coinex
راهنمای خرید تکراتو

رتبه ایران در فیلترینگ ؛ ایران در لیست کشورهایی با بیشترین فیلترینگ چه جایگاهی دارد؟

رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت مشخص شد! حال این سوال مطرح است که آیا کشور بالاتر از ایران وجود دارد؟ فیلترینگ برای کاربر ایرانی در جهان آنلاین نه پدیده‌ای عجیب است و نه پدیده‌ای ناشناس! اما رتبه ایران در فیلترینگ چندم است؟ و اینکه ایران در لیست کشورهایی با بیشترین فیلترینگ چه جایگاهی دارد؟

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که فیلترینگ در بسیاری از کشورهای جهان اساسا معنایی ندارد چراکه کمتر دولت جهان اولی به خود اجازه می‌دهد که به سمت سانسور اخبار یا پلتفرم‌های پیامرسان برود. اساسا در بسیاری از این کشورها چارچوب قانونی لازم برای چنین اقدامی از سوی دولت تعریف نشده است. 

بیشتر بخوانید:

رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

رتبه ایران در فیلترینگ
رتبه ایران در فیلترینگ اینترنت

گرچه در کشورهای جهان اولی خبر از این محدودیت‌ها نیست،‌ در عوض اما ونزوئلا، کره شمالی،‌ چین،‌ عراق و البته ایران قوانین شدید و خاصی برای فیلترینگ اطلاعات دارند. در هفته‌های اخیر و در کشور ما محدودیت‌های اینترنتی به بدترین وضعیت خود رسیده و حتی در روزهایی ابزارهای دور زدن فیلترینگ نیز کاربردی نداشته‌اند. همه این‌ها سبب شده تا با فیلترینگ شبکه های اجتماعی و پیام رسان های مختلف نظیر لینکدین، اینستاگرام و واتساپ، بار دیگر تلگرام به اپلیکیشن پیامرسان محبوب ایرانی‌ها بدل شود.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پیش از این گفته بود:

باید مثل تمام کشورهای دنیا استفاده از فضای مجازی قانونمند شود. همه می‌دانیم که امروزه در دنیای اینترنت و اطلاعات، کاربران زیادی زندگی روزمره و شغلی‌شان وابسته به شبکه‌های اجتماعی است و این حقیقتی انکارناپذیر است.

رتبه ایران در فیلترینگ مشخص شد؛ کشوری بالاتر از ایران وجود دارد؟

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در جلسه‌ای غیرعلنی با وزیر کشور و فرمانده کل انتظامی خاطرنشان کرده که نظر مجلس این است که بر اساس واقعیت‌های جامعه مردم باید بتوانند از فضای مجازی استفاده کنند اما در حال حاضر هنوز تصمیم قطعی برای رفع فیلتر شبکه‌های اجتماعی اتخاد نشده است.

بنابر آمارهای رسمی، کشورهایی با شدیدترین محدودیت‌های اینترنتی معمولا در آسیا و خصوصا خاورمیانه قرار دارند. از این نظر چین و کره شمالی در صدر جدول بدترین محدودیت ها و فیلترینگ های اینترنتی قرار گرفته‌اند و عملا همه چیز در این کشورها مسدود شده است.

مردم در چین و کره شمالی نه اینستاگرام و واتساپ دارند نه می‌توانند از ابزارهای دور زدن فیلترینگ استفاده کنند. همچنین رسانه‌های این دو کشور شدیدا تحت کنترل هستند و مردم بایستی از برنامه‌هایی که توسط دولت توسعه یافته است استفاده کنند.

یکی از معروف‌ترین این برنامه‌ها وی‌چت است که کاربران تقریبا در آن از هیچ نوع پروتکل امنیتی برخوردار نیستند. پیام‌ها رمزگذاری نمی‌شود و اشخاص ثالث به سادگی می‌توانند وارد چت دو نفره دیگران شوند. از سوی دیگر اما به نظر محدودیت‌ها در کره شمالی شدیدتر است.

در کره شمالی تحت امر کیم جونگ اون،‌ اوضاع بدتر است به شکلی که اساسا 30 وب‌سایت وجود دارد که تمام منابع اطلاعاتی مردم این کشور هستند. کره شمالی تنها 12 روزنامه دارد که همگی دولتی هستند و اینترنت نیز کاملا تحت کنترل مقامات است. مدارس و موسسات دولتی نیز با اینترانت کار می‌کنند.

با این اوصاف و بنابر بررسی وب‌سایت معتبر comparietech، در این رده‌بندی

ایران در بین کشورهایی با شدیدترین محدودیت‌های اینترنتی در جایگاه دوم فیلترینگ اینترنت جای دارد.

جایگاه ایران در فیلترینگ اینترنت از نگاه سازمان freedomhouse نیز دوم بوده و چین نیز در جایگاه نخست ایستاده است. پس از ایران، می‌توان به کشورهایی همچون میانمار، کوبا و ویتنام اشاره کرد.

جایگاه ایران در فیلترینگ اینترنت از نگاه سازمان freedomhouse نیز دوم است.
جایگاه ایران در فیلترینگ اینترنت از نگاه سازمان freedomhouse نیز دوم است.

تنها تا سال 2013، دولت ایران نیمی از 500 سایت برتر جهان را فیلتر کرده بود و در نتیجه ایران از همان زمان در شمار کشورهایی قرار گرفت که عمده فعالیت‌های رسانه‌ای اجتماعی در آن ممنوع است.

در ایران فعلی کاربران به وی‌پی‌ان‌ها (VPN) دسترسی ساده‌ای ندارند و میلیون‌ها سایت نیز از دسترس ایشان خارج شده است. در مدت اخیر نیز پلتفرم های محبوب و کاربردی زیادی چون اینستاگرام و واتساپ و حتی برخی از مهمترین عناوین بازی های آنلاین مثل کلش آف کلنز فیلتر شده‌اند.

رتبه ایران در فیلترینگ مشخص شد؛ کشوری بالاتر از ایران وجود دارد؟
رتبه ایران در فیلترینگ

در این بین حتی بحث‌هایی در خصوص فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ در میان است که می‌تواند نگرانی مردم را بیشتر هم بکند چراکه بر اساس آمارها بخش عمده‌ای از کسب و کارهای اینترنتی در ایران وابسته به این پلتفرم‌ها هستند و این می‌تواند آن‌ها را در ورطه نابودی بیندازد.

این در حالی است که فیلترینگ در کشورهای اروپایی اساسا پدیده‌ای بی معنی است و تنها برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا نظیر بلاروس و ترکیه دسترسی به برخی پلتفرم‌ها و وب‌سایت‌ها را محدود کرده‌اند. اما در سایر نقاط اروپا، فیلترینگ اساسا عبارتی بی‌معنا است و همه چیز در دسترس مردم است.

گرچه در برخی کشورهای آمریکای لاتین مانند ونزوئلا نیز فیلترینگ و محدودیت های اینترنتی گسترده‌ای اعمال شده است، اما در پایان این مطلب بار دیگر تاکید بر این واقعیت که سه کشور ایران،‌ چین و کره شمالی با اختلاف در صدر جدول شدیدترین فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنتی جای گرفته‌اند را لازم می‌دانیم!

نظر شما درباره فیلتر کردن اینترنت و همچنین جایگاه ایران در لیست کشورهایی با بیشترین درجه محدودیت اینترنتی چیست؟

بیشتر بخوانید:

نظر شما در خصوص رتبه ایران در فیلترینگ چیست؟ شما کدام اپلیکیشن را انتخاب می‌کنید؟ لطفا نظرات خود را در قسمت کامنت با تکراتو در میان بگذارید و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (44 نظر)

  کسی بخاد پورن ببینه یه وی پی ان بزنه تمومه یعنی وزیر ارتباطات اینقدر *** که نمیدونه یا هر شبکه اجتماعی با وی پی ان خلاصه باز میشه دلیل فیلترینگ چیه واقعا فازتون چیه اینترنت که *** هستش *** ترش کردید واقعا توالت شده سرعت اینترنت این حجم از ترس از شبکه های اجتماعی از چیه من نمیدونم.

  پاسخ

  آقای من، جالبه که بدونید من که کارم توی سرور های بازی بود، سرور خودمو فیلتر کردن، با کلی اعتراض و نامه هیچکی پاسخگو نبود، ممنونم از دولتی که تو فساد از آخر اوله، راستی، یادم رفت بگم دلار و گروهی ها، آخ آخ، وقتی میگین چین رتبه اول فیلترینگ تو دنیاست باید حواستون باشه اقتصاد چین تک رقمیه، تولیدات و کارخونه ها همه واسه چینه، هرچند کمونیستیه و آزادی نیست, اما دارن خوب زندگی میکنن، ما کلا یه اینترنت داشتیم اونم دارن ازمون میگیرن، چه خبره آقا؟ نمی‌بینی جیب ملت خالیه؟ البته شاید بعضیا دارن توصیه های آغا محمد خان رو عملی میکنن گوششون از این حرفا پره، به امید روزی که ارز بهتر بشه، لاعقل بشه بهترین چیز هارو خرید، اینترنت باز بشه، بشه چهار تا چت داد، اون روز میرسه ولی کی؟؟

  پاسخ

  یعنی میخواین چند میلیون ادم بیکار کنید دولت باید مشکلات ملت حل کنه چند ساله این قول داده با این روند بدتر خواهد شد نداشتن اینترنت هیچ تاثیری نداره رو شلوغی

  پاسخ

  کشور ایران واره هرروز بدتراز دیروز میشه یعنی جمهوری اسلامی باقطع اینترنت بین‌الملل دیگه باتمام توان داره با مردم کشور مبارزه میکنه که ۱۰۰%بازنده‌ی این مبارزه خود جمهوری اسلامی خواهد بودمردم را به چشم دشمن میبینن برای اینکه بخوان حکومت کنن واختلاس وبیت‌المال راغارت کنند از هیچ کاری واهمه ندارند که این خود بزرگترین نشانه برای ترسیدن جمهوری اسلامی از سرنگونی هستش باقطع نت بین‌الملل حکومت محکوم به فنامیشودبه‌جای اصلاح خطاهایشان اینترنت را قطع کردن نه‌تنهادردی رادوا نمیکند بلکه وضعیت را خیلی خیلی بدتر ازاین‌هاهم میکند

  پاسخ

  لطفا یک عکس از سردا شهید یا ساخت سلاح یا در مورد هلوکاست در پلت فرمهای مورد علاقه تان منتشر کنید
  در ضمن جهان اولی ها از نظر شما آنقدر قوانین صفت سخت دارند که هر دروغی که با منافع ملی ونظم عمومی جامعه شان را بهم بزند آنچنان برخوردی می کنند که کسی جرات دروغ پراکنی و شایعه سازی را ندارد
  اگر به ظاهر فیلتر نمی کنم در عمل بزرگترین سانسور وی ها هستند
  اگر فیلتر نمی کنند پس چرا تویتر حساب کاربری ترامپ را در انتخابات مسدود کرد آنهم رییس جمهور مستقر !؟
  اما در فتنه ۸۸با وجود اینکه زمان اصلاح ویا تعمیراتش بود آن را برای به اصطلاح اطلاع رسانی به کار بر ایرانی به تاخیر انداخت
  مشکل ما از همین جا واز همین تفکراست

  پاسخ

  دوست عزیز این همه عکس از قاسم سلیمانی هست تو توییتر . رهبر حتی اکانت داره تو توییتر . هلوکاست رو برو درموردش ممنوعیت انکار و توهین به بازماندگانش تحقیق کن که الکی به عنوان دست اویز ازادی بیان ازش استفاده نکنی .

  پاسخ

  دوستان عزیز فیلترینگ این دولت ها می خواهد حاشیه های که باعث ضرر به جامعه می شود را حذف کند برای اینکه بعضی از دشمنان ایران قصد دارن با استفاده از جنگ نرم کشور ایران را به مرز بحران و هرج مرج بکشند

  پاسخ

  دشمن ایران تو و تفکر پوسیده امسال توست

  پاسخ

  من خودم به عنوان یک شیعه و بسیجی، بسیار ناراحت شدم وقتی شنیدم که بسیجیان کودکان کشورم را میکشند و مسئولان هم اینترنت را قطع میکنند تا اخبار به بیرون درز نکند.
  دوستانم به طعنه و خشم به من می‌گویند بسیجی، امیدوارم بسیجیان با اصلاح رفتار خود به دامان مردم برگردند،و همچون زمان جنگ، از مردم و کشور دفاع کنند

  پاسخ

  ایران فیلتر میکنه چون محتوای خشونت امیز پاک نمیکنند شبکه های اجتماعی امریکایی ، خارجی ها فیلتر نمیکنند چون مال خودشونه و هر چی دولت هاشون بخواد درجا پاک میکنند مثل حذف تصاویر سردار سلیمانی یا حتی بستن صفحات ترامپ و …

  پاسخ

  به عنوان یه بسیجی و طرفدار سرسخت نظام، با فیلترینگ گسترده به شدت مخالفم و برای رفع اون مبارزه می‌کنم.

  پاسخ

  خب طبیعی هست که در غرب ما فیلترینگ نداشته باشیم چون عملا هر اطلاعاتی توسط غرب کنترل و پایش میشه توسط NSA و چون اینترنت رو خودشون ساختن خطری براشون نداره ولی بقیه کشور ها اینطوری نیست و ممکنه توسط اطلاعاتی که غرب منتشر میکنه امنیت ملی رو به خطر بندازه پس فیلترینگ برای کشور های مستقل و قدرتمند جزء افتخاراتشون هست اما اینترنت ملی باید بتونه نیاز جنسی و تفریحات مردم رو تأمین کنه و سرشون رو گرم کنه با اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار میده. در کل فیلترینگ چیز بسیار مزخرفی هست

  پاسخ

  داداش یه چیزی بگو بگنجه مدرکت چیه که کل اینترنت اونجا جاسوسی میشه توسط دولت ها خب تو برو از برنامه های غیر متمرکز استفاده کن ماستادون . فیسبوک دیتا میفروشه ولی روبیکا دیتا ها همه امن و امانه 🤣؟ دلیلش اطلاعاتیه که خود ایرانیا هم توشون پخش میکنن . مطلع شدن از اینکه مملکتت داره به تاراج میره برای حاکمیت خوشایند نیست

  پاسخ

  در کشورهای به اصطلاح آزاد حاملگی دختران نوجوان و تعداد تولدهای نامشروع بالاست باید ما هم مثل اونها باشیم تا به اصطلاح جهان اولی بشویم واقعا بیسواد هستید!!!

  پاسخ

  تو کجایی دادا؟ کی از اون حرف زد؟ ما اینترنت آزاد میخوایم آزاد بودنم به نظر شما جرمه؟

  پاسخ

  تو این سه هفته چقدر از هموطنها از دولت مثلا مردمی درخواست کردن که محدودیت ها رو بردارید کاش یه ذره گوش شنوا داشتید ، هیچ چیزی نباید به زور اعمال بشه فیلترینگ خواست مردم نیست ،حداقل خواست اکثریت مردم نیست پس دیگه هیچ وقت نگید ما جمهوری یا دموکراسی داریم.

  پاسخ

  حکومت هایی که با مردم خود رو راست نیستند از فضای باز اطلاع رسانی وحشت دارند و فقط می خواهند خود با رسانه های تحت کنترلشان ذهن مردم را پر یا به عبارتی شست شو دهند که این امر در جهان امروز جواب نمی دهد مگر با سرکوب اندیشه ها

  پاسخ

  اگر فیلترینگ ، اختلاس ، کشتن مردم، کشتن کودکان، استفاده از سالخوردگان فسیل در سیستم ، اسیر کردن دانش آموزان و دانشجویان، استفاده از لباس شخصی بی نشان و بی ناموس ادامه یابد نشان از این است که ما هم مثل بوکوحرام ، طالبان، داعش و … هستیم در صورتی که کودک کشی ، زن کشی در سیره حضرت علی ع نبوده.، ما شیعه هستیم ، تو رو خدا با کار های فوق آبروی شیعه را در داخل و خارج نبرید ، شما چه کسانی هستید که دارید به اسلام آسیب می رسانید ، کودک کشی رسم شیعه نیست ،

  پاسخ

  اول محدود کردن اینترنت کاری رو جلو نمی‌بره. الان تو همین سایت های داخلی اگه آقایون اجازه بدن که همه نظرات پخش بشه خیلی انتقاد های تندی هست. دوم. هی میگید دشمن اگه چیزی که اونا میگفتن رو مردم نمیدیدن که باور نمیکردن پس شعار دشمن همین جاست درسته. سوم حالا فیلتر کردی خشم و نفرت جایی میره. من حس میکنم ما دهه هشتادی ها شستشوی مغزی نشدیم شماها شدید چون تا ما چیزی میگیم شما نسل اینستا هستید. لپ کلام ما از داخل تحریمیم هرچی میگیم. هی میگید حالا مشکلات اقتصادی هست اینجوری در دهنمون رو می‌بندید. من یه مثال میزنم موتور سی اف 250sr تو کشور ما دود 170 میلیونه ولی در خارج از کشور قیمتش فقط 894 دلار هست حالا شما با قیمت دلار 35 زار تومن حساب کنی حدود 31 میلیون هست. چرا این همه اختلاف قیمت. فیلتر کردن اینترنت برای جلوگیری از لو نرفتن دزدی هاتون هست. برادرای بسیجی و….. بفهمید.

  پاسخ

  اساسا فیلترینگ زمانی انجام می‌شود که مردم نا آگاه از مسائل کشور وسایر کشورها باشند.درواقع برای مسئولان محترم ناخوشایند است مردم از اوضاع کشور مطلع شوند. واین این حقیقت در گذشته بیشتر نمایان بود در ۳ ماه گذشته اتفاقاتی از قبیل ۹۲ هزار میلیارد فولاد مبارکه. ۱۷۵ هزار میلیارد پتروشیمی. ریخت و پاش بانک ها از جمله اقدامات مدیران محترم دلسوز بوده. که به هر دلیلی نمیخواهند دزدی و اختلاس را مردم بفهمند. جالب اینجاست که هر انتقادی را به آمریکا و اسرائیل گره میزنند. در حالی که دشمن دشمنی میکند دور از انتظار نیست. اما شما دوست هستید چرا دوستی نمیکنید. وقتی ۹۲ هزار میلیارد فولاد مشخص شد که بین چه کسانی یا ارگانی تقسیم شده دود از کله مغول ها هم بلند شد. در هر صورت هرچه کشور را غارت بکنند میخواهند دزد ناشناس بماند. از طرفی بسته نگه داشتن کشور ممکن است برای چند مدت موفق باشند. اما اتش خشم مردم بیشتر زبانه میکشد

  پاسخ

  کشورهای جهان اولی فسلتر نمیکنند چون مال خودشون هست و مطالب رو از توش حذف میکنند مثلا ارامپ توی توئیتر و یوتیوب و همه شبکه ها غیر فعال کردن با اینکه رییس جمهور بود و عکس حاج قاسم و حذف میکنند اینا فیلتر نیست؟؟
  وگر اینستاگرام مال ایران بو و ایران این موارد حذف میکرد دیگر بهش فیلترینگ نمیگفتی؟

  پاسخ

  دوست من اول هیچ جا عکس سلیمانی رو پاک نکردن من همش دارم می‌بینم حرف در نیار. دوم این چیز هایی که گفتی ت کشور خودمون باید با فیلتر شکن وارد بشن چون فیلتره اونم از داخل. در کل با ضمن احترام بیا پایین.

  پاسخ

  متاسفم که بعضی ها سنگ دشمن را به سینه می زنند.
  امنیت ملی و پاسداشت هویت و فرهنگ ملت عزیزمان در برابر دسیسه های دشمنان در درجه اول است.

  پاسخ

  دروغ شرافت یک فرد رو نابود میکنه . چرا دروغ میگید ،درباره جنگ روسیه و اوکراین کشورهای اروپای به حدی اخبار رو سانسور کردن که حتی با فیلترشکن هم نمی شه اخبار بی طرفانه دریافت کرد . برید جستجو کنید تا متوجه بشید وی پن ها در کشورهای اروپای چه رونقی گرفتن یا در چین سانسور شدیدی حاکم هست و شبکه ملی خودشون دایر هست .

  پاسخ

  محقق جوش نزن حیفی تلف میشی

  پاسخ

  از قدیم گفتن که عمر روز های بد.زشت و…زود تموم میشه ولی مال ما کمی زیاد طول کشید. بازم ممنون خدا بابت همه چیز. حتی به بدترین لحظه هاش

  پاسخ

  اگه یه وقت دیدین شدیم رتبه اول فیلترینگ تعجب نکنین

  پاسخ

  خدارو شکر که اینترنت قطع شده. اون چی بود هی ما پیشرفت های هوایی فضایی و تکنولوژی رو میدیدیم حرص میخوردیم که چرا ما نداریم. شنیدین ایلان ماسک میخواد یه هتل بیرون از جو زمین بسازه؟ البته ناگفته نمونه اینترنت ماهواره ای و ماشین های الکتریکی و غیره رو هم ایشون ساخته‌. حالا من فقط یه نفرشون رو گفتم. نسلهای قبلی مثل بیل گیتس و استیو جابز رو که نگم چه انقلابی تو دنیا راه انداختن. اگه مسئول اداره کشور نمیدونه بدونه که اینا همش بخاطر آزادی هست که دارن‌. ما چی؟ کل مسئولامون جمع شدن تا یذره آزادی که داشتیم رو یعنی همون اینترنتو قطع کنن مبادا پیشرفت اونارو هر روز مردم بزنن تو سرشون. تا الکی بگن ما بهترینیم و درجا بزنن.

  پاسخ

  واقعا موجب تأسف هست که همردیف کشورهای بسته کمونیستی و دیکتاتوری حزبی مثل کره شمالی و چین و.‌شده ایم. محروم کردن مردم از حق داشتن اینترنت پر سرعت و سنگ اندازی در جریان آزاد اطلاعات سلب حق مشروع ملت ایران است که صاحبان واقعی این آب و خاک هستند..متاسفانه امروزه عده ای تندرو تمام مناصب و تریبون های ملت و دولت را تصاحب کرده تند شدیداً مشغول دوقطبی کردن جامعه ایرانی!جامعه تبدیل شده به دو گروه کاملا متضاد و مخالف هم! هر یک بسویی! بترسید اقایان تندرو و کوته فکر!سرانجام دوقطبی سازی بسیار دردناک خواهد بود..نگذارید مردم از خشم بی پاسخ ماندن اراده شأن و سرخورده و خشمگین به قطب مخالف تهاجم خواهند کرد..و وای از آن روز ک ایران تباه میشود و برای پشیمانی دیر.‌بشنوید صدای مردم را..هیچکس کامل نیست!هیچکس معصوم نیست..هر قانونی بنفغ و صلاح ملت و ملک قابل تغییر هست..حتی آیات کلام ا‌‌ نقض شدند گاهی.قوانین که بالاتر از قرآن و صلاح ملت نیست

  پاسخ

  یاد از آن روزی که بودی زهره یار من ……. گلی به جمال قبلی ها .

  پاسخ

  رشد جامعه بشری مانند موجودات زنده است هرچه جلوی رشدش را بگیری برای غلبه بر موانع ریشه هایش قویتر می شود.شما اگر تونستین رشد درختان. گیاهان و… در زیر سخت ترین سنگها و بتن را بگیری جلوی رشد جامعه را هم میتونی. توصیه می گنم به شکستن بتن سخت در برابر چمن نرم خوب فکر کنید.

  پاسخ

  اکثر کارهانون به مشکل خورده من اکثرا واسه کارهای خیاطی وهنری مغازه ام سرچ می کنن الان سه هفته است کارم عقب افتاده وضرر زیادی می کنم واین در حالیست که من سر پرست خانواده ام وامرارومعاش من از طریق این مغازه ودوخت ودوزهاست الان چند کار باید بدوزم با این وصع اینترنت سه هفته است بیکار شدم از طرفی دانشحوهستم وکارم به مشکل خورده گروه های درسی باز نمی شود وبه خاطر اینترنت قطع بودن نمی توانم ایتا یا سروش نصب کنم

  پاسخ

  من خودم اینستا یا واتساپ ندارم ولی چند نفر از فامیلهام مثل شما برای دوخت لباس و … از اینستا استفاده میکنن و الان چند هفته است کارشون گیره . ظاهرا اینستا هم با فیلترشکن به زور باز میشه و هر عکس 20 دقیقه طول میکشه تا بارگیری بشه .

  پاسخ

  درکل و لپ کلام کشورهایی که ریگی به کفششون دارند . فیلترینگ هستند

  پاسخ

  آهان اربابت امریکا که حساب ترامپو بست ایا کارش با فیلترینگ تو ایران فرقی داشت؟

  پاسخ

  ننگ بر شما حقه بازهای وطنفروش
  شما درست میگید باید فیلترینگ نباشه تا اوضاع رو اونجوری ک دوست دارن پیش ببرن، حمله وحوش غربی، آمریکایی اسرائیلی
  و منقرض کردن نسل ایرانی. ننگ بر تبلیغ کنندگان خواسته‌های دشمنان این سرزمین

  پاسخ

  چرا نمیخوای بفهمی این اعتراضات الان اصلا ربطی که امریکا و اسرائیل نداره مردم دیگه خسته شدن از گرونی و فقر و بیکاری نبود امنیت

  پاسخ

  ببین یچی بگو خودت هم باورت بشه

  هنوز نسل این سما منقرض نشده؟

  پاسخ

  این چه مغلطه ایه . هر پلتفرمی قوانین خودشو داره و قوانین توییتر هم قابل احترامع . اینکه توییتر حساب ادمی مثل رائفی پور رو میبنده صنمی با فیلترینگ ایران ندارن

  پاسخ

  سرچ کن کدام تیک تاک داخل کدوم کشورا فیلتره
  و اینکه فیلم دادگاه فدرال که رئیس تیک تاک رو محاکمه میکنن هم نگا کن

  پاسخ