کوینکس
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

دور زدن تحریم ها با جایگزینی روبل به جای دلار ؛ روسیه و ایران پابه‌پای هم!

هفته گذشته رئیس کل بانک مرکزی و هیات روسی، در خصوص راه‌اندازی نماد معاملاتی روبل در بازار ارز دیداری داشتند که به دنبال آن رئیس جمهور روسیه، پوتین به ایران سفر می‌کند. دور زدن تحریم ها با جایگزینی روبل به جای دلار امکان پذیر خواهد بود؟

آرون گروپس

در طی سفر پوتین به ایران شایعات زیادی در خصوص دلیل این سفر به وجود آمده است. ظاهرا از دلایل این سفر حذف دلار از معاملات بین روسیه و ایران و جایگزین آن با روبل است.

بیشتر بخوانید: پرداخت سود سهام عدالت شهریور ؛ چه کسانی سود سهام عدالت را دریافت می‌کنند؟

دور زدن تحریم ها با جایگزینی روبل به جای دلار

وحید شقاقی، رئیس دانشکده اقتصاد دانشگاه خوارزمی، در خصوص جایگزینی دلار با روبل به هدف این طرح اشاره می‌کند:

در اقتصاد ایران بحث پیمان‌های پولی دو یا چند جانبه، چندین سال است که وجود دارد. این مسئله چندین بار در دوره ریاست همتی در بانک مرکزی، برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، از پیمان‌های پولی مطرح شده است.

دور زدن تحریم ها با جایگزینی روبل به جای دلار

وی در رابطه با اثر بخشی پیمان‌های پولی گفت: «ایده خوبی است، ولی زمانی این ایده می‌تواند اثر بخش باشد که حجم تجاری بین کشورها رقم مناسبی داشته و از سهم زیادی در کل تجارت این کشورها برخوردار باشد. قبلا چین و روسیه یک پیمان پولی 400 میلیارد دلاری با یوان و روبل داشتند که به دلیل زیاد بودن حجم تجارت امکان‌پذیر بود».

شقاقی، در ادامه بحث جایگزینی دلار با روبل افزود، حجم تجارت بین ایران و کشور روسیه، به حدی نیست که جایگزینی دلار با روبل، اثربخشی زیادی داشته باشد. در واقع روسیه جزو شرکای تجاری بزرگ برای ایران، محسوب نمی‎شود. 60 درصد از تجارت ایران با کشورهای، کره جنوبی، افغانستان، چین، امارات و عراق است. همچنین دو کشور ایران و روسیه هردو انرژی صادر می‌کنند و چیزی برای ارائه به یکدیگر ندارند.

برای برقراری پیمان پولی بین این دو کشور، باید حجم مبادلات بین روسیه و ایران افزایش یابد. همچنین نباید فقط گیرنده خدمات و وارد کننده کالاها از روسیه باشیم، زیرا در این صورت، شرایط فقط بدتر می‌شود.

برای به تعادل رسیدن میزان صادرات و واردات بین دو کشور، باید تفاهم نامه‌ای بین تیم دیپلماسی اقتصادی – تجاری ایران و روسیه امضا شود. اگر توازن تجاری برقرار نشود و بیشتر از کشور روسیه به ایران صادرات انجام گیرد، بی‌ارزش خواهد بود.

اما اگر توازن تجاری میان این دو کشور تضمینی باشد و حجم تجارت زیاد شود، جایگزینی دلار با روبل امکان پذیر خواهد بود. در غیر این صورت، اجرای پیمان دو طرفه ممکن‌ نیست و تاثیری در کاهش اثر تحریم‌ها بر ایران و روسیه نخواهد داشت. البته در گذشته نیز بحث‌هایی درباره جایگزینی دلار با یوان و روپیه مطرح بود که به مرحله اجرا نرسید.

بیشتر بخوانید:

نظر شما در مورد دور زدن تحریم ها با جایگزینی روبل به جای دلار چیست؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر