;
coinex

نحوه فعالیت کسب و کارهای نوپای مالی (فین تک) اعلام شد

برای فعالیت کسب و کارهای نوپای مالی در کشور چارچوبی مشخص شده است. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نحوه فعالیت را اعلام کرد.

به گزارش تکراتو، وزارت ارتباطات، مصوبه هیات دولت در رفع انحصار فعالیت شرکت های خدمات پرداخت الکترونیک در کشور را تشریح نمود و نحوه فعالیت کسب و کارهای نوپای مالی (فین تک) را اعلام کرد.

اعلام نحوه فعالیت کسب و کارهای نوپای مالی

از این پس بانک‌ها و شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات پرداخت (PSP) موظف هستند تا ظرف حداکثر سه ماه دسترسی به خدمات بانکی را برای شرکت‌های خدمات فناوری مالی (فنم‌ها) فراهم آورند. تصمیمات هیات وزیران در مورد پرداخت های الکترونیک به شرح زیر تصویب شده است:

  • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارد تا چارچوب ها و ضوابط بانکی پرداخت خرد، کیف پول الکترونیک و پرداخت های مبتنی بر انواع فناوری ها را با رعایت مفاد این تصویب نامه و قوانین و مقررات مربوط ظرف یک ماه از ابلاغ این مصوبه تدوین و ابلاغ نماید.
  • بانک ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات پرداخت (PSP) وظیفه دارند تا دسترسی به خدمات بانکی برای شرکت های خدمات فناوری مالی (فنم ها) که دارای مجوز از صنف مربوط هستند را فراهم کنند.
  • همچنین دستگاه های اجرایی نیز باید سازوکارهای لازم برای دریافت وجوه خرد دولتی از طریق شرکت های خدمات فناوری مالی را فراهم کنند. دستگاه های اجرایی مجازند برای پرداخت های خرد (دریافت وجوه دولتی) در چارچوب قوانین و مقررات مربوط از هریک از شرکت های خدمات پرداخت مجاز استفاده کنند.
  • بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باید در مدت زمان حداکثر سه ماه سازوکارهای لازم برای رفع و حذف هرگونه انحصار موجود و نیز عدم ایجاد انحصار جدید در خصوص فعالیت شرکت های ارایه دهنده خدمات پرداخت و شرکت های فناوری مالی را فراهم کند.
  • بانک مرکزی باید در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک صرفا از منظر سیاستگذاری و اعمال سیاست های بانکی پرداخت، نسبت به تنظیم گری اقدام کند. همچنین تحمیل هرگونه روش های خاصی از کسب و کار توسط دستگاه های اجرایی در این حوزه ممنوع است.
  • بانک مرکزی جمهوری اسلامی در حوزه های نوآورانه ای که در آنها مقررات گذاری صورت نگفته است باید به منظور گسترش نوآوری در حوزه فناوری های پرداخت الکترونیک نسبت به ایجاد محیط کنترل نوآورانه (Sandbox) با زیرساخت های مورد نیاز بانکی، پرداختی اقدام کند.
  • محاسبه هزینه استفاده از خدمات اپراتورهای تلفن همراه در حوزه بانکداری و پرداخت الکترونیک باید مطابق با تعرفه های مصوب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی صورت گیرد و اپراتورهای ارتباطی مجاز به محاسبه و دریافت هزینه استفاده از خدمات به ازای هر تراکنش خارج از تعرفه های مصوب کمیسیون یاد شده نیستند.

.

منبع: mehrnews

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر