coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

ملاک برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی چیست؟

شاخص برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی اعلام شد. این شاخص‌ها در چند طرح مختلف همراه با جزئیات و جدول منتشر شده است.

شاخص برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی ، توسط سازمان فناوری اطلاعات اعلام شد. حدود 20 روز پیش دولت از برنامه «حمایت از کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال» رونمایی کرد و حالا بعد از گذشت این زمان، سازمان فناوری اطلاعات شاخص‌های برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم‌های داخلی را اعلام کرده است.

بیشتر بخوانید: انتقاد شورای رقابت از بسته حمایت از کسب‌وکارهای آنلاین

ملاک برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی چیست؟

سه شاخص در این طرح معرفی شده است که به ترتیب زیر است:

  • شاخص اول: شاخص‌های پذیرش عمومی سکو برای کاربران
  • شاخص دوم: شاخص‌ها پذیرش عمومی برای کسب‌وکارها
  • شاخص سوم: شاخص‌های قابلیت‌های نرم‌افزاری و فنی

فیلترینگ پلتفرم‌های بین‌المللی مانند اینستاگرام و واتساپ آسیب‌های قابل توجهی به کسب‌وکارهای آنلاین وارد کرد و علاوه بر کاهش درآمد، بسیاری از آن‌ها را در آستانه ورشکستگی قرار داد. چهل روز پس از آغاز این موج فیلترینگ، دولت از برنامه حمایت از کسب‌وکارهای اقتصاد دیجیتال رونمایی کرد. برنامه‌ای که البته توسط کارشناسان طرحی خوب در زمان بد لقب گرفت.

حالا و نزدیک به بیست روز پس از رونمایی از این طرح، سازمان فناوری اطلاعات ضوابط شناسایی سکوهای مشمول و شرایط بهره‌مندی از این بسته حمایتی را معرفی کرده است. پلتفرم‌ها براساس شاخص‌های ذکرشده در این فراخوان ارزیابی شده و از مزایا و ظرفیت‌های بسته حمایتی دولت بهره‌مند می‌شوند. سه شاخص گفته شده در بالا با درصدهای وزنی متفاوت ملاک ارزیابی پلتفرم‌ها در نظر گرفته شده‌اند.

برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی

در خصوص دو شاخص نخست، یعنی پذیرش عمومی سکو برای کاربران و کسب‌وکارها دو معیار در نظر گرفته شده است:

  1. میزان رضایت کاربران (با ۳۰ امتیاز)
  2. تعداد کاربر فعال ماهانه (با ۷۰ امتیاز) که به ازای هر ۱۰۰ هزار کاربر یک امتیاز برای پلتفرم در نظر گرفته می‌شود.

در خصوص شاخص‌های عمومی برای کسب‌وکارها نیز:

  • تعداد کسب‌وکارهای ثبت نام و احراز هویت شده (۳۰ امتیاز)،
  • تعداد فروش کالا یا خدمات در یک سال گذشته (۴۰ امتیاز)
  • تعداد کانال‌های عمومی عرضه کالا، محتوا و خدمات (۳۰ امتیاز) برای شناسایی و ارائه حمایت به پلتفرم‌ها مد نظر قرار خواهد گرفت.

برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی

شاخص‌های قابلیت‌های نرم‌‎افزاری سومین فاکتوری است که در ارزیابی و ارائه حمایت به پلتفرم‌ها بررسی می‌شود. این شاخص قابلیت‌ها و امکاناتی مانند: «انتقال پیام نوشتاری و صوتی و ویدیویی، قابلیت انتقال فایل، قابلیت تبلیغات برای کسب‌وکارها، قابلیت ایجاد فروشگاه، درگاه مالی و پرداخت، قابلیت اعتمادسازی بین خریدار و فروشنده و… را برای امتیازدهی به پلتفرم‌ها مورد توجه قرار می‌دهد.»

برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی

پس از بررسی این شاخص‌ها، پلتفرم‌ها با سطح امتیاز ۶۵ درصد و بیشتر از کلیه حمایت‌های موجود در آیین‌نامه حمایتی دولت برخوردار خواهند شد. همچنین، سکوهایی که امتیازشان بین ۵۰ درصد تا ۶۵ درصد باشد صرفاً از بخشی از حمایت‌های مندرج در بند ۳، ۶، ۷ و ۸ و متناسب با آیین‌نامه‌های اجرایی آن‌ها بهره‌مند خواهند شد.

متقاضیان برخورداری از این بسته حمایتی باید تمام مدارک، مستندات و فرم‌های تکمیل‌شده خود را تا تاریخ ۵ آذر ۱۴۰۱ به آدرس platform@ict.gov.ir ارسال کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره ملاک برخورداری از بسته حمایت از پلتفرم های داخلی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر