قرارگیری ماهواره ۵۰۰ کیلویی ایران در مدار هزار کیلومتری زمین

رئیس سازمان فضایی ایران خبر از قرارگیری ماهواره ۵۰۰ کیلویی ایران در مدار هزار کیلومتری زمین داد. این ماهواره تا سال ۱۴۰۴ در مدار قرار می‌گیرد.

به گزارش تکراتو، مرتضی براری اعلام کرده که اولویت بخش فضایی کشور قراردادن ماهواره عملیاتی ایران در مدار لئو و ژئوی زمین برای ارائه خدمات ماهواره‌ای به جامعه است. به گفته وی علاوه بر توسعه زیرساخت‌های فضایی، تلاش بر این است تا کشور ماهواره ملی و بومی مخابراتی و سنجشی داشته باشد.

ارسال ماهواره ۵۰۰ کیلویی در مدار هزار کیلومتری

براری در ادامه‌ی صحبت‌هایش در مورد قرارگیری این ماهواره ۵۰۰ کیلویی در مدار، به برنامه‌های نقشه راه فضایی ایران در برنامه ده ساله نخست فضا اشاره کرد و اظهار داشت که در این نقشه راه، پرتاب کاوشگر به ارتفاع  ۱۲۰ کیلومتری از سطح زمین وجود داشته است.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد که در سند دوم برنامه فضایی ۱۰ ساله، به مرور پرتاب ماهواره و کاوشگر به مرز ۵۰۰ کیلومتری و هزار کیلومتری مدار زمین در دستور کار قرار گرفته است.

وی به فاصله ۴۰۰ هزار کیلومتری تا کره ماه و ۵۹ میلیون کیلومتری از مریخ اشاره کرد و اعلام نمود که فناوری فضایی در دنیا در حال طی کردن این فاصله‌ها است و کشور نیز در برنامه دارد تا به مدار ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین (مدار ژئو) دست پیدا کند.

معاون وزیر ارتباطات بیان کرد که توسعه فناوری فضایی در کشور متوقف نمی‌شود و به تدریج در حال حرکت به سمت قراردادن ماهواره در مدار ژئو زمین است و ادامه داد تاکنون در این مسیر توفیقاتی حاصل شده است.

وی در پایان تاکید کرد که برنامه ده ساله دوم فضا هنوز به تصویب نهایی نرسیده اما در صورت تصویب، توسعه ماهواره‌های بومی ایرانی برای پرتاب دنبال خواهند شد و تلاش این است که ماهواره ۵۰۰ کیلوگرمی ایران تا سال ۱۴۰۴ در مدار یک هزار کیلومتری زمین قرار گیرد.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

منبع: mehrnewsارسال نظر