کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

اعطای گواهینامه انطباق محصول به شرکت های دانش بنیان؛ حضوری گسترده در بازارهای بین المللی

موفقیت‌های بیشتری در انتظار شرکت‌های دانش بنیان است. امروز مراسم اعطای گواهینامه انطباق به این شرکت‌ها با حضور سورنا ستاری برگزار شد.

به گزارش تکراتو، به اعتقاد معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری دریافت استانداردهای بین المللی و تطابق محصولات با معیارهای کیفی همواره یکی از چالش‌ها و دغدغه‌های شرکت‌های دانش بنیان بوده که با اعطای گواهی انطباق، محصول و نشان دانش‌نماد به این شرکت‌ها، این مشکلات حل خواهد شد. این شرکت‌ها از این پس در بازارهای ملی و بین المللی حضور گسترده‌تری خواهند داشت.

آرون گروپس

اعطای گواهینامه انطباق به شرکت‌های دانش بنیان

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین اعطای گواهینامه انطباق و محصول به 6 محصول از 4 شرکت دانش بنیان حضور داشت. همچنین نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران نیز در مراسم بود. سورنا ستاری در این مراسم اعلام کرد که:

اعطای گواهینامه‌ انطباق و گواهینامه محصول، زمینه بازارسازی مناسب را برای محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم می‌کند.

ستاری تاکید کرد، این رخداد با تعامل میان معاونت علمی و فناوری با همکاری بسیار خوب سازمان ملی استاندارد ایران صورت گرفته و باعث شده گام بزرگی در بازارسازی شرکت‌های دانش بنیان برداشته شود.

رئیس بنیاد ملی نخبگان در این مراسم در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد که عدم وجود زیرساخت لازم برای استانداردهای خاص و ارائه گواهینامه، یکی از چالش‌هایی بوده که شرکت‌های دانش‌بنیان برای حضور در عرصه بین المللی و فروش محصولات دانش بنیان با آن روبه رو بوده‌اند.

به گفته وی معمولا این استانداردها از سوی کشورهای خارجی اعطا می‌شود و در بسیاری از موارد، این تأییدیه‌ها در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان کشور ایران قرار نمی‌گیرد. با این وجود، ضروری است که شرکت‌های دانش بنیان داخلی بتوانند منطبق بر استانداردهای بین المللی در بازار داخلی و جهانی حضور پیدا کنند.

حضور شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی

نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران به اعطای گواهینامه انطباق به شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و اعلام نمود که شرکت‌های دانش بنیان در اقتصاد مقاومتی کشور جایگاه ویژه‌ای دارند. وی گفت که اقتصاد مقاومتی با محورهای مختلفی تعریف می‌شود که یکی از این محورها درون زایی است و باید به آن بسیار توجه شود. وی تاکید کرد که باید برای بهره‌وری هر چه بیشتر در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، قابلیت اخذ استانداردهای کیفی که مورد پذیرش عرصه ملی است، وجود داشته باشد.

وی برونگرایی را دومین محور مهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و گفت برای تعامل در بخش بین المللی، ضروری است، استانداردهای منطبق بر معیارهای بین‌المللی وجود داشته باشد.

دانش‌بنیانی و خلاقیت رکن سوم اقتصاد مقاومتی

رئیس سازمان ملی استاندارد، دانش‌بنیانی و خلاقیت را رکن سوم اقتصاد مقاومتی دانست و تاکید کرد که مردمی بودن و عدالت محوری به ترتیب محورهای چهارم و پنجم اقتصاد مقاومتی به شمار می‌روند و واضح است که تمامی محورهای پیشین ذیل مردمی بودن نتیجه خواهد داد.

پیروزبخت، ادامه داد که لازم است محصولات تولید شده برپایه دانش و فناوری و براساس شاخص‌های بین المللی ارزیابی شوند و تاکید کرد که محصولات دانش بیانی که با شاخص‌های تعریف شده در دنیا مطابقت داشته باشند، گواهی انطباق دریافت خواهند کرد.

محصولات دانش بنیان کیفیت لازم را دارند

پیروزبخت اعلام نمود که کیفیت محصولات دانش بنیان بالاست و آنها باید توانند بدون هیچ گونه محدودیتی گواهینامه اخذ کنند. وی ادامه داد که برای این منظور محصولات دانش‌بنیان باید استاندارددهی شوند زیرا پویایی و خلاقیت ویژگی این شرکت‌ها و محصولات آنها است.

بنابراین به گفته پیروزبخت شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با خیال آسوده از تطابق استانداردهای محصولاتشان با استانداردهای مطرح در بازار ملی و بین‌المللی اطمینان حاصل کنند.

گامی بزرگ در راستای توسعه زیرساخت اقتصاد دانش‌بنیان کشور

در ابتدای مراسم پیمان صالحی معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به اعطای اولین گواهینامه‌های انطباق و محصول اشاره کرد و گفت که براساس گواهینامه انطباق، قابلیت‌های ایمنی و عملکردی یک محصول دانش‌بنیان، با استاندارد ملی و بین المللی اظهار شده، بررسی و انطباق داده می‌شوند.

وی ادامه داد که این گواهینامه به محصولاتی ارائه می‌شود که یک یا چند استاندارد ملی و بین المللی برای آنها وجود داشته باشد و شرکت بتواند گواهینامه انطباق محصول خود با این استانداردها را دریافت کند.

صالحی، به فرآیند ارائه گواهینامه دانش‌نماد به شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره نمود و گفت که این گواهینامه‌ها که تا پیش از این در کشور وجود نداشت اکنون به شرکت‌های دانش‌بنیان داده می‌شود و کمک می‌کند تا بتوانند در حداقل زمان و با هزینه‌ای کم‌تر، هم به بازارهای ملی و بین المللی ورود کنند و هم تاییدیه‌های محصولات خود را کسب نمایند.

برگزاری نشست توجیهی با 50 شرکت دانش بنیان

معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، برگزاری نشست توجیهی با حضور ۵۰ شرکت دانش بنیان را گامی در راستای توجیه و آگاه سازی این شرکت‌ها دانست و ادامه داد که پرونده ۵۰ محصول دانش بنیان منتخب، به سازمان استاندارد ارسال شده و قرار است ضمن معرفی و بررسی این شرکت‌ها در قالب مجموعه‌های کارگزاری (شرکت‌های بازرسی استاندارد) در نهایت جمع‌بندی برای دریافت گواهینامه انجام شد.

به گفته صالحی اعطای این گواهینامه‌ها علاوه بر اینکه یکی از ویژگی‌های برجسته برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است، تأثیر بسزایی در نظام ملی نوآوری و تجاری‌سازی فناوری در کشور دارد.

اعطای گواهینامه انطباق به محصولات بیش از 240 شرکت دانش‌بنیان

مسلم بیات، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران نیز که در این مراسم حضور داشت، صدور گواهی‌نامه‌های انطباق و محصول را مجموعه فعالیت‌هایی جهت حصول اطمینان از تطابق کالای مورد نظر با استانداردهای معتبر ملی و بین‌المللی دانست.

وی افزود هیچ محدودیتی در ارتباط با صدور گواهی انطباق و محصول شرکت‌های دانش‌بنیان در سطح سازمان ملی استاندارد وجود ندارد و شرکت هایی که محصولاتشان دارای ویژگی یا ویژگی‌های خاصی است براساس خود اظهاری و پس از تأیید سازمان ملی استاندارد می‌توانند گواهینامه‌های مربوطه را اخذ کنند.

وی گفت در مجموع بیش از ۲۴۰ شرکت دانش بنیان از میان بیش از ۳۴۰۰ شرکت در روند ثبت قرار گرفته اند. این شرکت‌ها بالغ بر ۲ هزار و ۴۰۰ محصول داشتند و تهران با ۱۶۳ شرکت و ۲۰۰۷ محصول در رتبه نخست و استان های اصفهان و خراسان رضوی در رتبه‌های بعدی از نظر تعداد محصولات و شرکت قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد که امروز 6 محصول شرکت‌‌های دانش بنیان گواهی دریافت می‌کنند که از این میان 3 شرکت موفق به دریافت گواهی انطباق ( KB-COC ) و 3 شرکت، موفق به دریافت گواهی محصول ((KB-COP شده‌اند.

در ادامه اعطای گواهینامه انطباق محصول با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، رئیس سازمان ملی استاندارد، معاون نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد و مدیران دو مجموعه و جمعی از شرکت‌های دانش بنیان برگزار شد و شرکت‌های دانش بنیان توسعه صنایع تصویربرداری پرتو نگار پرشیا، توان پژوهان فناور پاسارگاد، واپایش بهره برداری برق ویونا امیرکبیر  و شرکت پوشش‌های نانوساختار گواهینامه دریافت کردند.

.

منبع: isti

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر