پتر گرونبرگ درگذشت؛ بنیانگذار حافظه های مدرن و برنده جایزه نوبل آیپاد!

پتر گرونبرگ برنده جایزه نوبل در سن ۷۸ سالگی درگذشت. دستاوردهای وی نقش مهمی در افزایش چشمگیر ظرفیت حافظه دستگاه های الکترونیکی داشته است.

این فیزیکدان آلمانی از سال ۱۸۵۷ با انتشار مقاله لرد کلوین درباره خواص مغناطیسی، توانست اثرات میدان مغناطیسی بر مقاومت الکتریکی موادی نظیر آهن را اثبات کند. برخی از جایزه نوبل وی به عنوان نوبل آیپاد نام می برند.

در سال ۱۹۸۸بود که دکتر پتر گرونبرگ و فیزیکدان دیگری به نام آلبرت فرت به صورت مستقل اثر موسوم به مقاومت مغناطیسی بزرگ را کشف کردند و توانستند جایزه نوبل فیزیک را به صورت مشترک به دست آورند. این مسئله منجر به ساخت و تکمیل ابزارهایی برای خواندن اطلاعات از روی دیسک سخت کامپیوترهای کوچک شد.

کشف صورت گرفته توسط پتر گرونبرگ ، چگونگی ذخیره مقادیر عظیم داده با تغییر میدان های الکتریکی و مغناطیسی لایه های باریک اتم ها را شرح می دهد و به افزایش ظرفیت حافظه و کاهش سایز دستگاه های الکترونیکی نظیر تبلت ها، موبایل های هوشمند، MP4  پلیرها و غیره شده است. بوری جانسون از اعضای آکادمی نوبل معتقد است بدون این کشف توسعه ابزارهای نظیر آیپاد میسر نمی شد.

انتشار خبر درگذشت پتر گرونبرگ

پتر گرونبرگ درگذشت

مرکز پژوهشی یولیش که از بزرگ‌ترین مراکز پژوهشی بین‌ رشته‌ای در اروپاست خبر درگذشت پتر گرونبرگ را اعلام کرد و در بیانیه‌ی خود به اهمیت این دستاورد اشاره کرد. به گفته آنها پتر گرونبرگ و اثر مقاومت مغناطیسی بزرگ او زندگی را تغییر خواهد داد. بدون او کامپیوترهای مدرن و موبایل های هوشمند به آن شکلی که امروز وجود دارند، نبودند. دستاوردهای این فیزیکدان برجسته تاثیری مهم در توسعه گجت ها داشته و باعث شده برخی از جایزه نوبل وی به عنوان نوبل آیپاد، نام ببرند.

.

منبع: nytimesارسال نظر