده‌های برفی مهم است!

شرایط رانندگی در برف را جدی بگیرید و به نکات زیر نیز توجه داشته باشید:

 1. در روزهای برفی بهتر است پیش از حرکت، وضعیت خودرو به صورت کلی بررسی شود و خودرو حتما به تجهیزات زمستانی لازم مجهز گردد.
 2. شرایط رانندگی در برف متفاوت است. بهتر است در چنین شرایطی به آرامی رانندگی کرد. زیرا در چنین شرایطی جاده‌ها یخ‌زده هستند.
 3. حتما قبل از حرکت، شیشه‌های خودرو، چراغ‌ها، راهنماها، بخاری و سیستم تهویه خودرو بازدید شود.
 4. در صورت امکان حتما در خودرو از چراغ مه‌شکن استفاده شود.
 5. در صورتی که امکان بخار در شیشه جلو خودرو وجود داشته باشد، حتما از دستگاه تهویه خودرو استفاده شود. همچنین برای رفع این مشکل می‌توان شیشه سمت راننده را کمی پایین آورد تا شیشه‌ها بخار نکند و دید کافی نیز وجود داشته باشد.
 6. برای رانندگی در برف و جاده‌های یخ‌زده بهتر است حتما زنجیر چرخ همراه داشته باشید و یا اینکه از لاستیک یخ‌شکن استفاده کنید.
 7. در بعضی شرایط امکان گیر کردن خودرو در برف وجود دارد. در این شرایط بهتر است برای کاهش لغزش خودرو، باد لاستیک‌ها کم شود.
 8. اگر مه وجود دارد بهتر است خودرو را در جای مناسبی متوقف کرد و تا زمانی که شرایط بهتر نشده است حرکت نکرد.
 9. در زمان بارش برف و باران، باید از گردش و انحراف ناگهانی خودداری کرد و بی‌موقع ترمز نکرد.
 10. رانندگی در برف به دقت بیشتری نیاز دارد و لازم است از فشاردادن ناگهانی پدال گاز یا برداشتن فشار از روی آن، خودداری کرد.
 11. اگر در حال رانندگی در یک سطح لغزنده هستید، بهتر است از تغییر ناگهانی دنده خودرو به حالت سنگین خودداری کنید.
 12. در صورتی که در جاده‌های برفی و لغزنده دچار مشکل شدید اعتماد به نفس خود را از دست ندهید و بهتر است تصمیم درستی در این شرایط بگیرید.
 13. در هنگام سرخوردن ماشین نباید ترمز کرد. زیرا ضربه زدن به ترمز بر روی یخ، چرخ‌ها را قفل می‌کند و باعث سرخوردن بیشتر خودرو می‌شود.
 14. در هنگام سرخوردن باید فرمان خودرو را نگه داشت و فرمان را به سمتی که عقب خودرو به آن سمت چرخیده، چرخاند.
 15. در هنگام سرخوردن بهتر است خودرو را در حالت دنده‌سنگین نگه داشت و از خلاص کردن آن خودداری نمود. فراموش نکنید که ماندن در این حالت به کم شدن سرعت کمک می‌کند و حداکثر کنترل را در رانندگی ایجاد می‌کند.
 16. در زمان رانندگی در برف باید از سبقت‌گرفتن در جاده شدیدا پرهیز نمود.

 

بیشتر بخوانید :ارسال نظر