;
coinex

افت شوک آور سهام تسلا در دسامبر 2022 ؛ ثبت بدترین عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه!

افت شوک آور سهام تسلا در دسامبر 2022 در شرایطی در حال وقوع است که ممکن است بدترین عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه برای این شرکت ثبت شود.

فروش سهام تسلا سه شنبه هفته جاری نیز در حجم انبوده ادامه یافت و نهایتا سبب شد تا ارزش سهام یکی از بزرگترین خودروسازان دنیا 11 درصد دیگر هم افت کند. شرکت ایلان ماسک حالا چند ساعت با ثبت بدترین عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه فاصله داشته باشد. 

بیشتر بخوانید: روند اخراج کارمندان در تسلا هم آغاز شد؛ ایلان ماسک تمام شرکت‌هایش را خلوت می‌کند!

افت شوک آور سهام تسلا در دسامبر 2022

با توجه به سقوط 11 درصدی سهام تسلا، حالا این شرکت حتی از متا نیز عبور و بدترین عملکرد سال 2022، را در بین ارزشمندترین شرکت‌های صنعت فناوری ثبت کرده است.

افت سهام تسلا در حالی رخ می‌دهد که بنابر گزارشی غیررسمی، این شرکت در اندیشه تداوم توقف یک هفته‌ای تولید در کارخانه شانگهای خود است. بنابر بررسی‌های انجام شده، شیوع مجدد ویروس کرونا در بین کارکنان چینی کارخانه شانگهای منجر به تعلیق روند تولید کارخانه شده است.

افت شوک آور سهام تسلا در دسامبر 2022 ؛ ثبت بدترین عملکرد ماهانه، فصلی و سالانه!

رویترز می‌گوید که کارخانه شانگهای تسلا قرار است در نخستین ماه سال میلادی آینده به مدت 17 روز فعال باشد. چنین اتفاقی با سنت‌های تسلا همخوانی ندارد. آمار ابتلا به کرونا در شانگهای در یک ماه اخیر شدیدا افزایش یافته و در اواخر سال 2021، ارزش سهام تسلا با رکوردشکنی 73 درصد کاهش یافته است. ارزش سهام تسلا صرفا 69 درصد افت کرده است، یعنی دو برابر افت بیشتر از شاخص نزدک.

البته که افت سهام خودروسازان محدود به تسلا نیست و برای مثال ارزش سهام فورد و جنرال موتورز نیز به ترتیب 46 و 43 درصد افت داشته است. تسلا از زمان عرضه اولیه سهام خود در سال 2010؛ صرفا در یک سال دیگر افت ارزش سهام تجربه کرده بود و در سال 2016 به میزان 11 درصد کاهش یافته بود.

در حال حاضر و با توجه به موقعیت نه چندان مطمئن ایلان ماسک در توییتر و تسلا و البته زیاندهی مداوم توییتر، ماسک در حال فروش میلیاردها دلار از سهام تسلا است. دو هفته پیش بود که او 22 میلیون سهم تسلا را معادل حدود 3.6 میلیارد دلار به فروش رساند. اوایل امسال، ماسک به ده‌ها میلیون دنبال‌کننده‌ی خود در توییتر گفته بود که هیچ برنامه‌ای برای فروش مقدار بیشتری از سهام تسلا ندارد. ماسک پس از فروش ۳٫۶ میلیارد دلار از سهام تسلا، چند روز پیش گفت به‌مدت ۱۸ تا ۲۴ ماه فروش سهام این شرکت را متوقف می‌کند.

ماسک افت ارزش سهام تسلا را به علت افزایش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا ربط داده و می‌گوید مردم بیش از گذشته در حال تبدیل سهام به پول نقد هستند و همین زمینه‌ساز افت شدید ارزش سهام‌ها شده است. در روز گذشته، حجم معامله سهام تسلا به 201 میلیون سهم رسید که دومین رکورد روزانه بزرگ سال 2022 محسوب می‌شود.

ارزش سهام تسلا بنابر آمارهای موجود در آذر و دی ماه 1401 (دسامبر 2022) 44 درصد افت داشته است. دسامبر 2022، با اختلاف بدترین عملکرد ماهانه تسلا است. تا پیش از دسامبر تسلا هرگز با افت بیش از 25 درصدی سهام در یک ماه مواجه نشده بود.  ارزش سهام خودروساز آمریکایی در فصل چهارم ۲۰۲۲ تقریباً ۵۹ درصد افت کرد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص افت شوک آور سهام تسلا در دسامبر 2022 چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را از تکراتو دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر