قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ ؛ کشورهایی با بهترین گذرنامه

قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ اعلام شد. آیا می‌دانید بهترین گذرنامه به کدام کشورها متعلق است و پاسپورت ایران در بین معتبرترین پاسپورت های دنیا چه جایگاهی دارد؟

پاسپورت (passport) یا گذرنامه یک مدرک شناسایی و سند مسافرتی است که توسط دولت یک کشور صادر می‌شود. این سند، هویت یا ملیت دارنده آن را به ویژه در سفرهای بین المللی تایید می‌کند. گذرنامه مجوز ورود یا خروج از کشور بوده و اعتبار بیشتر آن به نوعی اعتبار شهروندان آن کشور را نشان می‌دهد.

در جهان موسسات اعتبار سنجی مختلفی برای تعیین قدرتمندترین پاسپورت ها وجود دارند که هر ساله لیستی از بهترین گذرنامه های جهان را منتشر می‌کنند.

یکی از عواملی که در اعتبار پاسپورت کشورها موثر است، فرهنگی مردمی است که با آن سفر می‌کنند، اما معمولا چیزی که موسسات اعتبارسنجی آن را ملاک رتبه بندی خود قرار می‌دهند، میزان سفرهایی است که با این سند مسافرتی انجام می‌گردد.

لیست زیر قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ را معرفی می‌کند که توسط موسسه Henley Passport Index منتشر شده است. این موسسه به شکل دوره‌ای قدرت پاسپورت کشورهای مختلف را اندازه گرفته و لیستی از آنها منتشر می‌کند.

قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹

به انتخاب Henley Passport Index کشوری که توانست جایگاه بهترین پاسپورت جهان در سال ۲۰۱۹ را به خود اختصاص دهد، ژاپن است. این دومین بار است که یک ملت آسیایی دارنده معتبرترین گذرنامه دنیا می‌شود. با توجه به اجازه ورود به ۱۹۰ کشور با گذرنامه ژاپنی، این کشور دوستانه ترین پاسپورت در جهان را دارد.

پس از ژاپن بازهم نام دو کشور آسیایی دیگر به عنوان دارندگان قوی ترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ مطرح است. کره جنوبی به لطف قرارداد جدید مجوز ورود به هند، در کنار سنگاپور و در جایگاه دوم ایستاد. شهروندان هر دو کشور می‌توانند به راحتی و بدون نیاز به ویزا به ۱۸۹ کشور دنیا سفر کنند.

اینکه کشورهای آسیایی در بالای این لیست قرار دارند نشان از تقویت سطح رضایت بالای برای مهاجرت اقتصادی به این مناطق است. در همین منطقه، چین نیز توانسته است تا در دو سال گذشته قدرت پاسپورت خود را افزایش دهد.

این کشور از جایگاه ۸۵ در سال ۲۰۱۷ خود را به جایگاه ۶۹ در لیست قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ رسانده است.

پس از سه کشور آسیایی قرار گرفته در صدر این لیست، نوبت به کشورهای اروپایی می‌رسد. فرانسه و آلمان با اجازه ورود به ۱۸۸ کشور در جایگاه سوم قرار دارند و کشورهای دانمارک، فنلاند، ایتالیا و سوئد در کنار یکدیگر در جایگاه چهارم قوی ترین گذرنامه های جهان ایستاده‌اند.

کریستین کالین (Christian Kalin) رئیس هیئت مدیره گروه Henley & Partner که شاخص قدرت گذرنامه های جهان را ایجاد کرده است، می‌گوید:

گسترش عمومی سیاست های باز، می‌تواند به طور بالقوه میلیاردها دلار برای اقتصاد جهانی سرمایه گذاری کرده و فرصت های قابل توجهی در سراسر جهان ایجاد کند.

او در ادامه به صعود کره جنوبی و امارات متحده در این رنکینگ اشاره کرده و می‌گوید که نگرش صحیح و سیاست های مناسب دولت ها می‌تواند اعتباری برای شهروندان آنان باشد.

به طور کلی قدرت پاسپورت یک کشور را تعداد سفرهای بدون نیاز به روادید یا ویزا به سایر کشورهای جهان تعیین می‌کند. برخی کارشناسان پیش بینی می‌کنند که با خروج انگلستان از اتحادیه اروپا، ممکن است که تردد شهروندان این کشور بدون نیاز به ویزا به سایر مناطق اروپا به خطر بیافتد.

بیشتر بخوانید: با ارزش ترین پول های جهان ؛ ارزشمندترین ارزهای دنیا در سال ۲۰۱۸

سیمون برتولی، استاد اقتصاد در دانشگاه کلرمونت اوورن (CERDI) در فرانسه و عضو پژوهشی موسسه اقتصاد کارگری در آلمان معتقد است که محدود کردن آزادی حرکت شهروندان می‌تواند برای بخش مالی و سرمایه‌گذاری انگلستان یک فاجعه باشد.

رتبه بندی معتبرترین پاسپورت های دنیا در سال ۲۰۱۹

 1. ژاپن (اجازه ورود به ۱۹۰ کشور بدون نیاز به ویزا)
 2. سنگاپور، کره جنوبی (۱۸۹ کشور)
 3. فرانسه، آلمان (۱۸۸ کشور)
 4. دانمارک، فنلاند، ایتالیا، سوئد (۱۸۷ کشور)
 5. لوکزامبورگ، اسپانیا (۱۸۶)
 6. اتریش، هلند، نروژ، پرتغال، سوئیس، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا (۱۸۵)
 7. بلژیک، کانادا، یونان، ایرلند (۱۸۴)
 8. جمهوری چک (۱۸۳)
 9. جمهوری مالت (۱۸۲)
 10. استرالیا، ایسلند، نیوزلند (۱۸۱)

دارندگان بدترین گذرنامه های جهان

در انتهای لیست قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ چندین کشور وجود دارند که اجازه ورود بدون ویزا به کمتر از ۴۰ کشور را در اختیار دارند. این کشورها که دارندگان بی اعتبارترین و بدترین گذرنامه های جهان هستند، به این شرح است.

 • ۹۹. فلسطین، سودان (۳۹ کشور)
 • ۱۰۰. اریتره (۳۸)
 • ۱۰۱. یمن (۳۷)
 • ۱۰۲. پاکستان (۳۳)
 • ۱۰۳. سومالی، سوریه (۳۲)
 • ۱۰۴. افغانستان، عراق (۳۰)

شاخص های اعتبار سنجی پاسپورت در دنیا

فهرست Henley & Partner تنها یکی از شاخص های متعدد اعتبارسنجی پاسپورت در جهان است که گذرنامه ها را بر اساس دسترسی شهروندان آنها برای سفر به کشورهای دیگر رتبه بندی می‌کند.

Henley Passport Index که به اختصار (HPI) نامیده می‌شود، یک رده بندی جهانی برای انتخاب معتبرترین پاسپورت های دنیا بر اساس آزادی سفر شهروندان به سایر نقاط این کره خاکی است. شاخص گذرنامه هنلی بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی (یاتا) و ۱۹۹ گذرنامه و ۲۲۷ مقصد سفر رتبه بندی خود را انجام می‌دهد.

شاخص گذرنامه Arton Capital’s Passport Index با توجه به ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل و شش منطقه تایوان، ماکائو، هنگ کنگ، کوزوو، سرزمین های فلسطین و واتیکان رده بندی های خود را اعلام می‌کند.

بر اساس رده بندی موسسه Passport Index برای بهترین و قوی‌ترین پاسپورت های ۲۰۱۹ که بر اساس امتیازدهی بدون ویزا انجام می‌شود. امارات متحده عربی با ۱۶۷ امتیاز، معتبرترین پاسپورت دنیا را در اختیار دارد.

بعد از امارات آلمان با ۱۶۶ امتیاز در جایگاه دوم است و سنگاپور با کسب ۱۶۵ امتیاز در کنار کشورهای دانمارک، سوئد، لوکزامبورگ، فرانسه، فنلاند،ایتالیا، هلند، اسپانیا، نروژ، کره جنوبی و آمریکا به عنوان سومین دارندگان قدرتمندترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ شناخته می‌شوند.

جایگاه و قدرت پاسپورت ایران در سال ۹۷

بر اساس رده بندی فهرست Henley & Partner قدرت پاسپورت ایرانی با اجازه سفر بدون ویزای ایرانیان به ۴۲ کشور در رتبه ۹۶ قرار گرفته است. این موسسه در گزارش سال ۲۰۱۲ خود، پاسپورت ایران را یکی از بی‌اعتبارترین پاسپورت‌های جهان معرفی کرد و در سال  ۲۰۱۳ این رتبه را بالا تا رده ۸۶ بالا برد.

جایگاه و قدرت پاسپورت ایران در سال 97

اکنون قدرت گذرنامه ایران در سال ۲۰۱۹ با توجه به این رنکینگ در کنار کره شمالی و بالاتر از کشورهایی همچون بنگلادش، لبنان لیبی و نپال قرار گرفته است.

در رده بندی Passport Index نیز پاسپورت ایران با دریافت ۴۲ امتیاز و در کنار سودان در رتبه ۸۹ قرار دارد. اگر بخواهیم بر اساس لیست شاخص های منتشر شده قدرت پاسپورت ایران را مشخص کنیم، باید بگوییم که بدون تعارف، یکی از بی اعتبارترین پاسپورت های جهان در اختیار ایران است.

شاید برنامه ریزی های آینده کشور و البته سیاست هایی که در وزارت خارجه شکل می‌گیرد، بتواند قدرت گذرنامه ایرانی را از آن چیزی که هست بیشتر کند.

شما درباره بهترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۱۹ چه نظری دارید؟ آیا رتبه ایران در بین کشورهای جهان به درستی انتخاب شده است؟

بیشتر بخوانید:ارسال نظر (1 نظر)

  خخخخخخ اینم سهم ما از چهل سال عذاب .. رتبه آخر پاسپورت. این ینی خیلی زود همونجایی ک هستی میمیری و هیچجا نمیتونی بری

  ۰

  ۰
  پاسخ