;
coinex

برنده نوبل شیمی 2022 معرفی شد

آکادمی سلطنتی علوم سوئ در ادامه معرفی برندگان جایزه نوبل 2022، امروز برنده نوبل شیمی 2022 را معرفی کرد.

جایزه نوبل شیمی 2022 توسط آکادمی سلطنتی علوم سوئد به طور مشترک به کارولین برتوزی، مورتن ملدال و کار بری شارپلس اهدا شد.

بیشتر بخوانید: آغاز فصل نوبل 2022 [+زمان اهدای جوایز هر بخش]

برنده نوبل شیمی 2022

نوبل شیمی 2022 به کارولین آر برتوزی استاد دانشگاه استنفورد، مورتن ملدال استاد دانشگاه کپنهاگ دانمارک و کار بری شارپلس از موسسه تحقیقاتی اسکریپس آمریکا به پاس تلاش‌های‌شان برای «توسعه ساختار عملکردی شیمی و شیمی بیواورتوگونال» اهدا شد.

شیمی کلیک یا ساختار عملکردی شیمی عبارتی است که اولین بار توسط کارل بری شارپلس در سال 2011 برای واکنش‌های با راندمان بالا تعریف شد. شارپلس در سال 2001 نیز به خاطر تلاش‌هایش در این زمینه برنده نوبل شیمی شده بود.

نوبل شیمی 2022 به طور کلی مربوط به آسان کردن فرایندهای دشوار است. شارپلس و مورتن ملدال نوبل شیمی 2022 را به خاطر توسعه ساختار عملکردی شیمی و کارولین برتوزی آن را به دلیل اینکه شیمی کلیک را به حوزه جدیدی توسعه داده و در حال استفاده از آن در موجودات زنده است این جایزه را کسب کردند.

برنده نوبل شیمی 2022 معرفی شد

شیمی‌دان‌ها مدت‌ها است که تمایل به ساخت مولکول‌های جدید دارند. در تحقیقات دارویی عموما این مورد عموما شامل بازآفرینی مصنوعی مولکول‌های طبیعی با خواص دارویی است. این موضوع منجر به بسیاری از ساختارهای مولکولی تحسین برانگیز شده، اما تولید آن‌ها معمولا زمان‌برد پرهزینه است. یوهان اکویست، رئیس کمیته نوبل شیمی می گوید:

جایزه شیمی امسال به مسائل پیچیده‌ای نمی‌پردازد، در عوض با آنچه آسان و ساده است، کار می‌کند. مولکول های عملکردی را می توان حتی با در پیش گرفتن یک مسیر مستقیم ساخت.

شیمی کلیک و واکنش‌های بیواورتوگونال، شیمی را وارد عصر جدیدی کرده‌اند. این بزرگترین سود را برای بشریت به ارمغان می آورد.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره برنده نوبل شیمی 2022 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر