کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کارزار درخواست پوشش بیمه برای تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی

کارزار درخواست پوشش بیمه برای تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی یک پویش مردمی است که در تلاش است تا هزینه‌های رایج زندگی بیماران دیابتی را کاهش دهد.

گران‌قیمت بودن تجهیزات پزشکی مربوط به بیماران دیابتی فقط مختص ایران نیست. قیمت جهانی این تجهیزات نیز همین مقدار بالاست. در برخی کشورهای غربی مانند آلمان و ایالات متحده آمریکا در راستای کمک به هزینه های رایج بیماران دیابتی و پوشش نیازهای پزشکی آنها عموم مخارج این بیماران تحت پوشش بیمه قرار دارد. اما باید بدانید که در ایران تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی تحت پوشش بیمه نیست!

آرون گروپس

کارزار درخواست پوشش بیمه برای تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی

بیماران دیابتی برای کنترل و یا پیشگیری از بیماری نیاز به این تجهیزات پزشکی برای کنترل قند خون دارند. در ایران نیز با توجه به افزایش نرخ تورم، هزینه همه بیماران زیاد شده است و دیابتی‌ها در این میان حتی مجبور هستند وسایل گران‌قیمتی مانند دستگاه قند خون،‌ پمپ انسولین،‌ کیف خنک نگهدارنده،‌ سر سوزن انسولین، سرنگ انسولین را هم همچنان به قیمت آزاد خریداری کنند.

کارزار درخواست پوشش بیمه برای تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی

این در حالی است که در وضعیت فعلی کشور و با نرخ سرسام آور دلار و البته با توجه به اینکه بخش عمده‌‌ای از این وسایل جزو کالاهای وارداتی به کشور است، طبیعتا تهیه و استفاده همه بیماران دیابتی از این وسایل می‌تواند با چالش‌هایی روبرو باشد. برای مثال در حال حاضر بسیاری از بیماران دیابتی سر سوزن و تیغ لنست خود را تعویض نمی‌کنند و اگر وضع با این شرایط پیش برود خطر بروز بیماری‌های پوستی جدید وجود دارد.

بسیاری از بیماران این روزها حتی قند خون خود را به علت قیمت بسیار بالای نوار تست قند خون چک نمی‌کنند آن هم در شرایطی که یک بیمار دیابتی حداقل باید در روز 4 بار قند خون خود را اندازه بگیرد.

هدف از کارزار درخواست پوشش بیمه برای تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی درخواست مستقیم از مسئولان ذی‌ربط دولتی و برای رسیدگی به این وضعیت است. در نامه‌ای که برپا کنندگان کارزار خطاب به وزیر بهداشت دولت سیزدهم نوشته‌اند می‌خوانیم:

جناب آقای بهرام عین‌اللهی
وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

با سلام
نظر به تورم و گرانی‌های پیش‌آمده در ایران و علیرغم پیگیری‌های افراد دیابتی از طریق دولت و مجلس پیشین، هزینه‌های کنترل دیابت در ایران افزایش یافته و با توجه به بیکار شدن بسیاری از مردم در دوران همه‌گیری و فشار اقتصادی موجود، افراد مبتلا به دیابت را با مشکلاتی مواجه کرده است. در بسیاری از کشورها هزینه‌های تجهیزات پزشکی این دست از بیماران توسط بیمه پرداخت می‌شود. ما دیابتی‌ها به عنوان شهروند این مرزوبوم حق داشتن زندگی بی‌دغدغه را داریم. لذا از شما درخواست داریم کاهش هزینه تجهیزات پزشکی افراد دیابتی را، اعم از پمپ انسولین، نوارهای تست قند خون، دستگاه تست قند خون و سایر تجهیزات پزشکی نظایر آن به صورت پوشش با بیمه یا در نظر گرفتن بودجه‌ای برای آن در دستور کار قرار دهید.
لازم به ذکر است کنترل بهتر دیابت، باعث کاهش احتمال عوارض دیابت شده و  از فشار مالی بر شانه‌های دولت می‌کاهد. لذا خواهشمندیم این موضوع را در اسرع وقت پیگیری فرمایید.

با تشکر

عدم پوشش تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی آفت‌های دیگری نیز دارد که یکی از آن‌ها به عقب‌ماندگی تجهیزات و وسایل موجود در ایران باز می‌گردد.

درواقع در کشورهای غربی با پوشش بیمه وسایل مورد نیاز دیابتی‌ها،‌ از این لحاظ به ایشان کمک شده و در تهیه این وسایل معمولا محدودیتی وجود ندارد،‌ پس افراد بدون نگرانی بهترین نمونه‌های بازار را تهیه می‌کنند. اما در ایران که این وسایل تحت پوشش نیست،‌ بیماران ناگزیر به تهیه همین وسایل نسبتا قدیمی با نرخ سرسام‌آوری هستند. حال آنکه پوشش بیمه حداقل می‌تواند دست بیماران را برای خرید تجهیزات جدیدتر و به روزتر نیز باز کند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص کارزار درخواست پوشش بیمه برای تجهیزات پزشکی بیماران دیابتی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر