coinex
راهنمای خرید تکراتو

طرح تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه ؛ شرایط و نحوه اجرا

طرح تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه تصویب شد. در این طرح 10 هزار دستگاه خودروی داخلی به فروش می‌رسد.

تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه در جدیدترین جلسه وزارت صمت تصویب شد. در این طرح خودرو‌های تارا اتوماتیک، دناپلاس توربو اتوماتیک، کوئیک اتوماتیک، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و شاهین دنده‌ای به بنیاد شهید و امور ایثارگران معرفی شده است.

بیشتر بخوانید: طرح فروش بهمن دیزل آبان 1401 [+شرایط و قیمت]

تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه

براساس گفته‌های سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت این وزارتخانه براساس تکلیف قانونی بودجه سال جاری موظف است ۱۰ هزار خودرو داخلی را به جانبازان تحویل دهد. این فرایند با کمک بنیاد شهید و ایثارگران و با معرفی جانبازان از سوی آن‌ها اجرایی خواهد شد.

تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه
تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه

امید قالیباف در این خصوص گفت:

«به این منظور خودرو‌های تارا اتوماتیک، دناپلاس توربو اتوماتیک، کوئیک اتوماتیک، پژو ۲۰۷ اتوماتیک و شاهین دنده‌ای به بنیاد شهید معرفی شده است و هر زمان فهرست اسامی واجدان شرایط طبق ضوابط مندرج در بند (ی) تبصره ۷ قانون بودجه ۱۴۰۱ از سوی این بنیاد به وزارت صمت اعلام شود و تسهیلات بانکی نیز تخصیص یابد، خودرو به متقاضیان داده خواهد شد.»

سخنگوی وزارت صمت در ادامه توضیح داد: «انتخاب مدل خودرو‌های یاد شده با توجه به استفاده راحت‌تر جانبازان انجام شده است. به محض دریافت فهرست ۱۰ هزار نفری از جانبازان از سوی بنیاد شهید، وزارت صنعت، معدن و تجارت به تکلیف قانونی خود عمل خواهد کرد و به آن‌ها خودرو تحویل خواهد داد.»

پیش از این نیز شاهد بودیم که وزارت صمت بر اساس ردیف‌ بودجه‌های مختلفی در طی سال‌های متفاوت مکلف شود به جهت تسهیل در امر تردد جانبازان تسهیلات ویژه‌ای را در اختیار آن‌ها قرار دهد. این تسهیلات شامل اعطای وام خودرو با کارمزد کم (درصدی از مبلغ خودرو) یا تعویض خودرو جانبازان (عموما بعد از گذشت ۱۰ سال) بود.

تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه
تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه

اما بندی از بودجه که سخنگوی صمت به آن استناد می کند، چه می‌گوید؟ بررسی لایحه بودجه امسال نشان می‌دهد نمایندگان در بند (ی) تبصره 7 ماده واحده این لایحه؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت را مکلف می‌کنند از طریق دو شرکت بزرگ خودروسازی کشور یعنی ایران خودرو و سایپا نسبت به فروش خودرو به همسر، فرزندان و والدین شهداء جانبازان بیست و پنج درصد (25%) و بالاتر دارای محدودیت­‌های جسمی و حرکتی و جانبازان پنجاه درصد (50%) تا هفتاد درصد (70%) با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط پنج ساله و کارمزد چهاردرصد (4%) اقدام کند.

با توجه به این تبصره لایحه بودجه 1401، خانواده جانبازان و شهدا را باید سومین گروهی دانست که امکان ورود به جاده اختصاصی تحویل خودرو با قیمت کارخانه‌ای را به دست می‌آورند. پیش‌تر مادران دارای دو فرزند و بیشتر ذیل قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و همچنین دارندگان خودروهای فرسوده این امکان را پیدا کردند که محصولات خودروسازان را از مسیری متفاوت از متقاضیان عادی از شرکت‌های خودروساز دریافت کنند.

البته با توجه به تعداد متقاضیان و همچنین تیراژ محصولات عرضه شده از سوی خودروسازان تاکنون مادران دارای دو فرزند و بیشتر و همچنین دارندگان خودروهای فرسوده به کمک ابزار قرعه کشی امکان دسترسی به خودرو را داشتند. اما با توجه به توضیحات داده شده توسط سخنگوی صمت بحث برگزاری قرعه کشی برای شناسایی جانبازانی که واجد شرایط دریافت خودرو به قیمت کارخانه هستند، منتفی است. ضمن اینکه خانواده شهدا و جانبازان می‌توانند برای خرید خودرو از تسهیلات بانکی با کارمزد 4 درصدی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره تخصیص خودروهای داخلی به جانبازان با قیمت کارخانه چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر