فیلترینگ تلگرام در روسیه جواب نمی‌دهد ؛ جنبش مقاومت دیجیتالی پاول دورف

پس از امتناع پاول دورف، مدیر تلگرام، از قرار دادن جزئیات کلیدی مربوط به نحوه رمزگذاری اطلاعات در این پیام رسان در دسترس دولت روسیه، مسکو روز دوشنبه، ۲۷ فروردین، دستور فیلترینگ تلگرام در روسیه را صادر کرد، اما انگار این اعمال محدودیت‌ها، تاثیرگذار نیستند!

پس از آنکه دادگاه دادگاه تاگانسکی (Tagansky) در مسکو تصمیم به فیلترینگ تلگرام در روسیه گرفت. این دستور به سرویس‌دهندگان اینترنت در روسیه ابلاغ شد.  دوروف پس از این اقدام از حریم شخصی، آزادی و حقوق بشر گفت. او گفت حریم خصوصی کاربران فروشی نیست.

پیرو این تصمیم مسکو، نهاد قانون‌گذاری ارتباطات و رسانه های روسیه (Roskomnadzor) در حال مسدود کردن آی‌پی‌های مرتبط با پیام رسان است. گزارش‌ها حاکی از آن است که سرویس‌های ابری مانند گوگل و آمازون که داده‌های تلگرام را در خود ذخیره می‌کنند، فیلتر شده است. تاکنون ۸۰۰ هزار آی‌پی آدرس مرتبط با سرویس ابری آمازون و بیش از یک میلیون آدرس IP مرتبط به سرویس ابری گوگل توسط مسکو فیلتر شده است.


بیشتر بخوانید : آغاز فیلترینگ تلگرام در روسیه ؛ تلگرام در ایران هم فیلتر خواهد شد؟


اما این همه ماجرا نبود. فیلترینگ تلگرام در روسیه دسترسی به برخی سایت‌ها که از سرویس‌های ابر خارج از روسیه استفاده می‌کردند را نیز با مشکل مواجه کرد. به عنوان مثال برخی خدمات نظیر پیام صوتی وایبر برای کاربران روس مسدود شده است.

پاول دوروف، موسس و مدیر تلگرام، غروب امروز (۲۸ فروردین) با انتشار پیامی در تلگرام از عدم تاثیر گذاری فیلترینگ تلگرام در روسیه گفت. مطابق گفته دورف علی‌رغم محدودیت‌ها، کاهش قابل توجه‌ای در تعداد کاربران تلگرام در روسیه مشاهده نشده است. او دلیل این اتفاق را تمایل روس‌ها به استفاده از پروکسی و VPN عنوان کرد.

دوروف از کاربران روسی و نیز اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت به دلیل پشتیانی، وفاداری و عدم شرکت در یک سانسور سیاسی تشکر کرد. بنابر اعلام دورف، ۷ درصد از کابران تلگرام را روس‌ها تشکیل می‌دهند و حتی اگر تلگرام همه این بازار را از دست بدهد، طی چند ماه با رشد کاربران در مناطق دیگر، خسارات جبران خواهد شد.

مقاومت دیجیتالی ؛ راهکار دورف برای اینترنت آزاد

در انتهای پیام خود، مدیر اجرایی تلگرام اعلام کرد که در طول یکسال گذشته میلیارد‌ها دلار برای حمایت از اینترنت آزاد هزینه کرده است. دورف دیگران را نیز به این کار دعوت کرد. او اعلام کرد که به افراد و شرکت‌هایی که وی‌پی‌ان و پروکسی تولید و پخش می‌کنند به صورت بیت‌کوین کم هزینه تخصیص داده است. مدیر تلگرام درصدد است جریانی به نام “مقاوت دیجیتالی” به راه بیاندازد.

پاول دوروف در پیامی که در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد، نوشت:

در ۲۴ ساعت گذشته تلگرام توسط سرویس‌دهندگان اینترنت در روسیه تحت تحریم و فیلترینگ بوده است. دلیل این امر امتناع ما از ارائه کلید‌های رمزنگاری شده {encryption keys} به سرویس‌های امنیتی روسیه بوده است. این تصمیم برای ما آسان بود. ما قول دادیم ۱۰۰ درصد حریم خصوصی کاربران را حفظ می‌کنیم. ما ترجیح می‌دهیم به جای خلف وعده، برای آرمان‌هایمان بجنگیم.

علی‌رغم این ممنوعیت‌ها و فیلترینگ، ما تاکنون شاهد افت قابل توجه‌ای در تعداد کاربران نبوده‌ایم. این موضوع به این دلیل است که شهروندان روس به استفاده از پروکسی و وی‌پی‌ان برای دور زدن فیلترینگ تمایل دارند. همچنین ما برای آنکه برای این کاربران در دسترس باشیم، بر روی سرویس‌های ابری سوم شخص نیز حضور داریم.

از کابران روسی تلگرام برای وفاداری و حمایت‌‌شان قدردانی می‌کنم. همچنین از اپل، گوگل، آمازون و مایکروسافت برای شرکت نکردن در این سانسورینگ سیاسی تشکر می‌کنم.

اکانت‌های روسی حدود ۷ درصد از کابران تلگرام را شامل می‌شوند. حتی اگر ما همه این بازار را نیز از دست بدهیم، رشد طبیعی تلگرام در سایر مناطق این خسارات را ظرف چند ماه جبران خواهد کرد. با این حال شخصا برای من بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنم، هر آنچه را که می‌توانیم برای کاربران روسی انجام می‌دهیم.

برای حمایت از اینترنت رایگان در روسیه و سایر نقاط، من شروع به تخصیص کمک‌ هزینه‌هایی به صورت بیت‌کوین به کمپانی‌ها و افرادی کرده‌ام که پروکسی ساکس ۵ و VPN تولید و منتشر می‌کنند. از اینکه در طول سال گذشته میلیون‌ها دلار به این موضوع اختصاص دادم، خوشحالم و امیدوارم دیگران نیز به این جریان بپیوندند. جریانی که من از آن تحت عنوان ” مقاومت دیجیتالی ” نام می‌برم و آن را به صورت یک جنبش غیر متمرکز که برای پیشرفت و آزادی‌های دیجیتالی در سراسر جهان ایستاده است، تعریف می‌کنم.

فیلترینگ تلگرام در روسیه
پس از تصمیم بحث‌برانگیز دادگاه تاگانسکی مسکو مبنی بر اعمال فیلترینگ برای پیام رسان تلگرام، گزارش‌ها حاکی از آن است که این اعمال محدودیت‌ها کارساز نبوده است. پیرو همین موضوع غروب امروز (۲۸ فروردین) پاول دوروف این پیام را در کانال تلگرامی‌اش منتشر کرد. (اعتبار : Telegram)

فیلترینگ جوابگو نیست، مردم به فیلترشکن‌ها تمایل دارند و دسترسی آزاد اطلاعات میسر شده است. در مجموع که شواهد و قرائن می‌گوید، همه چیز مطابق میل دوروف پیش می‌رود. او خوشحالی و هیجان خود را با انتشار استیکر زیر در کانال تلگرامی‌اش به نمایش گذاشت.

فیلترینگ تلگرام در روسیه
(اعتبار : Telegram)

باید دید آیا در راه آنچه دورف از آن به عنوان “آزادی‌ اینترنت” و جنبش “مقاومت دیجیتالی” نام می‌برد، کسی با او همراه می‌شود یا خیر. همچنین باید منتظر باشیم تا ببینیم واکنش مسکو نسبت به آنجه رخ داده، چه خواهد بود.

بیشتر بخوانید :

 

منبع: telegramارسال نظر (1 نظر)

    چطوره که واتس‌اپ با ارزش ده‌ها میلیارد دلاری از عهده هزینه کلاد بر نمی‌آد و حداکثر اندازه فایل آپلودی ۱۶ مگه؟ ولی تلگرام اصلا باکی از آپلود فایلهای دو گیگ هم نداره.

    0

    0
    پاسخ