دستور فیلترینگ تلگرام صادر شد؛ تلگرام مسدود می‌شود

دستور فیلترینگ تلگرام صادر شد. بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه تهران امروز در پی اعلام شکایات متعدد از این پیام رسان، حکم به مسدود شدن تلگرام داد. بنابراین اگر ترفندهای دوروف برای غیرقابل فیلتر بودن تلگرام موثر نباشد، این پیام رسان از دسترس خارج خواهد شد.

دستور فیلترینگ تلگرام صادر شد

گفته می‌شود که دستور فیلترینگ تلگرام با توجه به اعلام شکایات متعدد علیه تلگرام به دادسرای عمومی و انقلاب تهران و تقاضاهای فراوانی که در خصوص جلوگیری از فعالیت این پیام رسان از سوی شهروندان به این دادسرا واصل شده انجام می‌شود. البته در گزارش منتشر شده، برای مسدود سازی تلگرام دلایل بسیاری عنوان شده است.

در بخشی از این حکم مسدودسازی پیام رسان تلگرام آمده است که:

با عنایت به اینکه تلگرام با سرمایه گذاری خارجی و بدون رعایت قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران اقدام به فعالیت غیرقانونی و بی ­ضابطه در فضای مجازی کشور نموده و این اقدامات بستر امنی برای فعالیت گروه ­های تروریستی بین­ المللی گردیده بنحوی که عملیات تروریستی گروهک های معاند از جمله عملیات تروریستی گروهک داعش در مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام راحل که در خرداد ماه سال گذشته منجر به شهادت 17 نفر و زخمی شدن دهها نفر از مردم شریف ایران گردید و همچنین اقدامات گروهک های معاند در اغتشاشات دی ماه 1396 که منجر به شهادت و زخمی شدن جمعی از شهروندان کشور و خسارات مالی فراوان به اموال خصوصی و عمومی شد.

بسیاری از اقدامات ضدامنیتی دیگری نیز از طریق این پیام رسان سازمان دهی و هدایت شده ات و با توجه به این که این شبکه به بستر امنی برای ارتکاب انواع جرائم تبدیل شده است و با عنایت به اینکه هزاران پرونده مطروحه در این خصوص در دستگاه قضایی تشکیل شده و با توجه به اینکه سرورهای این پیام رسان که ادله ارتکاب جرائم مذکور در آن نگه داری می ­شود که در خارج از کشور قرار داشته و غیر قابل دسترس است دستور فیلترینگ تلگرام صادر می‌شود.

البته موضوعات مطرح شده شامل موارد دیگری نیز بوده است. در بخش دیگری از حکم مسدود سازی تلگرام آمده است:

مدیران تلگرام نیز هیچ گونه همکاری با مقامات قضایی و ضابطان دادگستری در خصوص جمع آوری و ارائه ادله جرم بعمل نیاورده‌اند و در نتیجه بسیاری از پرونده ها بلااقدام باقی مانده و این امر ضمن این که موجبات نارضایتی شکات را به دنبال داشته، اجرای عدالت در کشور را نیز با موانع جدی مواجه ساخته است.


بیشتر بخوانید: جنبش مقاومت دیجیتالی تلگرام ؛ پرواز موشک‌های کاغذی روسیه در روز زمین [تماشا کنید]


در حکم فیلترینگ تلگرام به این موضوع اشاره شده که تلاش‌های مسئولین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای جلب همکاری این پیام رسان به تبعیت از قوانین کشور موثر واقع نشده است و با توجه به اینکه  مدیران این شبکه اطلاعات مربوط به میلیون ها شهروند ایرانی را در خارج از کشور ذخیره، نگهداری و پردازش می‌­نمایند و به لحاظ عدم پایبندی به قوانین و مقررات کشور، حریم خصوصی مردم در معرض انواع دسترسی و سوء استفاده قرار گرفته و این امر علاوه بر ورود ضرر و زیان به شهروندان، امنیت ملی کشور را نیز به خطر می‌اندازد، این حکم صادر می‌شود.

البته در این حکم به ارز رمز نگار تلگرام به نام گرام نیز اشاره شده است. در بخش دیگری از حکم فیلترینگ تلگرام آمده است که:

تلگرام علاوه بر فعالیت در حوزه ارتباطی و رسانه ای و برخلاف قوانین و مقررات پولی و بانکی جمهوری اسلامی ایران، مستقیما در حوزه اقتصادی و پولی کشور نیز وارد شده و یک نوع پول رمز پایه بنام (گرام) را طراحی و عرضه نماید و با عنایت به اینکه طبق برآورد کارشناسان اقتصادی و فناوری فراگیر شدن این پول بدون پشتوانه می‌تواند ظرف مدت کوتاهی میلیاردها دلار ضرر اقتصادی به مردم و کشور وارد کرده و سرمایه‌ها را به یغما ببرد و بررسی های بعمل آمده بر فراهم شدن بستر ارتکاب جرائم متعدد از جمله جرائم مشروحه ذیل:

  1. اخلال در وحدت ملی وایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه بویژه ازطریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب
  2. جمع آوری اطلاعات مردم وکشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده های شهروندان ایرانی و جاسوسی به نفع اجانب
  3. انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف عفت عمومی و گسترش فساد و فحشاء در جامعه
  4. اهانت به مقدسات وارزش های اسلامی و تبلیغ به نفع فرقه های منحرف و مخالف اسلام
  5. نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و لطمه به آسایش عمومی
  6. قاچاق کالا و ارز و مواد مخدر و سایر کالاهای غیرمجاز
  7. اقدام علیه امنیت کشور ازطریق گروهکهای تروریستی
  8. کلاهبرداری، نقض مالکیت معنوی وسایر جرائم مالی
  9. تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران
  10.  هتک حیثیت اشخاص

دلالت دارد و از سوی دیگر پیش از اتخاذ تصمیم در این زمینه، موضوع در جلسات متعدد کارشناسی با حضور متخصصان امر و نمایندگان دستگاه‌های ذی‌ربط مطرح و مورد بررسی قرارگرفته و آنها نیز نظر کارشناسی خود را مبنی بر لزوم مسدودسازی و جلوگیری از ادامه فعالیت این شبکه اعلام داشته‌اند.

عدم دسترسی به تلگرام حتی با فیلتر شکن

و لذا در اجرای ماده 114 قانون آیین دادرسی کیفری و ماده 751 قانون مجازات اسلامی و به استناد اصل 156 قانون اساسی و مواد 498، 500، 512، 513 ، 514 ، 609 ، 610 ، 639 ، 697 ، 698 ، 700 ، 729 الی 731 و 742 الی 750 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و ماده 6 قانون مطبوعات، دستور مسدودسازی پیام رسان تلگرام صادر و اعلام می­‌گردد.

با توجه به مراتب فوق کلیه ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت کشور خصوصا شرکت ارتباطات زیر ساخت و اپراتورهای تلفن و دارندگان پروانه ارائه خدمات ارتباطات ثابت مکلف­ند از تاریخ 97/02/10 نسبت به اعمال مسدودسازی کامل وب سایت و اپلیکیشن شبکه اجتماعی تلگرام اقدام نمایند. بنابراین فیلترینگ تلگرام در سال 97 به وقوع پیوست.

در انتهای حکم مسدودسازی تلگرام تاکید شده است که:

متذکر می­‌گردد اعمال مسدودسازی تلگرام باید بنحوی اجرا شود که محتوای شبکه مذکور با هیچ نرم افزاری (اعم از فیلترشکن و نظایر آن) در کشور قابل دسترس نباشد، تخلف از اجرای این دستور مستوجب تعقیب کیفری خواهد بود.

این حکم فیلترینگ تلگرام است که اعلام شد.

.

منبع: farsnewsارسال نظر