;
coinex

آمار مهاجرت ایرانیان 1401 / رتبه ایران در مهاجرپذیری و مهاجرفرستی

آمار مهاجرت ایرانیان 1401 بر اساس اعلام سالنامه مهاجرتی منتشر شد. طبق این آمار کشور ترکیه بیشترین میزان مهاجران ایرانی سرمایه‌گذار را دارد.

مدیر رصدخانه مهاجرت ایران، آمار مهاجرت ایرانیان 1401 را منتشر کرد. طبق این آمار ایرانیان در 3 سال اخیر برای دریافت ویزای دو کشور بریتانیا و کانادا تلاش بیشتری داشته‌اند. تعداد این ویزاها که اغلب ویزای استارتاپی، سرمایه‌گذاری و یا خود اشتغالی بوده است، بیش‌از 2 هزار واحد عنوان شده است. همچنین مدیر رصدخانه مهاجرت ایران آماری از تعداد صدور ویزا در 12 سال اخیر منتشر کرده است.

بیشتر بخوانید: نصر تهران از افزایش مهاجرت استارتاپ ها در نتیجه قطعی اینترنت می‌گوید

آمار مهاجرت ایرانیان 1401

بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت ایران در نشست رونمایی اختصاصی سالنامه مهاجرتی ایران آمارهایی از مهاجرت ایرانیان در چند سال گذشته ارائه داد. صلواتی در این نشست تاکید کرد:

به طور کلی برای ایرانیان در ۱۲ سال اخیر سالانه به طور متوسط حدود ۱۲ هزار ویزا یا اجاره اقامت موقت و دائم کاری در مقاصد آمریکا، کانادا استرالیا، بریتانیا و اتحادیه اروپا صادر شده است.

بر اساس آمارهای سالنامه مهاجرتی ایران در سال ۱۴۰۱، در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ به طور متوسط سالانه حدود ۸۶ هزار ویزا یا اجازه اقامت غیر توریستی برای ایرانیان در اروپا آمریکای شمالی و استرالیا، ترکیه و سایر کشورهای OECD صادر شده است.

آمار مهاجرت ایرانیان 1401

مقصد اصلی سرما‌گذاران، کدام کشور است؟

بدون احتساب کشور ترکیه جریان مهاجران ایرانی به مقاصد نامبرده سالانه حدود ۶۵ هزار نفر بوده و از ۴۶ هزار نفر در سال ۲۰۱۰ تا ۷۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۷ در نوسان بوده است.

در سال ۲۰۲۰ رتبه مهاجرفرستی و مهاجرپذیری ایرانیان در میان کشورهای دنیا به ترتیب ۵۴ و ۲۳ بوده است. در حالیکه رتبه ایران در پذیرش و ارسال مهاجر به جهان در چارک اول قرار دارد و رتبه دانشجوپذیری و دانشجوفرستی کشور نیز تقریبا برابر است.

از سال ۲۰۱۸ ترکیه به یکی از مقاصد اصلی ایرانیان برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. به طوری که خانه‌های خریداری شده و شرکت‌های ثبت شده توسط ایرانیان در این کشور افزایش چشم‌گیری یافته است. ایرانیان در خرید خانه در ترکیه در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رتبه اول را داشته‌اند.

بخش اجتماعی اقتصادی سازمان ملل به عنوان مرجعی‌ که داده‌های تجمیع شده ورودی و خروجی مهاجران کشورها را منتشر می‌کند در آخرین به‌روزرسانی خود که مربوط به سال ۲۰۲۰ است، جمعیت ایرانیان مهاجر را حدود یک میلیون و ۳۲۵ هزار نفر و مهاجران ورودی به ایران را دو میلیون و ۷۹۷ هزار نفر تخمین زده است.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ی آمار مهاجرت ایرانیان 1401 چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو به اشتراک بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر (1 نظر)

    سلام.وقت بخیر .
    در مورد آمار مهاجرت از ایران میشه راهنمایی بفرمایید؟

    پاسخ