فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

فیلترینگ تمامی دامنه‌ها با پسوند Online ؛‌ تداوم چراغ‌ خاموش محدودیت‌های اینترنتی!

فیلترینگ تمامی دامنه‌ها با پسوند Online نشان می‌دهد که با وجود ادعای وزیر مبنی بر پایان دوران فیلترینگ، همچنان دامنه محدودیت‌ها در حال گسترش است!

به نظر می‌رسد اعمال فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنتی هیچ ربطی به وضعیت کشور نداشته باشد چراکه برخی کاربران از فیلتر شدن دو دامنه ارزان و کاربردی site. و online. برای وب‌سایت‌ها در روزهای اخیر خبر داده‌اند. فعالان اینترنتی این اقدام را یک حرکت بی‌سابقه عنون کرده‌اند با این وجود هنوز علت فیلترینگ این دامنه‌های ارزان قیمت اعلام نشده و مسئولان مربوطه هم واکنشی به این موضوع نداشته‌اند.

اگر خاطرتان باشد، حدود یک ماه پیش شاپرک در نامه‌ای از شرکت‌های پرداخت‌یار خواسته بود تا در اسرع وقت دامنه‌های خود را از com. به ir. منتقل کنند و همان زمان، این نامه شائبه آغاز دور جدیدی از فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنتی را پیش کشید. شاپرک اعلام کرده بود که عدم انتقال دامنه و اختلالات در دسترسی به سایت‌ها می‌تواند کسب‌وکار پرداخت‌یاران را تحت‌الشعاع قرار دهد و در نتیجه خواستار تسریع روند جابجایی دامنه شده بود.

حالا و در اقدامی بسیار عجیب، تمام دامنه‌ها با پسوند online بصورت فیلترینگ هوشمند (http) فیلتر هستند و این در حالی است که مسدود شدن یک پسوند به طور کامل (TLD) یک اتفاق بی‌سابقه محسوب می‌شود!

بیشتر بخوانید: وزیر کشور عدم تعهد اینستاگرام و واتساپ را علت تداوم فیلترینگ آن‌ها اعلام کرد!

فیلترینگ تمامی دامنه‌ها با پسوند Online

بعید نیست فیلتر شدن دامنه‌های site و online هم در پی عدم اقدام به تغییر دامنه بوده باشد. اما شاپرک فقط خواستار تغییر دامنه com. شده و اعلام نکرده بود که دامنه‌ها و وب‌سایت‌های دیگر هم شامل این تغییر خواهند شد یا خیر.

فیلترینگ تمامی دامنه‌ها با پسوند Online ؛‌ تداوم چراغ‌ خاموش محدودیت‌های اینترنتی!

در آن زمان و با رسانه‌ای شدن درخواست شاپرک، بسیاری از فعالان کسب‌وکارها به تندی واکنش نشان دادند چراکه بسیاری از ایشان نگران هستند که با شرایط فعلی و در وضعی که با هزاران چالش از اینترنت برای کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند، نکند که دامنه‌های وب سایت‌هایشان هم مسدود شود و بد از بدتر شود!

با این وجود به نظر می‌رسد که سیاستگذاران تصمیم به فیلترینگ برخی دامنه‌ها گرفته‌اند. این در حالی است که با این اقدام بی‌تردید ضرر و خسارت‌های فیلترینگ چندین برابر می‌شود و بسیاری از کسب‌وکارها امید خود برای تدام فعالیت را از دست می‌دهند.

بیشتر بخوانید: 

دیدگاه شما در خصوص فیلترینگ تمامی دامنه‌ها با پسوند Online چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر