لیست برترین محققان دنیا در سال 2018 ؛ ایرانی‌ها در میان بهترین پژوهشگران جهان

لیستی از برترین محققان دنیا در سال 2018 منتشر شد. بر اساس این فهرست، دانشمندان جهان اسلام و به‌خصوص ایرانی‌ها حضور چشمگیری در بین بهترین پژوهشگران جهان دارند.

هرساله لیستی از برترین محققان و پر استناد ترین پژوهشگران جهان توسط کلاریویت آنالیتیکس منتشر می‌شود. امسال نیز این لیست منتشر شد که بیانگر حضور دانشمندان ایرانی در میان بزرگترین دانشمندان جهان بود.

دانشمندان ایرانی در میان بهترین پژوهشگران جهان

به گزارش تکراتو و به نقل از اداره کل وزارت علوم، دکتر محمدجواد دهقانی ، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: پایگاه استنادی وب آو ساینس (WOS) هر ساله فهرست پر استنادترین پژوهشگران دنیا را در فرآورده ای به نام پژوهشگران پر استناد (Highly Cited Researchers) منتشر می‌کند.


بیشتر بخوانید: شش کارآفرین موفق که از هیچ شروع کردند و به موفقیت رسیدند


در این فهرست پژوهشگران تاثیرگذار دنیا که نقش پر رنگی در انتقال علم و دانش در عرصه بین المللی ایفا کرده و بیشترین استناد را داشته‌اند، مشخص و معرفی می‌شوند.

وی افزود: این فهرست تنها مقالات پراستناد در مجلات حوزه علوم و علوم اجتماعی را مورد بررسی قرار می دهد که در پایگاه وب.آو.ساینس در بازه زمانی ۲۰۰۶ الی ۲۰۱۶ منتشر و مورد استناد قرار گرفته اند.

در لیست منتشر شده از پراستنادترین دانشمندان جهان، از کشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می‌شود که نسبت به تعداد برترین دانشمندان پراستناد ایرانی در سال ۲۰۱۷، این تعداد بیش از دو برابر شده است.

دکتر محمد جواد دهقانی می‌گوید: در لیست منتشر شده از پراستنادترین دانشمندان جهان، از کشور ایران نام ۱۶ پژوهشگر دیده می‌شود که نسبت به تعداد برترین دانشمندان پراستناد ایرانی در سال ۲۰۱۷، این تعداد بیش از دو برابر شده است.

جعفر مهراد، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام نیز گفت: این مقالات از پایگاه شاخص های اساسی علم Essential Science Indicators که به اختصار ESI نامیده می‌شود، استخراج می‌شوند و تنها درصدی از نویسندگان برتری که دارای مقاله در این پایگاه باشند، در فهرست نویسندگان پراستناد ظاهر می شوند.

در فهرست بهترین پژوهشگران جهان و پر استنادترین محققان دنیا در سال ۲۰۱۸، حدود 6000 پژوهشگر به عنوان دانشمندان پراستناد در سطح دنیا معرفی شدند. در این بین حدود 4000 پژوهشگر در ۲۱ حوزه موضوعی خاص فعالیت داشته و در حدود 2000 نفر در حوزه‌های میان‌رشته‌ای مشغول به کار هستند.


بیشتر بخوانید: دانشمندان معروف جهان را بشناسیم ؛ برترین دانشمندان دنیا


جعفر مهراد، بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، هفته گذشته در مصاحبه ای با بیان اینکه در میان برترین پژوهشگران پراستناد 2018 تعداد 17 برنده جایزه نوبل وجود دارد، گفت: ده کشوری که بیشترین تعداد دانشمندان پر استناد را در اختیار دارند به ترتیب آمریکا با 2639 نفر، انگلستان با ۵۴۶ نفر، چین با ۴۸۲ نفر، آلمان با ۳۵۶ نفر، استرالیا با ۲۴۵ نفر، هلند با ۱۸۹ نفر، کانادا با ۱۶۶ نفر، فرانسه با ۱۵۷ نفر، سوئیس با ۱۳۳ نفر و اسپانیا با ۱۱۵ نفر 10 کشور برتر در این زمینه هستند.

لیست بهترین و پر استنادترین پژوهشگران ایرانی

نام و نام خانوادگی سازمان اصلی طبقه بندی موضوعی
امید اخوان دانشگاه صنعتی شریف شیمی
مهدی دهقان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ریاضی و مهندسی
امید ماهیان دانشگاه فردوسی مشهد مهندسی
طاهر نیکنام دانشگاه صنعتی شیراز مهندسی
داود دمیری گنجی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مهندسی
محسن شیخ الاسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مهندسی
مفیدگرجی بند پی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مهندسی
مهراورنگ قائدی دانشگاه یاسوج مهندسی
سید فاضل نبوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم علوم کشاورزی
سید محمد نبوی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله الاعظم علوم کشاورزی
مسعود رضایی دانشگاه تربیت مدرس علوم کشاورزی
محمد والی پور دانشگاه آزاد اسلامی Cross-Field
سعید عباس بندی دانشگاه بین المللی امام خمینی Cross-Field
حسن کریمی مله دانشگاه صنعتی قوچان Cross-Field
سید مهدی جعفری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان Cross-Field
مرتضی محمودی دانشگاه علوم پزشکی تهران Cross-Field

اخبار داخلی را با تکراتو دنبال کنید.ارسال نظر