OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

آزاد شدن واردات خودرو منجر به سقوط قیمت در بازار می‌شود

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران اعلام کرد آزاد شدن واردات خودرو گامی مثبت در تنظیم بازار است و منجر به سقوط قیمت در بازار خواهد شد.

واردات خودرو طی مصوبه‌ای برای چهار سال ممنوع بود. اکنون تاریخ این مصوبه به اتمام رسیده و واردات خودرو‌های اقتصادی آزاد شده است. رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران اعلام می‌کند آزاد شدن واردات خودرو به تنظیم بازار کمک می‌کند و همچنین منجر به سقوط قیمت خودرو در بازار خواهد شد.

آزاد شدن واردات خودرو گامی مثبت در جهت تنظیم بازار

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران، سعید موتمنی گفت:

 همزمان با ورود نخستین سری خودروهای وارداتی به کشور که احتمالا از ۲ ماه آینده اتفاق بیفتد، قیمت‌ها شکسته خواهد شد.

این مقام صنفی توضیح داد: امروز خودروهای خارجی در کشور با سه برابر قیمت‌های جهانی معامله می‌شوند و این قیمت‌ها برای خودروهای کارکرده و دست‌دوم به مراتب بیشتر است.

موتمنی اضافه کرده است:ورود خودروهای خارجی در ادامه به کاهش قیمت خودروهای مونتاژی و داخلی خواهد انجامید.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران، سعید موتمنی

موتمنی خاطرنشان‌کرد: امروز یا فردا شرایط واردات خودرو اعلام خواهد شد و اگر آن‌طور که وزیر صمت وعده کرده خودروهای ارزان‌قیمت و اقتصادی وارد شود یا حتی واردات خودروهای کارکرده و دست‌دوم در مقطعی اجازه داده شود، بر قیمت‌ها و تنظیم بازار تاثیرگذار خواهد شد.

موتمنی همچنین تاکید کرد: ورود خودروها به کشور باید با تعرفه‌های پایین اتفاق بیفتد که در این صورت به نفع بازار و مصرف‌کنندگان خواهد بود.

رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت خاطرنشان‌کرد:

حتی برندهای خوش‌نام و معتبر جهان از جمله تویوتا، کیا، نیسان و غیره، خودروهای متنوع ارزان‌قیمت در بازه قیمتی ۱۲ تا ۲۰ هزار دلار دارند که قابلیت واردات دارند.

واردات خودرو با تعرفه صفر قیمت‌ها را می‌شکند

وی در خصوص مطرح شدن واردات خودرو با تعرفه صفر از سوی برخی کارشناسان در مقطع فعلی، تصریح‌کرد: حتی مطرح شدن این موضوع می‌تواند همین امروز قیمت‌ها را تا اندازه زیادی بشکند.

موتمنی اظهار داشت: کاهش تعرفه‌های گمرکی، هزینه‌های اسقاط خودرو، شماره‌گذاری و سایر هزینه‌های متفرقه، می‌تواند سیاست واردات خودرو برای تنظیم و تعادل بخشی به بازار را با موفقیت بیشتری همراه کند.

وی یادآور شد:‌ در چند سال گذشته میزان عرضه خودرو دست‌کم 45 درصد کمتر از تقاضای بازار بود، همچنین مدیریت عرضه از سوی خودروسازان سبب شد تا افزایش شدید قیمت‌ها در بازار را شاهد باشیم، همچنین بررسی نرخ تورم و نرخ ارز از مرداد 97 تاکنون نشان می‌دهد قیمت‌های کارخانه‌ای خودروها بیش از سطح تورم بالا رفته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو تهران، سعید موتمنی

موتمنی تاکید کرد: اگر امروز وضعیت واردات خودرو، نحوه و میزان واردات، قیمت خودروها، همچنین تعرفه‌های ورودی و هزینه‌های مترتب بر آن اعلام شود، می‌توان امیدوار بود نخستین خودرو تا دو ماه دیگر وارد بازار شود.

«منوچهر منطقی» معاون صنایع حمل و نقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر عرضه و تقاضای خودرو متعادل شود، به‌طور قطع روی قیمت اثر خواهد داشت و پیش‌بینی ما این است که با شروع واردات و ادامه آن، قیمت‌ها به نظر مشتری نزدیک‌تر شود.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص آزاد شدن واردات خودرو چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر