coinex
راهنمای خرید تکراتو

وام 200 میلیون تومانی بهسازی و نوسازی مسکن [+شرایط و نحوه دریافت]

هیات وزیران پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی برای رفع موانع ساخت مسکن روستایی مبنی بر پرداخت وام 200 میلیون تومانی بهسازی و نوسازی مسکن روستایی را تصویب کرد.

به گزارش ایرنا در جلسه عصر یکشنبه هیات وزیران به ریاست ابراهیم رئیسی، با هدف رفع موانع ساخت مسکن روستایی، با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در خصوص اصلاح مصوبه مربوط به پرداخت تسهیلات بهسازی و نوسازی مسکن روستایی موافقت شد. اما شرایط استفاده از وام 200 میلیونی مسکن چیست؟

بیشتر بخوانید: وام 10 میلیون تومانی برای همه مددجویان! [+شرایط و نحوه دریافت وام 10 میلیونی]

وام 200 میلیون تومانی بهسازی و نوسازی مسکن

با اصلاح این مصوبه، سقف فردی تسهیلات بهسازی و نوسازی سال 1401 با رعایت مقررات ملی ساختمان برای حداقل 200 هزار واحد مسکونی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت، مبلغ 2 میلیارد ریال برای مشارکت مدنی و فروش اقساطی (در مجموع به مدت 20 سال) تعیین می‌شود.

بر این اساس وزارت راه و شهرسازی مسئول شده تا با همکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بر اساس معیارهای شدت ضریب محرومیت، بالاتر بودن جمعیت نسبی و نسبت خانواده‌های دچار بد مسکنی،‌ روستاهای هدف را انتخاب و اشخاص مشمول را نیز با اولویت مددجویان کمیته امداد و بهزیستی شناسایی و معرفی کند.

وام 200 میلیون تومانی

شرایط استفاده از تسهیلات 200 میلیونی بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در سال 1401

  • الف) عدم استفاده متقاضی از تسهیلات بانکی طرح ویژه نوسازی و بهسازی در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت در سنوات گذشته
  • ب) عدم استفاده متقاضی از امکانات دولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه‌ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی در مناطق شهری (استعلام سبز بودن فرم «ج» از سامانه وزارت راه و شهرسازی)
  • ج) متقاضیان شهری در طرح‌های حمایتی مسکن، درصورت استفاده از تسهیلات مسکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت از سال ۱۳۸۴، امکان بهره‌مندی از طرح‌های حمایتی مسکن در شهرها را ندارند.
  • د) استفاده از ظرفیت این آیین‌­نامه برای مردان مجرد با اولویت متأهلین، بلااشکال است.

همچنین بنابر مصوبه دولت،‌ بانک مرکزی جمهوری اسلامی مکلف شده تا نسبت به تعیین بانک‌های عامل و سهمیه آن‌ها برای پرداخت تسهیلات ویژه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت با ضمانت سفته زنجیره‌ای اقدام کند.

در صورت درخواست متقاضی، بانک عامل سند مالکیت واحد روستایی در حال بهسازی و نوسازی را به عنوان وثیقه و ضمانت دریافت تسهیلات دریافت می‌کند.

علاوه بر این، متقاضیانی که از تاریخ تصویب تسهیلات مذکور در شورای عالی مسکن ۲۵ آبان ۱۴۰۰ نسبت به انعقاد قراداد با بانک عامل اقدام کرده‌اند، می‌توانند از تسهیلات متمم تا سقف فردی تسهیلات (۲۰۰ میلیون تومان) از محل سهمیه سال ۱۴۰۱ و در چارچوب تضمین نامه صادره سازمان برنامه و بودجه کشور استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص وام 200 میلیون تومانی بهسازی و نوسازی مسکن چیست؟ نظراتتان را با ما در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر