اسنپدراگون ۸۵۵ به یک واحد پردازش عصبی (NPU) مجهز خواهد بود

اسنپدراگون ۸۵۵ پردازنده‌ ای است که در نسل بعدی پرچمداران بزرگ بازار موبایل قدرتنمایی خواهد کرد. گفته می‌شود که شاید این پردازنده با نام اسنپدراگون ۸۱۵۰ معرفی شود.

اسنپدراگون ۸۴۵ پردازنده قدرتمندی است که در برخی از بهترین پرچمداران سال جاری خودنمایی می‌کند و طبیعتا می‌توان انتظار داشت که نسل بعدی این تراشه از قدرت بالاتری نیز برخوردار باشد، مخصوصا با توجه به اینکه گفته شده است این چیپست جدید به یک واحد پردازش عصبی اختصاصی مجهز خواهد بود.

اسنپدراگون ۸۵۵ با NPU اختصاصی

NPU که کوچک شده عبارت Neural Processing Unit همان واحد پردازش عصبی است که عمدتا عملکردهای مربوط به یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی (AI) را کنترل می‌کند. هواوی از سال ۲۰۱۷ و در تراشه کایرین ۹۷۰ که در گوشی‌های سری میت ۱۰ به کار گرفته شد، از آن استفاده کرد و در حال حاضر نیز گفته می‌شود که کایرین ۹۸۰ هم از همین ویژگی بهره مند خواهد شد.

در حال حاضر عملکردهای مربوط به هوش مصنوعی در اسنپدراگون ۸۴۵ بر عهده هسته‌های کم قدرت تراشه اصلی است، اما شایعات جدید نشان می‌دهد که در اسنپدراگون ۸۵۵ این وظیفه به یک تراشه اختصاصی محول خواهد شد.

استفاده از واحد پردازش عصبی اختصاصی باعث می‌شود که CPU و بخش‌هایی از سیستم روی تراشه آزاد شده و نیازی به انجام وظایف مربوط به هوش مصنوعی را نداشته باشند. این کار عملکرد چیپست را بهبود و سرعت آن را افزایش خواهد داد.

اسنپدراگون ۸۴۵ در دسامبر ۲۰۱۷ (اواسط آذرماه ۹۶) معرفی شد و از این رو انتظار می‌رود که اسنپدراگون ۸۵۵ نیز در همان زمان، یعنی اواخر ۲۰۱۸ و یا اوایل ۲۰۱۹ به بازار معرفی گردد. بر اساس آخرین گزارش‌ها اسنپدراگون ۸۴۵ بر اساس لیتوگرافی ۷ نانومتری طراحی شده است.

بیشتر بخوانید:

.

منبع: pocketnowارسال نظر