;
coinex

امکان برداشت موجودی اعتبار کالابرگ الکترونیکی وجود دارد / جزئیات جدیدی از طرح کالابرگ مشخص شد

بنابر جزئیات جدیدی که از طرح کالابرگ الکترونیکی منتشر شده است، به نظر می‌رسد امکان برداشت موجودی اعتبار کالابرگ الکترونیکی در این طرح فراهم شود.

جدیدترین گزارش‌ها در خصوص طرح کالابرگ الکترونیکی حاکی از این است که اگر اعتبار لحاظ شده برای خرید کالا تا پایان ماه استفاده نشود، امکان برداشت نقدی برای سرپرست خانوار موجود است.

بیشتر بخوانید: افزایش یارانه معیشتی جانبازان و ایثارگران 1401 ؛ یارانه این افراد چند برابر شد؟

امکان برداشت موجودی اعتبار کالابرگ الکترونیکی

بنابر اعلام اخیر مسئولان وزارت رفاه، دولت برای تقویت سلامت غذایی خانوارها این امکان را فراهم کرده که به اعتبار یارانه بتوانند یک ماه زودتر کالاهای اساسی را خریداری کنند. در این اعلامیه تأکید شده بود: «طرح کالابرگ الکترونیک در حال پیاده‌سازی مقدمات اجرا در استان هرمزگان است. این امکان برای تمام جامعه یارانه‌بگیر هرمزگان پس از اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌های کشوری و استانی فعال خواهد شد و نیاز به هیچ اقدامی نیست.  استفاده از اعتبار از طریق تمامی کارت‌های بانکی به نام سرپرست خانوار، امکان‌پذیر خواهد بود و در مورد کالاهای مشمول طرح نیز الزامی به خرید یک نشان تجاری مشخص نیست و افراد می‌توانند از گروه کالایی اعلام‌شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خود را انجام دهند، همچنین این طرح برای یارانه‌بگیران اختیاری است و هموطنان پس از اعلام رسمی می‌توانند از مزایای آن بهره‌مند شوند.»

جدیدترین پیگیری‌ها از وزارت رفاه حاکی از این است که هم‌اکنون طرح جدید کالابرگ الکترونیک به‌صورت نسبی در استان هرمزگان آغاز شده است و در صورتی که نتایج آن موفقیت‌آمیز باشد به‌زودی در سراسر کشور پیاده‌سازی می‌شود، همچنین جزئیات مهم این طرح طی هفته جاری از سوی وزارت رفاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

طرح جدید دولت شامل چند نقطه عطف است که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها رونمایی از یک شبکه اعتباری سراسری است که کنار شبکه شاپرک قرار خواهد گرفت. “شبکه اعتباری ایرانیان” موسوم به «شما»، از یک سازوکار فنی منحصر به فرد استفاده می‌کند که می‌تواند امتیازات و تسهیلات مهمی برای خانوارهای ایرانی فراهم کند، موضوعی که در سنوات اخیر یکی از چالشهای نظام حکمرانی در بحث حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بوده است و حالا با رونمایی از این دستاورد جدید بخشی از عقب‌افتادگی‌های کشور در حوزه حمایت از اقشار محروم به‌صورت کلی برطرف خواهد شد.

  1. در طرح کالابرگ الکترونیکی به‌خلاف طرح هوشمندسازی یارانه آرد هیچ گونه دستگاه پوز جدیدی به عرضه‌کنندگان کالاهای اساسی تعلق نخواهد گرفت و هیچ دستگاه پذیرنده‌ای نیز از شبکه شاپرک حذف نخواهد شد.
  2. تعداد قلم کالاهای مشمول این طرح بایستی در مصوبه هیئت دولت تعیین شود اما هیچ‌گونه محدودیتی در برندهای عرضه‌کننده اقلام تعیین‌شده وجود نخواهد شد. پیش‌بینی می‌شود بین 5 الی 17 قلم کالا در این طرح به‌صورت یارانه‌ای در اختیار خانوار مشمول قرار بگیرد.
  3. اعتبار به‌صورت ماهیانه در حساب سرپرست خانوار ـ بر اساس کد ملی و نه صرفاً کارت واریز یارانه نقدی ـ شارژ خواهد شد.
  4. در صورت عدم مصرف بخشی از اعتبار مذکور امکان دریافت نقدی اعتبار مصرف‌نشده برای سرپرست خانوار وجود خواهد داشت، در واقع سیکل شارژ اعتبار به‌صورت ماهیانه است.
  5. در طرح “شما” شاهد رونمایی از یک سوییچ کالایی هستیم، یعنی اگر کالای انتخاب‌شده جزو گروه اقلام مشمول در سبد تعیین‌شده باشد، بعد از خرید معادل مابه‌التفاوت نرخ یارانه‌ای و آزاد از اعتبار سرپرست خانوار کسر صورت خواهد گرفت.
  6. احتمالاً باتوجه به ظرفیت بسیار گسترده‌ای که این شبکه اعتباری سراسری ایجاد خواهد کرد دامنه آن برای حمایت از اقشار محروم و دهکهای پایین جامعه به طرح کالابرگ الکترونیکی محدود نماند و در آینده زمینه حمایت هدفمند با اصابت مستقیم کالایی به خانوار صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره امکان برداشت موجودی اعتبار کالابرگ الکترونیکی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر