coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

افزایش قیمت خودرو ؛ بیش از 130 میلیون تومان تنها در یکماه

افزایش قیمت خودرو با توجه به وضعیت نابسامان قیمت دلار امری طبیعی‌ است و در نتیجه قیمت اکثر خودروهای پرطرفدار تولید داخل، با افزایش چشمگیری روبرو شده‌ است.

افزایش قیمت خودرو در بازار امروز حکایت از نوسان قیمت دلار و افزایش قیمت آن دارد. بسیاری از کارشناسان، خرید خودرو در وضعیت فعلی را به صلاح نمی‌دانند. زیرا بازار در رکود کامل است. گفتنی‌ست بعضی از خودروهای پرطرفدار ایران خودرو که تولید بالایی نیز دارند، بین 10 تا 60 میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌اند.

از طرفی در لیست قیمت‌های خودرو امروز، خودروی “هایما” بیش از 135 میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. اما قیمت خودرو در تولیدات سایپا شیب ملایم‌تری دارد چرا که افزایش قیمت در خودروهای این شرکت، از 4 تا 30 میلیون تومان بوده است.

بیشتر بخوانید:‌ شکایت انجمن واردکنندگان خودرو از وزارت صمت ؛ ایرادات آیین‌نامه انجمن را کلافه کرد!

افزایش قیمت خودرو در بازار

نوسانات قیمت دلار موجب شد موجی از افزایش قیمت در بازار خودرو آغاز شود هرچند در این هفته شاهد ثبات قیمت دلار هستیم اما این موضوع منجر به کاهشی قیمت خودرو در بازار آزاد نشده است بلکه در برخی موارد، افزایش قیمت نیز به ثبت رسانده است.

افزایش قیمت خودرو

بررسی بازار خودرو در ماه آبان نشان می‌دهد که قیمت پرتیراژهای داخلی ۱۰ تا ۶۰ میلیون تومان ظرف این یک‌ماه افزایش یافته است؛ البته که هایما ۱۳۵ میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده‌ است. این در حالیست که فروشندگان همچنان از عرضه خودروها امتناع کرده و قیمت‌ها را بالا می‌برند و بازار در بالاترین حالت رکود قرار دارد.

در محصولات ایران‌خودرو، کمترین میزان افزایش قیمت ۱۷ میلیون و بیشترین ۶۰ میلیون تومان است. البته که همانطور که اشاره شد، هایما S۷ توربوپلاس تولیدی امسال ۱۳۵ میلیون تومان و هایما S۷ تولیدی پارسال ۱۰۵ میلیون تومان گران شده است.

در محصولات سایپا اما شیب افزایش قیمت‌ها ملایم‌تر است و در این بازه یک ماهه، قیمت خودروها بین ۴ تا ۳۰ میلیون تومان افزایش یافته است. مقایسه آخرین قیمت‌ خودروهای پرتیراژ در آبان ماه و همچنین میزان افزایش قیمت‌ طی این مدت به شرح زیر است:

قیمت خودرو ایران خودرو

 

افزایش قیمت خودرو

قیمت خودرو سایپا

 

افزایش قیمت خودرو

گفتنی است که در آخرین روز آبان ماه (دوشنبه)، تعداد یک هزار دستگاه پژو ۲۰۷ با میانگین قیمتی ۳۴۲ میلیون و ۸۴۲ هزار و ۴۰۰ تومان در حدود یک ساعت رقابت، در بورس کالا معامله شد؛ این در حالی است که یک روز پیش از آن (یکشنبه ٢٩ آبان)، پژو ۲۰۷ با قیمتی حدود ۴۴۰ میلیون تومان در بازار قیمت‌گذاری شده بود. با احتساب ۱۳ درصد مالیات و عوارض و نیز چهار میلیون و ۳۷۱ هزار تومان هزینه ثابت که به مبلغ معامله اضافه می‌شود، خرید پژو ۲۰۷ از بورس کالا به طور میانگین برای خریداران حدود ۳۹۲ میلیون تومان تمام شده است.

البته باید توجه داشت که خودروهای عرضه شده در بورس کالا تحویل سه ماهه بوده (۳۰ بهمن) که هزینه خواب پول آن بر مبنای نرخ سود سپرده بانکی حدود ۲۰ میلیون تومان برآورد می‌شود؛ با این حساب می‌توان گفت خرید این خودرو از بورس کالا حدود ۲۸ میلیون تومان برای متقاضیان آن سود داشته است.

بیشتر بخوانید: 

نظر شما درباره افزایش قیمت خودرو چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید و اخبار خودرو را با ما دنبال کنید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر