فرادرس


همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

رکوردشکنی هکرهای ارز دیجیتال در سال 2022 ؛‌ سرقت 3 میلیارد دلار رمزارز!

هکرها در سال 2022 سه‌میلیارد دلار کریپتوکارنسی به سرقت برده‌اند. این رکوردشکنی هکرهای ارز دیجیتال در سال 2022 نشان می‌دهد امنیت سیستم‌های این حوزه به شدت ضعیف است.

کریپتال گلوبال

یکی از حوزه‌های موردعلاقه هکرها برای سرقت، صنعت ارز دیجیتال است چراکه در صورت نفوذ، می‌توانند در مدت زمان کمی پول خوبی به جیب بزنند. از آنجایی که صنعت کریپتو جوان بوده و مدت زیادی نیست که در جهان عرضه شده، سیستم‌های امنیتی مناسبی ندارد و کار برای مجرمان فضای مجازی آسان‌تر است.

حال بررسی‌ها نشان می‌دهد سال گذشته سال خوش یمنی برای هکرها بوده چراکه بیشتر از هر زمانی در تاریخ رمزارز سرقت شده است. این رکوردشکنی هکرهای ارز دیجیتال در سال 2022 نشان می‌دهد فعالان این صنعت باید هرچه زودتر به فکر ارتقای سیستم‌های امنیتی این حوزه باشند.

بیشتر بخوانید: امنیت بلاکچین با پژوهش مشترک محققان ایرانی و استرالیایی زیر سوال رفت!

رکوردشکنی هکرهای ارز دیجیتال در سال 2022

در سال گذشته میلادی، طی ۱۲۵ حمله‌ی سایبری سه‌میلیارد دلار رمزارز به‌سرقت برده شده است. بخش اعظم این حملات با تمرکز بر سیستم‌های DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) انجام شده‌اند.

صنعت کریپتو نسبتاً جوان است و سیستم‌های DeFi قدمت بسیار کمی دارند. این سیستم‌ها حدوداً یک سال پیش در کانون توجه قرار گرفتند. این یعنی پروتکل‌های امنیتی هنوز کاملاً در این سیستم‌ها پیاده‌سازی نشده‌اند و هکرهای زبده می‌توانند از آسیب‌پذیری‌های فعلی سوءاستفاده کنند.

پروتکل‌های فعلی DeFi بدون آزمون‌های امنیتی سرسختانه و در زمان‌های نسبتا کوتاه در‌دسترس قرار می‌گیرند و همین موضوع آسیب‌پذیری آن‌ها را افزایش داده است.

موضوع هشدارآمیز این است که تنها در پنج حمله‌ی سایبری بیش از ۱٫۴۸ میلیارد دلار دزدیده شده که از این رقم، ۶۲۵ میلیون دلار را هکرهای کره‌شمالی از‌طریق شبکه‌ی Ronin ربوده‌اند. شبکه‌ی Wormhole نیز افزون‌بر ۳۲۵ میلیون دلار از دست داده است.

رکوردشکنی هکرهای ارز دیجیتال در سال 2022

۱۹۰ میلیون دلار از مبلغ سرقت‌شده به بریج Nomad ارتباط دارد که تقریباً چند ماه قبل به آن حمله شد. سرقت ۱۹۰ میلیون دلاری Nomad سومین سرقت بزرگ کریپتو در سال ۲۰۲۲ بود. Beanstalk Farms و Wintermute با ۱۸۲ میلیون دلار و ۱۶۰ میلیون دلار به‌ترتیب در رتبه‌های چهارم و پنجم قرار گرفتند. پنج حمله‌ی سایبری اشاره‌شده در‌مجموع تقریبا نیمی از کل رمزارز سرقت‌شده در سال ۲۰۲۲ را ازآنِ خود می‌کنند که این موضوع به‌شدت نگران‌کننده و هشدارآمیز است.

صرافی بزرگ بایننس نیز از حملات سایبری در امان نبوده است. در سال ۲۰۲۲، بریجی که BSC و Beacon Chain را به‌هم وصل می‌کرد، دچار حمله شد. در ابتدا، گفته می‌شد هکری ۵۰۰ میلیون دلار رمزارز دزدیده است؛ اما بایننس در‌نهایت توانست بخشی از مبلغ سرقت‌شده را بازیابی کند و در‌نهایت ۱۱۰ میلیون دلار به‌دست وی افتاد. در این حادثه، به صرافی بایننس حمله نشد.

با اینکه به بایننس حمله نشد، چند صرافی متمرکز از حملات متأثر شدند. در اوایل سال ۲۰۲۲، هکرها توانستند ۳۵ میلیون دلار از صرافی کریپتو‌دات‌کام سرقت کنند. حدوداً ۱۱ ماه بعد، معاملات تأییدنشده‌ای در صرافی ورشکسته‌ی FTX باعث سرقت نزدیک به ۳۷۰ میلیون دلار شد. وزارت دادگستری ایالات متحده هم‌اکنون در حال تحقیق روی حمله‌ی سایبری به FTX است.

خوشبختانه در سال ۲۰۲۲، تنها دو صرافی متمرکز دچار حمله شدند. این صرافی‌ها درمقایسه‌با صرافی‌های غیرمتمرکز رمزارز بسیار بیشتری نگه‌داری می‌کنند. در سال ۲۰۲۲، بیش از ۳۲۷ میلیون دلار رمزارز از صرافی‌های متمرکز دزدیده شد تا رکورد سال ۲۰۲۱ شکسته شود. البته بیشترین رمزارز سرقت‌شده از صرافی‌های متمرکز به سال ۲۰۱۴ مربوط می‌شود. در رتبه‌های دوم و سوم، سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ قرار دارند.

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره‌ی رکوردشکنی هکرهای ارز دیجیتال در سال 2022 چیست؟ دیدگاه خود را در بخش کامنت ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر