همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی شد

ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی شد. مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک این خبر را اعلام و گفت رمزارز ملی برای تبادلات مالی در اختیار بانک‌ها قرار می‌گیرد.

به گزارش تکراتو، سید ابوطالب نجفی در مورد ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی اعلام کرد که رمزارز ملی توسط شرکت خدمات انفورماتیک و به درخواست بانک مرکزی جهت استفاده از فناوری‌های نوین در توسعه خدمات نظام بانکی کشور طراحی و توسعه داده شده است.

ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی

قرار است رمزارز ملی توسط بانک مرکزی صادر شود. این رمز ارز قابلیت آن‌ را دارد که در یک بستر توزیع شده و فرد به فرد بدون هیچ نهاد واسطی جا به جا شود. امکان‌سنجی و ارزیابی قابلیت‌های فناوری زنجیره‌بلوک و رمزارزها در توسعه‌ی خدمات مالی و پرداخت در نظام بانکی کشور در سطوح بین بانکی و بانکداری خرد، از اهداف توسعه‌ی این زیرساخت،  بوده است.

ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در ادامه‌ی صحبت‌هایش در مورد ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی اعلام کرد که شرکت خدمات انفورماتیک زیرساخت، زنجیره بلوک شبکه بانکی را طراحی و تولید کرده که رمزارز ملی یکی از کاربردهایی است که بر روی این زیرساخت توسعه داده شده است.

این رمز ارز فعلا در مراحل بررسی آزمایشی قرار دارد و پس از اخد تایید بانک مرکزی قابل استفاده در سیستم بانکی کشور است. در ابتدا زیرساخت زنجیره بلوک بانکی و رمزارز ملی در اختیار بانک‌های تجاری کشور قرار می‌گیرد تا از آن به عنوان توکن و ابزار پرداخت در تبادلات و تسویه بانکی استفاده شود.

به گفته وی در بحث رمزارزهای ملی، مسئله‌ی پشتوانه اهمیت بسیار زیادی دارد و برای پشتوانه رمزارز ملی ایران، پول ملی کشور یعنی ریال انتخاب شده است. بدین معنا که به ازای صدور هر واحد رمزارز ملی، معادل ریالی آن در حساب بانک مرکزی مسدود خواهد شد و بنابراین صدور آن به هیچ وجه منجر به خلق نقدینگی نمی‌شود.

این رمز ارز در بستر زنجیره بلوک خصوصی صادر خواهد شد و برخلاف رمزارزهای جهان‌روا همانند بیت‌کوین، قابلیت استخراج آن (Mining) وجود نخواهد داشت. رمز ارز بر پایه ریال بانک مرکزی صرفا ارز رمزنگاری شده ملی محسوب می‌شود.

تولید رمز ارز ملی توسط پست بانک و برخی نهادها

نجفی به تولید رمز ارز ملی توسط پست بانک و برخی دیگر از نهادها در کشور اشاره کرد و اعلام نمود که صدور این نوع رمزارز تنها توسط رگولاتور پولی و بانکی کشور یعنی بانک مرکزی قابل انجام است و تمامی رمزارزهای تولید شده توسط سایر نهادها به عنوان رمزارزهای خصوصی منتشر شده توسط ICO ها به شمار می‌رود که می‌تواند همراه با پشتوانه یا فاقد هرگونه پشتوانه و بر اساس سیاست‌های بانک مرکزی باشد. رمزارزهای تولید شده به جز رمزارز بر پایه ریال بانک مرکزی، رمز ارز ملی محسوب نمی‌شوند.

دور زدن تحریم‌ها با استفاده از ارزهای دیجیتالی

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک درباره دور زدن تحریم و ادعای دریافت پول نفت و کالاهای صادراتی در زمان تحریم از طریق ارزهای دیجیتال بیان کرد که علی‌رغم آنکه از نظر فنی این امکان وجود دارد، اما بخش بزرگی از چالش‌های مرتبط با ادعای عبور از تحریم و دور زدن آنها با استفاده از ارزهای دیجیتال و فناوری زنجیره بلوک در حوزه تعاملات سیاسی است.

ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی می شود

به گفته وی در این نوع از مبادلات مالی بین‌المللی و در این حجم از تبادلات، پروتکل‌ها و قوانین سخت‌گیرانه‌ای وجود دارد که استفاده از رمزارزها جوابگوی آنها نخواهد بود. به عنوان مثال در صورت عبور حجم مبادلات از یک میزان مشخص، کل تبادل مشمول فرآیند مدیریت ریسک پولشویی و لزوم شفافیت در زمینه بانکی یا همان KYC  می‌شود.

درآمدزایی با استفاده از رمزارزها

نجفی اعلام کرد که استخراج رمزارزهای جهان‌روا در کشور درآمدزایی ایجاد می‌کند اما این موضوع مسائل و چالش‌های فراوانی به دنبال دارد. استخراج رمزارزها از جمله بیت‌کوین در سطح کشور درآمدزایی ایجاد می‌کند اما مهمترین مسئله در این زمینه آن است که پس از استخراج و در مرحله‌ی معامله‌ی رمزارزها، چه قوانینی را باید رعایت کرد. چرا که تحقق قانون‌گذاری و ایجاد زیرساخت حقوقی و قانونی استخراج رمزارزها پیچیدگی‌های زیادی دارد.

بانکداری دیجیتالی در ایران

نجفی غیر از صحبت در مورد ریال پشتوانه ارز دیجیتالی ملی در مورد بانکداری دیجیتالی نیز سخن گفت. وی اعلام کرد که در حال حاضر خدمات بانکداری الکترونیک به خوبی در کشور توسعه پیدا کرده و این توسعه در حال ادامه است.

به گفته وی کشور با فرآیندهای بانکداری دیجیتال فاصله بسیار زیادی دارد و برای تحقق نوسازی و ایجاد زیرساخت نوین در صنعت بانکی باید فرآیندهای پشت صحنه (back end) بانک‌ها که همچنان به صورت سنتی و کاغذی در حال انجام است، متحول شده و تغییر کند.

 

آیا در زمینه ای تخصص و تجربه کافی را دارید؟ دانش خود را با کاربران تکراتو به اشتراک بگذارید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

.

منبع: eghtesadnews

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |ارسال نظر