coinex
OMPFinex

ثبت ۱.۵ میلیون ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل در مدت دو سال

مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس‌های ارتباطی سازمان تنظیم مقررات خبر از ثبت ۱.۵ میلیون ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل در مدت دو سال داد.

به گزارش تکراتو، تعداد درخواست‌های ثبت شده برای ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل در مدت 2 سال 1.5 میلیون بوده است.

براساس طرح ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل شرایطی فراهم می‌شود که مشترکان با حفظ شماره خود بتوانند اپراتور ارائه‌دهنده خدمات خود را عوض کنند. البته از زمان اجرای این طرح، آمار دقیق ترابرد بین اپراتورها توسط رگولاتوری ارائه نشده و تنها خود اپراتورها در مقاطعی این آمار را منتشر کرده‌اند.

در ماه‌های ابتدایی اجرای طرح ترابردپذیری اشکالاتی وجود داشت که به گفته مسوولان امر با برگزاری جلسات مداوم کنترل پروژه با حضور نمایندگان اپراتورها، پیمانکار و ناظر، عملکرد سیستم بررسی شده و با اعمال نظارت و پایش مداوم پروژه، اشکالات موجود شناسائی، پیگیری و حل شده است.


بیشتر بخوانید: انجام نیم میلیون ترابرد از زمان اجرای طرح ترابردپذیری تلفن همراه !


از جمله مشکلاتی که در ابتدا در مورد طرح ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل وجود داشت، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • احراز نشدن هویت مانند تطابق نداشتن مشخصات اعلام شده با مشخصات دارنده شماره
  • رعایت نکردن ترابرد نظیر به نظیر مانند درخواست ترابرد سیم‌کارت دایمی به اعتباری و بالعکس
  • فعال نبودن سیم‌کارت
  • فعال‌بودن کمتر از سه ماه سیم‌کارت شماره مورد درخواست برای ترابرد
  • پرداخت نکردن به موقع صورتحساب اولیه صادر شده از اپراتور فرستنده توسط مشترک در سیم‌کارت‌های دائمی

سیدمحمد امامی در مورد آخرین آمار ترابردپذیری اظهار کرد که تعداد درخواستی‌های ترابردپذیری از ابتدا تا تاریخ ۳۱ مرداد، یک میلیون و ۴۷۸ هزار و ۴۳۰ مورد بوده است. وی ادامه داد که تنها تعداد تراز، ملاک نیست، موارد دیگری از جمله کیفیت، تعداد تخلفات، سرعت ترابرد و تجربه کاربری هم وجود دارد و بعضی از این پارامترها به نحوه ارائه سرویس برمی‌گردد.

حداکثر تعداد تفاوت ترابرد ورودی و خروجی در اپراتورها

مدیرکل دفتر نظارت بر سرویس‌های ارتباطی رگولاتوری به حداکثر تعداد تفاوت ترابرد ورودی و خروجی در اپراتورها اشاره کرد و بیان نمود که تراز ترابرد بین هر سه اپراتور عدد قابل توجهی نیست و کمتر از ۲۰ هزار است. یعنی تفاوت بهترین حالتی که اپراتوری مشترک بیش‌تری جذب کرده و بدترین حالتی که مشترک از دست داده، ۲۰ هزار بوده است. این تراز همیشه حفظ می‌شود و البته برای همراه اول که ۵۷ میلیون مشترک، ایرانسل که ۳۵ میلیون مشترک و رایتل که سه میلیون مشترک دارد، عدد قابل توجهی نیست.

نحوه ترابردپذیری بین اپراتورهای موبایل

در گام اول مشترک از طریق مراجعه به سایت یا مراجعه حضوری به دفاتر خدماتی اپراتوری که قصد دارد به آن مهاجرت کند، فرم درخواست را تکمیل و به عبارتی باید برای اجرای این طرح ثبت نام کند. پس از آن در صورتی که فرد از شرایط لازم برخوردار باشد از طریق یک پیامک تایید ثبت نام او به اطلاعش خواهد رسید.

در گام بعدی لازم است مشترک درصورت موافقت عدد یک را به سامانه ۶۶۷ ارسال کند و درصورت انصراف از اجرای این طرح پیش از تایید درخواست توسط اپراتور فعلی این مساله را به اپراتور جدید خود اعلام کند.

پس از آن درصورت موافقت فرد با اجرای این طرح برای مشترکان اعتباری مدتی معادل سه روز و برای مشترکان دائمی زمانی حدود پنج روز نیاز است تا اپراتور جدید درخواست ارجاع شده را پذیرفته و امور مربوطه را انجام دهد. پس از این مرحله سیم‌کارتی جدید البته با همان شماره قبلی به مشترک واگذار می‌شود.

نکته مهم در اینجا این است که مشترک باید بداند پس از اجرای این طرح تمام خدماتی که از اپراتور اول خود دریافت می‌کرد غیرفعال خواهد شد، بنابراین توصیه به مشترکان سیم‌کارت‌های اعتباری آن است که پیش از اجرای طرح ترابردپذیری تمام اعتبار خود را مورد مصرف قرار دهند. البته مشترکان سیم‌کارت‌های دائمی باید توجه داشته باشند که پیش از اجرای این طرح باید تمام قبوض خود را پرداخت کرده باشند.

در زمان استفاده از این طرح و اجرای MNP هزینه مکالمه مشترک با اپراتور قبلی نیز همانند مکالمات بین شبکه‌ای محسوب خواهد شد. علاوه بر این باید به این نکته توجه داشت که برای انتقال مالکیت یا فروش و واگذاری سیم‌کارت لازم است مشترک به اپراتور پایه خود باز گردد.

در پایان این‌که انجام مراحل ترابردپذیری در ساعات اداری صورت گرفته و افرادی که به شکل اینترنتی نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام می‌کنند باید توجه داشته باشند که پیگیری درخواست‌های آن‌ها در ساعات اداری اولین روز کاری دنبال خواهد شد.

.

منبع: isna

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر