;
coinex

وزیر ارتباطات از افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از درآمد سرانه کشور خبر داد

خبر افزایش سهم اقتصاد دیجیتال در درآمد سرانه کشور توسط وزیر ارتباطات اعلام شد. وی تداوم این روند رو به رشد را تا سال 1404 پیش‌بینی کرده است.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در جلسه ارتقای بهره‌وری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات از افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از درآمد سرانه کشور خبر داد و عنوان کرد، درآمد سرانه اقتصاد دیجیتال تاکنون عدد 6.4 درصد را نشان می‌داده است ولی امسال با افزایش خوبی که داشته به عدد 7.2 درصد رسیده است و این میزان باید تا سال 1404 به 10 درصد رسیده باشد.

بیشتر بخوانید: عضویت وزاری علوم و ارشاد در کارگروه اقتصاد دیجیتال

افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از زبان وزیر ارتباطات

به گزارش روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلسه ارتقای بهره‌وری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و میثم لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در وزارت ارتباطات برگزار شد و در این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در جهت ارتقای بهره‌وری بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شد. عیسی زارع‌پور در این جلسه گفت:

سهم اقتصاد دیجیتال در درآمد سرانه کشور افزایش یافته و از ۶.۴ به ۷.۲ درصد رسیده است و این میزان تا سال ۱۴۰۴ باید به ۱۰ درصد برسد. به نظرم در افق ۱۰ ساله می‌توان آن را با برنامه ریزی به ۳۰ درصد هم رساند. علاوه بر اینکه استفاده از فناوری‌های نوین ارتباطی و اطلاعاتی و هوشمندسازی می‌تواند به ارتقا بهره‌وری بخش‌های گوناگون منجر شود.

مطابق این گزارش، بر اساس برنامه ششم توسعه، رشد کلی عوامل تولید بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات باید به ۶.۵ درصد می رسید که بر اساس ارزیابی های صورت گرفته تاکنون این شاخص به میزان ۱۳.۳ درصد محقق شده که دو برابر میزان تعیین شده بوده است.

وزیر ارتباطات در این جلسه با برشمردن اهمیت استفاده از فناوری‌های جدید ارتباطی و اطلاعاتی همچون اینترنت اشیا در بخش‌های گوناگون کشور،خواستار در نظر گرفتن شاخصی برای تعیین میزان هوشمندسازی حوزه‌های مختلف چون اقتصاد، کشاورزی و آموزش در برنامه هفتم توسعه شد و توضیح داد: «این روزها بهترین فرصت است تا در برنامه هفتم توسعه برای توسعه ICT در بخش های مرتبط با دستگاه های اجرایی برای هوشمندسازی شاخصی در نظر گرفته شود. چرا که ICT می تواند پیشران توسعه و ارتقای بهره وری در حوزه های مختلف باشد که به نظرم باید برای دستگاه های اجرایی تکلیف شود.»

وزیر ارتباطات با ارائه پیشنهادی به نقش جدید پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای شناسایی فناوری های نوین اشاره کرد و افزود:

فناوری های جدید می‌تواند باعث تحول بقیه بخش‌ها شود. بنابراین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند فناوری‌های نوین را به سرفصل و دوره برای مدیران و کارکنان بخش های مختلف تبدیل و رویداد آن‌ را نیز برگزار کند بطوری که تا سال آینده حداقل ۱۰ دوره برای مدیران و کارکنان بخش های مختلف برگزار شود.

افزایش سهم اقتصاد دیجیتال از زبان وزیر ارتباطات

میثم لطیفی رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز در این جلسه با اشاره به تاکید رئیس جمهوری مبنی بر ضرورت افزایش بهره‌وری در کشور، گفت: «ایشان تقریبا در همه جلسه‌ها بر افزایش میزان بهره وری تاکید دارند و متاسفانه این موضوع در سال های گذشته مورد غفلت قرار گرفته بود.» لطیفی همچنین با انتقاد از تعدد دستگاه های نظارتی تصریح کرد:

باید نسبت به اصلاح فرایندهای متعدد مربوط به اعطای مجوز، عقد قرارداد و نظارت اصلاح صورت بپذیرد و در این حوزه می توان از ICT به عنوان پیشران توسعه کشور استفاده کرد و باید به سمت هوشمندسازی برویم.»

بیشتر بخوانید:

نظر شما درباره افزایش سهم اقتصاد دیجیتال چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید و اخبار فناوری را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر