وعده های وزیر ارتباطات به خبرنگاران ؛ زیرساخت ابری و اینترنت بدون فیلتر

فراهم کردن زیرساخت ابری و همچنین رفع فیلتر و محدودیت‌های اینترنت از جمله وعده های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خبرنگاران و اهالی رسانه بود.

به گزارش تکراتو و به نقل از ایسنا، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به خبرنگاران و اهالی رسانه، وعده فراهم کردن زیرساخت‌های ابری و ارائه این خدمات با هزینه مناسب‌تر و کیفیت بهتر را داده است. از دیگر وعده های وزیر ارتباطات می‌توان به رفع فیلتر و محدودیت‌های اینترنت برای خبرنگاران اشاره نمود.

رایانش ابری چیست؟

منظور از رایانش ابری یا Cloud Computing ، ذخیره و دستیابی به داده‌ها و برنامه‌ها از طریق اینترنت است. یعنی به جای اینکه از هارد برای این موارد استفاده شود از اینترنت استفاده گردد. در اینجا واژه ابر استعاره از اینترنت است که به کاربر امکان می‌دهد با شیوه‌هایی از محاسبات رایانه‌ای در فضای اینترنتی، بدون نیاز به تخصص یا کنترل زیرساخت‌ھای فناوری، به سرویس‌ھای مبتنی بر فناوری مورد نیاز خود در اینترنت دسترسی داشته باشد.

پس سرویس‌های رایانش ابری در واقع امکان استفاده از برنامه‌های کاربردی را به صورت آنلاین فراهم می‌کنند و می‌توان به راحتی با استفاه از مرورگرهای اینترنتی به این سرویس‌ها دسترسی داشت. در این روش نرم‌افزار و داده بر روی سرورها ذخیره شده‌اند.


بیشتر بخوانید :


وعده های وزیر ارتباطات در مورد فراهم کردن زیرساخت ابری برای رسانه‌ها

یکی از وعده های وزیر ارتباطات به رسانه‌ها، فراهم کردن زیرساخت ابری برای آنها بود. محمد جواد آذری جهرمی بر فراهم کردن زیرساخت‌های ابری لازم برای رسانه‌ها تاکید کرد و اعلام نمود که بر اثر اتصالاتی که با IXPها یعنی مراکز تبادل ترافیک اینترنتی، وجود دارد، برای رسانه‌ها تسهیلاتی در نظر گرفته خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود که سازمان فناوری اطلاعات یک زیرساخت ابری برای رسانه‌ها فراهم خواهد کرد. البته با کمک شرکت‌هایی که چنین خدماتی به رسانه‌ها ارائه می‌دهند و CMS (سیستم مدیریت محتوا) رسانه‌ها را درست می‌کنند.

گلایه رسانه‌ها از بالا بودن هزینه خدمات اینترنتی

محمد جواد آذری جهرمی در ادامه به گلایه رسانه‌ها مبنی بر بالا بودن هزینه خدمات اینترنتی اشاره کرد و اعلام نمود که مطالبه رسانه‌ها از آنها این است که وزارت ارتباطات وارد این موضوع شود. آذری جهرمی در ادامه اعلام نمود که چون دولت نگهداری‌کننده و سرویس‌دهنده خوبی در این زمینه نیست، به سازمان فناوری اطلاعات اعلام شده است تا با ارائه‌دهندگان سابقه‌دار این عرصه که خدمات CMS ارائه می‌دهند، جلسه‌ای را تشکیل دهد.

به گفته وی در جلسه تشکیل شده‌ی سازمان فناوری اطلاعات با ارائه دهندگان خدمات CMS ، قرار است تسهیلاتی برای ارائه به اهالی رسانه در نظر گرفته شود. آذری جهرمی تاکید نمود که هزینه تمام ‌شده آنها کاهش خواهد یافت و خدمات مورد نیاز با هزینه مناسب‌تر و کیفیت بهتر به رسانه‌ها ارائه خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه صحبت‌های خود در مورد ارائه خدمات بهتر به اهالی رسانه اعلام نمود که  این خدمات در راستای ارتقای تولید محتوا در شبکه ملی اطلاعات بهبود خواهند یافت. وی تاکید نمود که رسانه‌های کشور تولیدکننده محتوا در شبکه ملی اطلاعات هستند، بنابراین لازم است برای آنها بسته‌های حمایتی در نظر گرفته شود تا بتوانند بدون وجود هیچ دغدغه‌ای وظایف خود را انجام دهند.

اینترنت بدون فیلتر برای خبرنگاران از دیگر وعده های وزیر ارتباطات

یکی دیگر از درخواست‌های اهالی رسانه و خبرنگاران از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، لغو محدودیت‌های فیلترینگ اینترنت از جمله در شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر برای آنها بود. اهالی رسانه اعلام کردند که هم اکنون با وجود اینکه تعدادی از شبکه‌های اجتماعی در ایران فیلتر هستند اما شمار زیادی از مسوولان نیز از این فضا برای خبررسانی استفاده می‌کنند.

محمد جواد آذری جهرمی در پاسخ به سوال خبرنگاران و اهالی رسانه در مورد شرایط لغو فیلتر توییتر برای خبرنگاران، در آینده‌ای نزدیک ابراز امیدواری نمود. وی ادامه داد که در مورد دسترسی بدون فیلتر خبرنگاران، پیش از این نیز صحبت‌هایی انجام شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام نمود که کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، مصوبه‌ای را تایید کرده است که براساس آن خبرنگاران و اهالی رسانه بتوانند به اینترنت بدون فیلتر دسترسی داشته باشند. اما به گفته وی متولی اجرای این مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و آن نهاد باید تصمیم بگیرد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که دسترسی خبرنگاران به اینترنت باید به گونه‌ای باشد که آنها بتوانند از منابع اطلاعاتی موجود بدون هیچ محدودیتی استفاده کنند. وی تاکید نمود وزارت ارتباطات نیز برای ارائه زیرساخت فنی آن آمادگی لازم را دارد و با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری خواهد کرد اما این موضوع باید از وزارت ارشاد مطالبه گردد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندین بار تاکید نمود که وی خود برای ورود به شبکه‌های ارتباطی از فیلترشکن استفاده نمی‌کند. وی در این زمینه اعلام نمود که مسوولان در چارچوب مقررات می‌توانند از کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه برای خود درخواست رفع فیلترینگ داشته باشند.

آذری جهرمی در مورد عضویت خود در شبکه توئیتر نیز اعلام نمود که براساس قانون فعالیت توئیتر در ایران ممنوع است، یعنی قانون‌گذار حکم داده است که فعالیت این شرکت خارجی در ایران ممنوع شود اما فعالیت ایرانیان در توییتر ممنوع نیست. به گفته وی هیچ قاضی و هیچ دستگاهی نمی‌تواند حکم عمومی بدهد، مگر اینکه مصوبه مجلس شورای اسلامی اینگونه باشد.

با وجود وعده های وزیر ارتباطات در مورد رفع فیلترینگ برای خبرنگاران، هنوز خبری از لغو این محدودیت‌ها نیست اما چون این موضوع پیگیری شده و در این چند وقت نیز چندین بار مطرح شده است، این انتظار وجود دارد که این وعده به زودی محقق گردد.

.ارسال نظر