انحصارطلبی اپل در اپ استور بار دیگر پای آن را به دادگاه باز کرد

انحصارطلبی اپل در اپ استور باعث شد تا این کمپانی بار دیگر راهی دادگاه شود. دادگاه قرار است دلایل و استدلال های اپل در این مورد را بشنود.

دادگاه عالی آمریکا به تازگی اعلام کرده که مایل است در مورد یک پرونده آنتی تراست تازه علیه ساختار اپ استور و هزینه های دریافتی از توسعه دهندگان، دلایل انحصارطلبی اپل را بشنود. این اتفاق گامی بسیار مهم برای حل و فصل پرونده ای است که از سال ۲۰۱۱ میلادی به جریان افتاده و تاکنون پیشرفتی نداشته است. دادگاه قصد دارد تا دلایل انحصارطلبی اپل در اپ استور را به صورت جدی بررسی کند.


بیشتر بخوانید: قوانین جدید اپل استور مربوط به حفاظت بیشتر از اطلاعات کاربران است


مشکلات انحصارطلبی اپل در اپ استور

دادگاه عالی قرار است در یک بازه زمانی ۹ ماهه که حدودا از اکتبر آغاز خواهد شد، دلایل و استدلال های اپل در این مورد را بشنود و بررسی کند. در ادامه به بررسی های بیشتری در این مورد خواهیم پرداخت. با تکراتو همراه باشید.

در پرونده شکایت مطرح شده علیه اپل اعلام شده که اپ استور اپل فرایند توزیع اپ های iOS را به صورت انحصاری انجام می دهد؛ علت این امر این است که این فروشگاه مجازی تنها مکان رسمی و تایید شده است که می توان از طریق آن به دانلود اپلیکیشن های آیفون و آیپد پرداخت.


بیشتر بخوانید: حذف اپلیکیشن های استخراج ارز دیجیتالی از اپل استور


لازم به ذکر است که اپل بابت هر اپ، مبلغی برابر با ۳۰ درصد درآمد را از توسعه دهندگان دریافت می کند.

انحصارطلبی اپل در اپ استور

آنگونه که گفته شده این اقدام اپل باعث گشته تا هزینه تمام شده استفاده از اپ ها برای مشتریان به میزان بسیار زیادی افزایش یابد. این امر باعث شده تا شاکیان این پرونده خواستار صدور حکمی عادلانه علیه اپل شوند تا مشکلات پیش رو و انحصارطلبی اپل در اپ استور پایان یابد.

نتیجه پرونده انحصارطلبی اپل در اپ استور چه خواهد شد؟

دادگاهی که وظیفه رسیدگی به این پرونده را برعهده داشت، قبل از این اعلام کرده بود که شکایت مطرح شده وارد نیست و دلایل شاکیان برای اثبات این گفته ها کافی نیست. در ادامه یک قاضی دیگر این تصمیم را رد کرد و این اقدام باعث شد تا دادگاه عالی نیز سرانجام در سال گذشته فرایند جمع آوری شواهد و مستندات در رابطه با این پرونده را آغاز کند و اعلام نماید که به زودی پروسه دادرسی انحصارطلبی اپل در اپ استور آغاز خواهد شد.

انحصارطلبی اپل در اپ استور

و اما سخنان اپل در مورد این پرونده

اپل خود بیان نموده که این موضوع توانسته یک بازار رقابتی تازه را ایجاد کند. اپل قبلا نیز اعلام کرده بود که علت بسته بودن اکوسیستم موبایل هایش دلایل امنیتی دارد زیرا در غیراینصورت راه برای ورود کدهای مخرب و دیگر مخاطرات نرم افزاری باز می گردد و مشکلات جدید ایجاد خواهد شد.


بیشتر بخوانید: علت حذف اپلیکیشن های ارسال کننده موقعیت کاربران از اپل استور چیست؟


در ادامه‌ی این بیانات، وزارت دادگستری آمریکا نیز گزارش دیگری را آماده کرد و از استدلال های انحصارطلبی اپل در اپ استور حمایت نمود.

انحصارطلبی اپل در اپ استور

با وجود اینکه فعلا مشخص نیست که اپل برنده پرونده خواهد بود یا نه، اما یک وکیل آگاه اعلام کرده که اگر اپل بازنده این پرونده باشد، باید صدها میلیون دلار را به عنوان جریمه پرداخت کند. به گفته وی اگر این شکایت به نتیجه برسد، شکایت مطرح شده توانسته کل ایده اپ استورها را هدف بگیرد و آنگاه دیگر بازارهای شبیه به اپ استور هم باید منتظر احکام و پرونده های مشابهی باشند و آنها نیز مجبور به پرداخت جریمه خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید:

.

منبع:  theverge

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.ارسال نظر