جت لگ یا بی خوابی ناشی از سفر چیست و چه راهکاری دارد؟

در مورد اینکه جت لگ چیست و چه مشکلاتی می‌تواند ایجاد کند چقدر اطلاعات دارید؟ آیا تاکنون دچار پرواز زدگی یا بی خوابی ناشی از سفر شده‌اید؟

در این مقاله با تکراتو همراه باشید تا به اطلاعات کاملی در مورد پرواز زدگی و بی خوابی ناشی از سفر دست یابید و بتوانید در صورت قرار گرفتن در این وضعیت توانایی انجام دادن ‌کارهای صحیح را داشته باشید. موضوعات مورد بحث در اینجا شامل:

 • جت لگ چیست ؟
 • نحوه تشخیص جت لگ
 • راه درمان جت لگ چیست؟
 • پیشگیری از جت لگ امکان پذیر است؟
 • تاثیر ملاتونین در درمان پرواز زدگی

جت لگ چیست ؟ بی خوابی ناشی از پرواز چگونه است؟

جت لگ چیست

سیکل‌های شبانه روزی فیزیولوژیکی و رفتاری بر اساس ژنتیک هستند و به وسیله هسته سوپراکیاسماتیک و نشانه‌های محیطی تنظیم می‌شوند. این سیکل‌ها به صورت ۲۴ ساعته در ایجاد ریتم‌های هورمونی و رفتاری به خصوص خواب و بیداری و درجه حرارت نقش دارند.

جت لگ یا پرواز زدگی وقتی اتفاق می‌افتد که اختلالی در این سیکل ایجاد شود. در واقع زمانی که فرد دچار مشکل پرواز زدگی می‌شود، تنظیم خواب فرد به علت اختلاف ساعت مبدأ با مقصد پرواز به هم می‌ریزد.

وقتی مسافرت سریع از چند منطقه زمانی صورت می‌گیرد به علت عدم توانایی مسافر در تنظیم ساعت درونی با ساعت منطقه زمانی این مشکل در وی ایجاد می‌شود. از جمله علائم بی خوابی ناشی از سفر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گیجی
 • بی خوابی
 • عدم تمرکز
 • مشکلات عصبی
 • مشکل معده

چگونه پرواز زدگی را تشخیص دهیم؟

فرد مبتلا به جت لگ علاوه‌بر خستگی و بی‌خوابی، ممکن است چند مشکل روحی و جسمی هم داشته باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضطراب
 • یبوست و اسهال
 • پریشانی
 • کم‌شدن آب بدن
 • سردرد و زودرنجی
 • حالت تهوع و سوءهاضمه
 • مشکل در تمرکز
 • عرق کردن
 • سرگیجه و خواب‌آلودگی
 • بی‌قراری و اختلال حافظه

بعضی‌ها مشکلات دیگری را هم گزارش داده‌اند، مانند بی‌نظمی در ضربان قلب و افزایش حساسیت به بیماری. در این بین ممکن است کودکان هم مانند بزرگسالان دچار مشکلات مربوط به جت لگ شوند.

راه های تشخیص جت لگ چیست

معمولا برای تشخیص جت لگ نیازی به معاینه‌ی پزشکی نیست. اگر برفراز چند منطقه‌ی زمانی سفر کرده و نشانه‌های مربوطه را در خود حس کردید، به‌احتمال زیاد دچار جت لگ شده‌اید. اگر نشانه‌های جت لگ شدید و پس از چند روز برطرف نشدند به پزشک مراجعه کنید.

درمان جت لگ؛ آیا راهی برای پیشگیری از جت لگ وجود دارد؟

مهم‌ترین دلیل پرواز زدگی برهم خوردن ساعت بیولوژیک بدن است. طی مسافرت به‌ویژه سفرهای طولانی ترشح هورمون ملاتونین که مسئولیت ساعت بیولوژیک و زیستی انسان را برعهده دارد، کاهش یافته و موجب اختلال ساعت خواب و بیداری فرد می‌شود.

در واقع بهترین راه برای درمان جت لگ ، پیشگیری از آن است. اما با وجود پیشگیری، ممکن است وقتی چندین منطقه‌ی زمانی طی می‌شود، باز هم جت لگ اتفاق افتد.

راه‌های زیادی جهت پیشگیری و درمان جت لگ وجود دارد که از جمله می‌توان به نور درمانی، رژیم درمانی، مایع درمانی و هورمون درمانی و… اشاره کرد. در ادامه راه‌های رفع پرواز زدگی به صورت کامل بررسی می‌شود.

قرار گرفتن در معرض نور

برای درمان جت لگ فرد باید خود را بیشتر در معرض نور قرار دهد. نور درمانی برای پرواز زدگی روشی کلیدی و مهم است.

خواب کامل شب قبل از پرواز

برای اینکه فرد دچار جت لگ یا بی خوابی ناشی از سفر نشود بهتر است شب قبل از پرواز را خواب خوبی داشته باشد. این استراحت کمک می‌کند که فرد سرحال باشد و مشکلات پرواز نیز برای وی کمتر خواهد بود.

بی خوابی ناشی از سفر

تنظیم ساعت به محض بلند شدن هواپیما

با این حقه کوچک از بروز جت لگ جلوگیری کنید. این یک حقه‌ی کوچک ذهنی است که البته ۹۰ درصد مشکل مربوط به جت‌لگ نیز ذهنی است.

عدم مصرف مشروبات الکلی هگام پرواز

مصرف مشروبات الکلی هنگام سفر تاثیرات ناخوشایندی به همراه خواهد داشت که ارزش این خواب آسوده را ندارد. البته ارتفاع زیاد هم این اثرات ناخوشایند را تشدید می‌کند و عوارضی چون کم آبی بدن، سرگیجه و حالت تهوع را به دنبال دارد.

خوابیدن در هواپیما

اگر وقتی به مقصد می‌رسید روز است، خوابیدن در هواپیما نیز برای جلوگیری از بروز جت لگ و یا درمان پرواز زدگی بسیار مهم است. پس میزان خواب خود را در طول پرواز افزایش دهید.

عدم خواب در هواپیما

اگر مقصد شب است، بهتر است از خواب هواپیما چشم پوشی کرد تا هنگام رسیدن به مقصد بتوان به خوبی استراحت نمود.

قدم زدن هگام رسیدن به مقصد

به محض رسیدن به مقصد گشت و گذار را شروع کنید زیرا متخصصان معتقد هستند که نور روز بهترین محرک برای تنظیم ساعت درونی بدن است و می‌تواند در پیشگیری از بی خوابی ناشی از سفر موثر باشد.

آب کافی برای جلوگیری از جت لگ بنوشید

توجه کنید که نوشیدن آب بسیار مهم است. نوشیدن آب به خصوص زمانی که از بین مناطق زمانی در حال عبور هستید بسیار با اهمیت است. نرسیدن آب کافی به بدن می‌توان باعث بروز پرواز زدگی شود.

دلایل بروز جت لگ چیست ؟

دلایل بروز پرواز زدگی چیست و چرا دچار جت لگ می‌شویم؟ بهتر است در ابتدا دلیل بروز این حالت را کشف کرد و از آن جلوگیری نمود. گفته شده که دلیل جت لگ ناتوانی بدن مسافر در سازگاری فوری با زمان در منطقه‌ی متفاوت است. ساعت داخلی بدن در مکان جدید تغییر می‌کند و بدن تقلا دارد تا با برنامه‌ی زمانی جدید سازگار شود. مغز هم در تلاش برای بالا و پایین‌کردن این زمان‌ها ممکن است گیج بشود.

از جمله دلایل جت لگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فشار هوای داخل هواپیما
 • نوع تغذیه
 • استرس پیش از سفر
 • نداشتن تحرک و جابه‌جایی

پیامدهای پرواز زدگی ناشی از مسافرت هوایی به سمت شرق، شدیدتر از مسافرت به سمت غرب است. در هنگام سفر به شرق، از طول روز کاسته شده و به طور کلی ساعت زیستی بدن انسان، خود را با روز بلند شده بهتر انطباق می‌دهد تا روز کوتاه شده.

درمان بی خوابی ناشی از سفر

داروی درمان جت لگ چیست ؟

داروی خاصی که فقط برای درمان جت لگ باشد وجود ندارد اما می‌توان از داروهای خواب‌آور یا آنهایی که برخی نشانه‌های جت لگ را کاهش می‌دهند، استفاده کرد.

در صورت نیاز، مصرف مقدار ۳ تا ۵ میلی‌گرم ملاتونین در روز اول و چه‌بسا چند روز نخست، هنگام به‌خواب رفتن در مقصد مفید است. به‌نظر می‌رسد ملاتونین وقتی بیشترین تأثیر را دارد که پنج منطقه‌ی زمانی یا بیشتر طی شده باشند، یا پرواز به سمت شرق باشد. فقط بزرگسالان می‌توانند از ملاتونین استفاده کنند. در صورت نیاز به مصرف با پزشک مشورت شود.

مشکل پرواز زدگی و مجموعه راه‌کارهایی که برای درمان آن وجود دارد در اینجا بررسی شد. همچنین علائم پرواز زدگی ، راه های تشخیص و پیشگیری نیز بررسی شدند. با خواندن این متن می‌توان به صورت کامل جت لگ را درک کرد و در صورت رو به رو شدن با آن اقدام مناسب را انجام داد.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

منبع: businessinsiderwikipediaارسال نظر