OMPFinex
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران ؛ تبعیض در فیلترینگ به سبک ایرانسل!

شرایط این روزهای اینترنت در ایران به نوعی است که نه می‌توان آن را قطعی کامل نامید و نه آزادی دسترسی! گفته می‌شود این آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران است.

اینترنت این روزها به نظر در دسترس است، اما مشخصا دستکاری شده؛ چیزی که در نهایت کاربر آن را به صورت اختلال حس می‌کند اما مدیران کسب‌وکارها هر لحظه با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

دستکاری‌های شبکه داخلی طی هفته گذشته اختلالات شدیدی را در پی داشت که در نتیجه آن حجم کار مدیران شبکه سازمان‌ها زیاد شد و مجبور شدند زمان زیادی را صرف بررسی و حل مشکل کنند تا دوباره ارتباط شبکه در شرکت‌های‌شان برقرار شود. ابر دراک در گزارشی که اختلالات 12 تا 19 آبان ماه را بررسی کرده، تاکید می‌کند که تغییراتی در زیرساخت اینترنت و فیلترینگ در سطح پورت در حال انجام است که ممکن است بعضی از دستکاری‌ها، راه‌های آزمایشی برای آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران باشند.

بیشتر بخوانید: مهمترین و جدیدترین اخبار فیلترینگ و محدودیت های اینترنتی! / از ضرر قطعی اینترنت تا فیلترینگ اپلیکیشن ها!

آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران

از جمله مهمترین نشانه‌های این شرایط که طی هفته گذشته مدیران کسب و کارها با آن مواجه شدند باید به  از دسترس خارج شدن برخی از IPهای کلاد فلر، اختلال ارتباطات بین شهری در ساعاتی از روز، ایجاد محدودیت روی شبکه‌ی ایرانسل در پروتکل‌ها، پورت‌ها و آدرس‌های خاص، بستن تانل‌ها، بسته شدن پورت‌های Well-Known، محدود شدن آپلودها، اختلال DNSهای کلاد فلر و اختلال در تولید نشدن SSLهای رایگان اشاره کرد.

آنطور که مدیر روابط عمومی ابردراک گفته، این اطلاعات از تجربیات مدیران شبکه این شرکت، گزارش کاربران در دیگر سرویس‌ها، استفاده کنندگان سرویس‌های کلادفلر و مشکلاتی که فعالان کسب‌وکارهای اینترنتی با آن مواجه بوده‌اند جمع‌آوری و تحلیل شده است.

آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران ؛ تبعیض در فیلترینگ به سبک ایرانسل!
آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران

به گزارش ابر دراک یکی از مهم‌ترین اختلالاتی که در این مدت شناسایی شد، مسدود شدن پورت‌های Well-Known بود که نشان داد فیلترینگ در سطح پورت در حال انجام است. اختلال روی این پورت‌ها مثل پورت ۲۲ یا RDP یا هر پورت Well-Known که با TLS امن شده مثل پروتکل SSH، در دسترسی از خارج به داخل یکی از مهمترین مشکلات هفته گذشته بود.

برای مثال برای اتصال ssl از یک سرور خارج به داخل و کپی یک فایل Backup، پورت 22 که well-known است و با TLS امن شده، کار نمی‌کند؛ اما با پورت‌های دیگری مثلاً پورت 25 کار می‌کند. مشکلی که امکان اتصال امن را با مانع رو‌به‌رو کرده است. فیلترینگ تانل‌ها در هفته گذشته زیرساخت شبکه بسیاری از کسب‌وکارها را دچار مشکل و کار مدیران شبکه را چند برابر کرد.

همچنین از روزهای نخست، فیلترینگ تانل‌های شبکه داخلی یکی از اهداف اصلی اختلالات این یک هفته بود. مسدودیت تانل‌ها زیرساخت شبکه بسیاری از کسب‌وکارها را دچار مشکل کرد و کار مدیران شبکه را نیز چند برابر کرد. آن‌ها زمان زیادی را صرف تنظیم دوباره تانل‌ها و برقراری شبکه می‌کنند.

مشکل دیگر آن‌ها در این مدت، اختلال ارتباطات بین شهری در ساعاتی از روز بود. ارتباطات بین استانی در دو هفته گذشته حدودا از 8 صبح تا 11 صبح و از 5 تا 7 عصر به طور مکرر مختل بود.

این موضوع در ارتباطات درون شهری نیز وجود داشت و مثلا ارتباط بین دو دیتاسنتر تهران در ساعاتی از روز مختل شده بود. ابر دراک نتیجه گرفته که این اختلال از سوی دیتاسنترها انجام نشده و به نظر به دلیل تغییراتی است که روی زیرساخت اینترنت در حال اعمال است. تغییرات زیرساختی هم عموما روی تانل‌ها اعمال می‌شود و پروتکل‌های tunneling مورد هدف قرار گرفته است.

آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران ؛ تبعیض در فیلترینگ به سبک ایرانسل!

بخش دیگری از گزارش ابردراک هم می‌تواند حاکی از تفاوت فیلترینگ بین اپراتورها باشد. در این گزارش ایرانسل به صورت اختصاصی روی فیلترینگ IP هوشمند کار می‌کند و مسیریابی IPهایی که روی فیلترشکن هستند در این اپراتور با مشکلات مهمی مواجه می‌شوند. همچنین برخی از پروتکل‌های vpn که همچنان از آن‌ها می‌توان برای دور زدن فیلترینگ در دیگر شبکه‌ها استفاده کرد، توسط ایرانسل بلاک می‌شوند. در ده روز گذشته این دستکاری‌ها به اوج خود رسیده است. پیش از این هم رئیس کمیسیون مراکز داده نصر تهران گفته بود:

«برخی وب‌سایت‌ها در اپراتورهای خاصی فیلتر نشده‌اند که این موضوع نشان از فساد احتمالی در فیلترینگ و تبعیض در برخورد با اپراتورهای مختلف دارد و ما باید منتظر شفاف‌سازی و توضیحات بیشتر مسئولان در این مورد باشیم.»

هدف اصلی این اختلالات فیلترینگ و محدودسازی دسترسی‌ها است و همه‌ی کسب‌وکارهای اینترنتی را چه آن‌ها که سرویس آنلاین دارند و چه آن‌ها که ندارند تحت تأثیر قرار می‌دهد.

گرچه هر روز اتفاقات جدیدی رخ می‌دهد و نمی‌توان الگوی مشخصی برای محدودیت‌ها را تشخیص داد، اما این آزمایش‌ها احتمالا در جهت اعمال فیلترینگ طبقاتی است. گزارش ابر دراک با اشاره به اینکه دستکاری‌های شبکه داخلی در هفته گذشته ناپایداری و اختلالات زیادی در پی داشته می‌گوید بر اساس مشاهدات و تجربه فیلترینگ در هفته‌های گذشته، تمرکز اساسی بر ایجاد محدودیت روی شبکه اینترنت همراه بوده و به نظر می‌رسد دسته‌ای از این دستکاری‌ها آزمایش راه‌های جدید باشد برای آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران !

آنچه در گزارش ابردراک آمده، تحلیل وضعیتی است که کاربران به خصوص کاربران فنی و مدیران شبکه با آن مواجه هستند. وضعیتی که در آن اتصالات اینترنتی برقرار است، اما نمی‌توان کاری از پیش برد و پایدار بودن هر اتصال خود یک گرفتاری بزرگ است!

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص آغاز فیلترینگ طبقاتی در ایران چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر (53 نظر)

  نقشه شون اینه که دسترسی به اینترنت بین الملل رو طوری قطع کنن که احدی نتونه دسترسی داشته باشه . نصب فیلترشکن جرم انگاری میشه و هر نفر برای استفاده از اینترنت باید تعیین هویت بشه و تمام فعالیت مردم تو فضای مجازی کنترل و رصد میشه . اینطوری اگه همسایه تون هم یهویی ناپدید بشه خبردار نمیشین . فقط میشه دعا کرد تلاش این روزای مردم نتیجه بده و بتونن تغییری ایجاد کنن .

  پاسخ

  من که اصلا خوشم نمیاد از کارشون فقط دارن زور میگن چون قدرت دستشونه فکر کردن صاحب همه چین یه روز خوبم برای این مردم میاد

  پاسخ

  نه اشتب نکن اینترنت بین المللی نمیتونن قطع کن ولی اره میخوان درسترسی ها محدود شه به فقط یک جست جو داخل کشور و سایت هایی که اسمشون ثبت کشوری شده و پیام رسان ها هم داخلی شه

  پاسخ

  اشتب میزنی کا
  تا حالا قدرت رسانه داخل ایران دست کشور های خارجی بود هرچی میخواستن میزاشتن حالا دارن یه خورده تو تسلط بر رسانه تعادل ایجاد میکنن
  ایران فوقش زور بزنه بتونه ۴۰ درصد رسانه رو به دست بگیره بازم ۶۰ درصدش دست خارجی هاس
  نگران نباش در حد با خبر شدن از همسایه برات میمونه lol

  پاسخ

  خدا لعنت کنه هر چی دزده شرکت های عرضه اینترنت در ایران دارند از شرایط موجود سواستفاده می کنند و اینترنت 3g را بعنوان اینترنت 4g میدن به مشترکین شون ومبلغ اینترنت4G می گیرند مخصوصا شرکت همراه اول واقعا اینترنتش افتضاحه

  پاسخ

  کشورهای‌دیگر‌در‌فکر‌‌ساختن‌کلونی‌در‌مریخ‌هستن مسولین‌ما‌در‌فکر‌فلتر‌کردن‌انترنت‌هستندخدایا‌کمک کن

  پاسخ

  دوست عزیز تنها اپراتوری که تو ایران سرعت اینترنتش بینظیره همراه اول هست در دانلود که سرعت دانلودش بینظیر هست و به همین خاطر من تمام دانلود هامو با همراه اول میکنم و ایرانسل فقط تو فضای مجازی مثل اینستا و تلگرام سرعت داره و تقریبا یک دهم سرعت دانلود همراه اولو نداره همراه اول اگر این یک ضعف وصل شدن به وی پی ان ها و سرعت در فضای مجازیرو اضاقه کنه من کلا ایرانسلو میزارم کنار ولی از حق نگذریم ایرلنسل سرعتش در فضا های مجازی خیلی بیشتر از همراه اول هست با اینکه در تست سرعت خیلی شعیف تر از همراه اول هست دم همراه اول گرم که حلال خور هست و سرعت اینترنت در روستاهارو بهتر از شهر های بزرگ کرده طوری که سرعت همراه اول در روستا از تهران بهتره به همین دلیل تمام مردم روستا از همراه اول استفاده میکنن دانلود یک فیلم یک گیگابایتی در یک دقیقه دیگه چی میخوایم

  پاسخ

  از ۸ ملیارد جمعیت جهان چقدر باید شکر گذار بود که به جای اینکه حاکمیت که روزی وعده رایگان کردن خدمات اجتماعی رو میداد و اصولا وظیفه نخستش برداشتن مانع های موجود از سر راه تولید و کسب و کارها و رونق اقتصادی و رفاه اجتماعی هست؛هر روز سنگ بزرگتری بر سر راه این مردم خسته و دلشکسته می ندازه؛به هر حال تاریخ ثابت کرده چنان نماند پس چنین هم نمی ماند

  پاسخ

  درود به شرفت
  گل گفتی👌

  پاسخ

  احسنت به اون ضرب المثل پر معنی و واقعیت گرا شما

  پاسخ

  مثلاً تو یه سایت می خونیم فلان وزیر یا فرمانده یا نماینده مجلس توییت کردن که ما مثلاً فلان…
  میخواد اقتدار خودش یا نظام رو به جهانیان یا به مردم خودش نشون بده …در حالی که مردم اصلا دسترسی به اینترنت بین الملل یا توییتر ندارن….فکر میکنید که این مسیله رو مردم اقتدار یا افتخار برای مملکت میدونن یا تنفر روزافزون رو باعث میشه؟

  پاسخ

  چه سنگی اینها بهانه است وگرنه برای کسب و کار برو پلتفرم داخلی . الان که بخش قابل توجهی از مردم رفتن روبیکا. امنیت نلی مهمتر از کار و کاسبی من و توئه بفهم. مگه نمی بینی در این شبکه ها رسما دارن تبلیغ خشونت می کنند

  پاسخ

  متاسفم که تا این اندازه فکر شما کوچک هست با این کار دیگه شاهد هیچ پیشرفتی در کشور نسبت به همسایه ها و دنیا نخواهیم بود و کشوری عقب افتاده و منزوی شاید بدتر از کره شمالی بشیم و تمام نخبه ها که دوست دارن با دنیا رقابت کنند فراری میدهیم که به راستی این طرح هدفش فقط خیانت به کشور و مردم ایران هست !!!؟

  پاسخ

  آفرین آقا پویا،متاسفانه آدمایی امثال این فقط بلدن سنگ بندازن جلوی راه مردم و به غیر از پسرفت توی اکثر عرصه ها،هیچ‌ فایده ای برای راحت زندگی کردن مردم ندارن.

  پاسخ

  کی آخه رفته روبیکا ؟!!! لابد برای انتقال فایل یا فیلترشکن دیگه آره … .

  پاسخ

  چقد حال به هم زن هستن افرادی مثل تو. دو روز دیگه که ایران بشه عین کره شمالی حق همین عر زدن هم ازت میگیرن حتی به نفع حکومت باشه

  پاسخ

  امان از جهل امان از ندانمکاری

  پاسخ

  داداش من ک چندین سال کل زندگیم و وقتم گزاشتم نه خواب دا‌شتم ن خوراک تونستم یه فروشگاه مجازی بزنم چقدر براش هزینه کردم از خرج خانواده زدم تا به ثمر نشست پیج کردم 250هزار تا که اکثرا مشتری ها دایمم بودن حالا الکی پرید. حالا رفتم روبیکا ولی کلا 17تا فالور دارم الان 35سالم مجردم خرج خانوادمم هست تا چندسال دیگ زحمت بکشم از اول شروع کنم دیگ میشم 50ساله 😖😣😣

  پاسخ

  هارت و پورت این لباس سبز ها را ببینید… یکیش هرروز میاد از اقتدار و ابرقدرت شدن میگه… یکیش از کنار مردم بودن میگه ،،،
  اون یکی بیانیه میده…
  بچه ها را هم که [داعش؟] داره با گلوله ی جنگی می‌کشه
  دختران و پسران نوجوان هم که یکی یکی دارن خودکشی میکنن یا بعلت بیماری میمیرن
  مجلس هم که واسه همه ی مردم ایران حکم اعدام صادر می‌کنه
  مدارس تبدیل به پادگان و پارکینگ جنگ افزار میشه
  خانم مدیر مدرسه ی دخترانه میشه فرمانده
  بقال و چقال و راننده تاکسی و … میشن نیروی امنیتی و اطلاعاتی
  اتوبوس و سرویس فلان شرکت هم که میشه مسئول ترابری نیروها و عناصر داعش
  آمبولانس هم که همینطور
  وقتی زنگ میزنی ۱۱۵ هم که میان میگیرن می‌برند ناکجاآباد
  همه چیز هم که عادیه فقط چنتا اغتشاشگر فریب خورده که از عربستان پول گرفتن ، اومدن ریختن تو خیابون ، بچه های امنیتی هم که چنتاش در راه خدا شهید شده ،
  اینترنت هم که این
  رسما نیاز به خودکشی دهها میلیونی داریم🥺☹️😟

  پاسخ

  چقدر قشنگ و کامل

  پاسخ

  سانسور هست و سرکوب و از ماست که بر ماست.
  انسان همیشه چوب جهالت خود را میخورد.
  خلایق هرچه لایق.

  پاسخ

  تا کجا میخواین پیش برین؟ 99 درصد مردم بر علیه شمان. توی این نیم قرن چی کار کردین جز بستن و فیلتر کردن و قطع کردن و کشتن؟ هیچ حاکمیتی توی تاریخ نتونسته توی روی مردمش وایسه. دیر یا زود به چنگ عدالت مردم میوفتید و جواب پس میدید و هیچ راه فراری هم ندارید. مردم رو خشمگین تر از چیزی که هستن نکنید. مردم ایران مثل مردم کره شمالی نیستند. مردم ایران یک نژاد 3 هزار ساله هستند. مردم ایران با غیرت و دلیر ان. مردم ایران جونشون رو فدای کشورشون میکنن. فکر نکنید میتونید دیکتاتورانه عمل کنید و در عین حال حاکمیت مطلق باشید. مقتدر تر از هیتلر وجود نداشت ولی تهش نابود شد. عاقبت دیکتاتور ها همینه مخصوصا دشمنان مردم ایران. از همین الان خودتون رو توی جهنم ببینید. جهنمی که مردم غیور ایران واستون درست میکنند

  پاسخ

  نه دا اینا همه کارهای تروریست هاست اصلا ایران عالی

  پاسخ

  دادا همین ….. این مملکت رو به ….. کشونده. همش زیر سر ر…. هست

  پاسخ

  تا کی با این کارها میتوانید مملکت رو اداره کنید بهتر نیست صدای مردم را بشنوید؟

  پاسخ

  پراید ۲۰۰ملیون کردین بنزین گرون کردین مشروب حروم کردین کاوارهارو هم که جمع کردین حجابم اجباری کردین اینترنتم که فیلتر کردین مردم دلشون به ی فیلتر شکنی خوش بود که همونم قطع کردین دیگه کاری بوده که به سر این مردم نداده باشین

  پاسخ

  آره سایبری منم اگه مثل تو نون خور دولت بودم چه می‌فهمیدم سه ماه بی پولی سه ما 0 تومن توی جیب یعنی چی

  پاسخ

  چیزی که اخیرا برای شبکه ما اتفاق افتاده اینه که بسته‌ها حد ۵۰ درصد لاست میشه (بیشتر روی ترافیک داخلی) و هنوز متوجه علتش نشدم. اما حدسی که میزنم اینه روترهای میانی بارشون سنگین‌تر شده (شاید بخواطر اینکه بار شنود اضافه شده به شبکه) و نهایتا بسته دراپ یا از اون بدتر برادکست میشه. این نوع اختلال باعث شده ریسورس سرورها بیشتر مصرف بشه و بعضا دچار DoS بشن. اگر کسی راهکار داره لطفا مطرح کنه

  پاسخ

  ما چیزی به اسم اینترنت نداریم ، به هیچ چیزی دسترسی نداریم ، فقط سایت جناب ابراهیم رییسی خیلی زود بالا میاد که اونم فقط نظرات تعریف تمجید از دکترای ایشون ثبت میشه

  پاسخ

  سالی که زوره ۱۳ماهه نمیمیریم راحت شیم

  پاسخ

  به مردها که خوبه وقتی به زن و بچه و افراد سالمند رحم نمیکنن و جون مردم براشون اینقدر بی اهمیته فکر کنید چند درصد کسب و کار براشون اهمیت داره؟

  پاسخ

  دوست عزیز سلام ما همه نظرات رو منتشر می‌کنیم! جز نظراتی که شامل توهین مستقیم باشند. اینکه نظرات مثبت در مورد پلتفرم‌های داخلی در اقلیت هست تصمیم یا حاصل عمل ما نیست، بازتابی از واقعیتی در سطح جامعه است. شما نظر بزارید ما تایید می‌کنیم.

  پاسخ

  اینترنت کجابود ابرو مملکت برباد دادن عده ایی نادان.میگویندعده ایی ارازل واوباش مملکت بهم ریختن ازاینور نت مملکت به کل قط میکنن.یه پشت ادم میکشن هیشکی هم به دادمردم نمیرسه.ملت ازفقر نالانن.ازچپاول مملکت نالانن.از گرانی.ازگرسنگی.از اختلاسهای کلان نالانن.بحث حجاب نیست موسرنیست ملت مسلمان ایران باحجاب بالااومدن.‌ملت دردشون وضعیت معیشت واقتصادکشوره.چرا دولت درچنین موقعیتی که مردم خودش مشکل دارن چرا کاروان سوخت میفرسته واسه لبنان مردم ازاین وضعیتانالانن.

  پاسخ

  فیلترینگ یکی از اشتباهات بزرگ نظامه که نه تنها سودی نداشته و نداره بلکه باعث تشدید اعتراضات ونفرت عمومی شده، فیلترینگ حتی’ برای موافقان نظام هم قابل هضم نیست و باعث ناامیدی بیشتر مردم از نظام و درنتیجه موجب رونق گرفتن صف‌های معترضان و…است.حیفه که خون اونهمه شهید بااین تصمیمات اشتباه نظام به ناکجا آباد برسه.من خودم از حامیان مجلس و دولت انقلابی بودم اما افسوس که از وقتی اومدن فقط باعث شرمندگی و پشیمانی ما از انتخابمون شدن

  پاسخ

  لعنت به همشون چند تا مفت خور !!!!!!
  لعنت به ایرانسل،همراه اول و…..

  پاسخ

  ماکه مخالفین با فیلترینگ ولی دوستان اینترنت راهی شده برای خود زنی کشتو کشتار دوطرف افراطی…… چی بگیم از بیشعوری و نادانی دودسته افراطی یا باید به خدا پناه برد یا پناهنده شد به یک کشور دیگر…….

  با دو طرف افراطی هستم شعور و عقل هم چیز خوبیه خدا زبان هم به شما داده تا حرف بزنید نه….،

  پاسخ

  ایکاش ی برنامه ای درست میکردن اونهایی ک کسبو کارشون وزندگیشون ب فضای مجازی مرتبط هست یا اونهایی ک مبارزه باناهنجاریها امروز جامعه را باهاش مبارزه میکنن البته باehsaeگویشی زیبا ورفتاری درست برای اگاه کردن مردمی ک برای معیشت ازاونها سوءاستفاده شده رادر شبکه های اجتماعی مثل اینستگرام ازاد میزاشتن تا مردم وحاکمیت درکنار هم فرهنگ اعتراض وگفتمان را مدیریت کنن ب امید روزی که حتی اگر سخترین مشکلات دراین مملکت وجود داشت مردم صبور ومهربان تمام ایران بواسطه یکدلی ویکصدایی باحکومت بران پیروز شوند یا بهتر اینکه ب امیدروزی ک با یکدلی تمام مردم ایران بکمک حکومت ایرانی ازهرلحاظ قوی بسازن ک نیازی ب اعتراض هم نباشه

  پاسخ

  خداوند شاهد و ناظر اعمال مسئولین است

  پاسخ

  خدارا شکر که دیدیم آنچه را باید می دیدیم همیشه برای من سوال بود چگونه ایرانیان با آغوش باز اسلام را پذیرفتند حالت دیگه میدانم ..آغوش باز چیست ……..

  پاسخ

  چراغی را که ایزد بر فروزد
  هر آن کس پف کند ریشش بسوزد

  پاسخ

  هر چیزیکه انقلابو امام به مردم داده بودو که گرفتین توافقم که نکردینو ۲روز دیگه باید بنزینو گازو برقم نرخشو واقعی کنید که تاثیرش مثل دلاره ۸۰تومنیه اینستاگرامم که منبع درآمده مردمه قطع کردین اونوقت توقع دارین اعتراضات گسترده تر نشه؟ ۱۰۰درصد ملیونی میشه شک نکنید ‌بجای اینکارها یبارم دل مردمتونو شاد کنید چرا انقدر با ملت چپ افتادین مردم که ۶ساله دارن زیر تحریم له میشن حالا شما هم دارین تحریمشون میکنین نکنید آقایون بخدا اشتباهه غرورتونو کنار بگذارینو با مردم دوستی کنید باورکنید دوستی خیلی آسونتر از دشمنیه مگه میشه مردمو از دست دادو همچنان درقدرت باقی موند ، به قولی میفرماید : اغلب آنچه داریم شروع به داشتن ما میکند ، پس ببینید چه دارید ؟ غرور دلخوریو کینه که کافیه جاشونو با فروتنی عوض کنید تا عزیز همه بشید و این همون فرصتیه که هزار سال یکبار برای انسانی پیش اومده تا کسانی مثل کوروش ، بودا ، گاندی و علی ساخته و جاودانه بشن

  پاسخ

  ما یعنی ایرانی انگار باید مثل عصر سنگ که برای حرف زدن ابه ابه میکردند زندگی کنیم وبا دنیا ارتباط نداشته باشیم همین احمق بمونیم دردسر نشیم. نت پر سرعتم مال اونایی که پوادارن وماهیانه وسالیانه بخرن.همون سرمایه داری لعنتی که همان عقل معاش است که انگار وجه غالب حکومت ماست.بله از ماست که برماست باوجود قطعی بازهم همانو همان!!!!

  پاسخ

  فیلترینگ از هر نوعش خیانت حکومت به مردم خودش است ونوعی تعدی به حقوق ملت است

  پاسخ

  با نسخه پولی ی سری نرم افزار های تغیر آی پی بدون محدودیت کارامو میکنم و مشکلی ندارم

  پاسخ

  منافقین هم توی فکردربدری ومزدوری

  پاسخ

  وقتی افراد یک جامعه بحران سازی می‌کنند و در راستای این بحران جلو میرند نباید انتظار داشته باشن تو دعوا حلوا قسمت کنند
  تجربه نشون داده عملکرد فردی ما به شدت به سطح جامعه منعکس میشه
  هر اتفاقی افتاده مسبب اصلیش خودمونیم

  پاسخ

  نماد بارز دیکتاتوری!!! آنکه از آزادی اطلاعات در جامعه می‌ترسد و میخواهد با هر فشاری حاکمیت خودشو ادامه دهد!

  پاسخ

  انقلاب چی داده بود جمع کن باع

  پاسخ

  ایران اسلامی گفت : ۱۰۰۰ بار مرگ بر منافقان اخیر / درود بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به رهبری امام خامنه ای عزیزم .

  پاسخ

  مرسی که اصرار دارید مردم رو عصبانی کنید، تا از هدف فراموش نکنند. این کار شما برای همه دنیا درس عبرت میشه که بدونند در ارتباط آزاد بین مردم هیچ وقت خللی نباید وارد کنند.

  پاسخ

  تعریف دیکتاتور چیه؟؟؟

  پاسخ

  تعریف خریت چیه؟

  پاسخ

  ایرانسل پشتیبانی داره، اینهارو بهش اعلام کنید
  تا درست بشه.
  ،
  من چندتا رو مطرح کردم، درست کردن.
  ،

  پاسخ