coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

نقش ابرآروان در فیلترینگ اینترنت ایران ؛ شایعه یا واقعیت؟

از زمانی که ابرآوران فعالیت گسترده خود در کشور را آغاز کرد، همواره شایعاتی در خصوص نقش ابرآروان در فیلترینگ مطرح بوده و هست. اینبار نیز همزمان با محدودیت‌های اینترنتی بار دیگر شایعاتی در خصوص این شرکت مطرح شده است. اما ماجرا چیست؟

شب گذشته وزیر امور خارجه آلمان گفته که سازمان امنیت و وزارت اقتصاد این کشور در حال بررسی همکاری یک شرکت آلمانی با جمهوری اسلامی ایران در محدودیت‌ اینترنت اعمال شده در ایران هستند. نکته جالب ماجرا این است که با پیگیری اطلاعات مربوط به شرکت آلمانی، به نامی آشنا در ایران می‌رسیم: «ابرآروان». اما آیا ابرآروان در فیلترینگ اینترنت ایران نقش دارد؟

بیشتر بخوانید: امکان ردیابی و قطع اینترنت استارلینک ؛ مجازات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای چیست؟

نقش ابرآروان در فیلترینگ اینترنت چیست؟

آنالنا بربوک در یک برنامه تلویزیونی که شامگاه پنجشنبه 29 مهر پخش شد، اعلام کرد که سازمان امنیت و وزارت اقتصاد این کشور در حال بررسی موضوع همکاری شرکتی به نام سافت کلود(Softqloud) با حکومت ایران در زمینه مسئله محدودیت‌های اینترنتی هستند، اما بررسی شواهد نیاز به چند روز زمان دارد.

او افزوده که در صورت اثبات این موضوع، دولت آلمان بی‌تردید مدیران این شرکت را با عواقب کیفری مواجه می‌کند. خانم بربوک تاکید کرده که همکاری یک شرکت آلمانی در اعمال محدودیت‌های اینترنتی در ایران مسئله‌ای تکان‌دهنده است.

روز پنجشنبه دو رسانه و یک مرکز تحقیقاتی آلمانی نیز در گزارشی خبر از نقش شرکت سافت کلود در فیلترینگ اینترنت ایران و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در این کشور دادند. این شرکت در شهر میربوس در نزدیکی دوسلدورف واقع شده است.

نقش ابرآروان در فیلترینگ به روایت رسانه‌های آلمانی؛ شایعه یا واقعیت؟
نقش ابرآروان در محدودیت های اینترنتی

بنابر تحقیقات مشترک دو نشریه تاتس و نتس پولیتیک و مرکز تحقیقاتی کورکتیو، سافت کلود در واقع زیرمجموعه شرکت آروان کلود یا همان ابرآروان است که نقش مهمی در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات و قطع اینترنت در ایران داشته است. با این وجود ابرآروان در پاسخ به روزنامه‌ آلمانی تاگس اشپیگل، هر نوع ارتباط مستقیم و غیرمستقیمی با دولت ایران را رد کرده است. این شرکت اعلام کرده که قرارداد خود با سافت کلود را نیز در 30 سپتامبر 2022 یعنی 20 روز پیش قطع کرده است. البته آروان کلود توضیح مشخصی درباره علت لغو قرارداد ارائه نداد و سافت کلود نیز واکنشی به این اخبار نشان نداده است.

گرچه در سالیان اخیر شایعات زیادی در خصوص نقش ابرآروان در محدودیت‌های اینترنتی مطرح بوده، تکراتو هنوز نمی‌تواند به طور قطع ماجرای همکاری ابرآروان در فیلترینگ اینترنت را تایید کند. لازم به ذکر است ما پذیرای هر نوع اطلاعات تکمیلی یا واکنش رسمی ابرآروان در این خصوص هستیم.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره احتمال نقش ابرآروان در فیلترینگ اینترنت ایران چیست؟ نظراتتان را با ما در تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (2 نظر)

    مثلا این شرکت دخیل باشه یا نباشه چی به ما یا شما چی میرسه؟ بلاخره یه عده یا شرکتی باید این کار رو انجام میدادند.

    پاسخ

    بی شرفای مزدور

    پاسخ