فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

کد منبع موتور جستجوی یاندکس توسط هکرها فاش شد

کد منبع موتور جستجوی یاندکس فاش شد. این موتور جست‌وجو بومی روسیه بوده و در این کشور به “گوگل روسیه” شهره شده است.

هکرها 44 گیگابایت اطلاعات کد منبع موتور جستجوی یاندکس را فاش کردند. یاندکس به عنوان بهترین موتور جست‌وجوی روسیه شناخته شده است به‌طوری که به‌آن لقب “گوگل روسیه” داده‌اند. گفته می‌شود که این حمله هکری، توسط یک گروه هکری حامی اوکراین پای‌گذاری شده است که سوابق دیگری نیز در هک پلتفرم‌های روسیه داشته است.

بیشتر بخوانید: رفع فیلتر موتور جستجوی یاندکس به کجا ختم می‌شود؟ [مصاحبه اختصاصی تکراتو با عادل طالبی]

کد منبع موتور جستجوی یاندکس فاش شد

بر اساس گزارش سایبرنیوز، هکرها با نفوذ به یاندکس، بزرگ‌ترین شرکت روسی در حوزه‌ی IT که به گوگل روسیه معروف است، توانسته‌اند به کد منبع (سورس‌کد) دسترسی پیدا کنند. فردی ناشناس آرشیو کد منبع یاندکس را در یکی از انجمن‌های معروف هکری آپلوده کرده است که ۴۴ گیگابایت حجم دارد. هکر می‌گوید داده‌های یاندکس را در جولای ۲۰۲۲ (تیر و مرداد ۱۴۰۱) دانلود کرده است.

یک پژوهشگر امنیتی که داده‌های فاش‌شده را بررسی کرده است می‌گوید:

آرشیو منتشرشده در انجمن هکری «شامل محتوای یک مخزن بدون هیچ اطلاعات اضافی» است. به ادعای این تحلیلگر، زمان ساخت تمام فایل‌ها به ۲۴ فوریه‌ی ۲۰۲۲ (۵ اسفند ۱۴۰۰) برمی‌گردد، یعنی همان روزی که جنگ بین روسیه و اوکراین شروع شد.

کد منبع موتور جستجوی یاندکس فاش شد

افشای کد منبع، خطرات امنیتی بسیار بزرگی را متوجه شرکت‌ها می‌کند چون هکرها با بررسی کد منبع می‌توانند راه نفوذ به سیستم شرکت‌های هک‌شده را پیدا کنند.

براساس گفته‌ی پژوهشگر امنیتی: «کد منبع تمامی سرویس‌های بزرگ یاندکس ازجمله موتور جست‌و‌جو، یاندکس مپس، دستیار صوتی Alice، یاندکس تاکسی، یاندکس میل و یاندکس پی فاش شده است.» ظاهرا در بین اطلاعات فاش‌شده هیچ جزئیاتی درباره‌ی داده‌های شخصی کاربران یا کارمندان یاندکس دیده نمی‌شود.

یاندکس در بیانیه‌ای که برای رسانه‌های روسی ارسال کرده می‌گوید از افشای کد منبع آگاه است و تحقیقات جدیدی به راه انداخته تا بفهمد چگونه «بخش‌هایی از کد منبع» در دسترس عموم مردم قرار گرفته است.

یاندکس تأکید کرده که «هک نشده است» چون آرشیو فاش‌شده صرفا شامل بخشی از کدهای درون یک مخزن داخلی است که داده‌های متفاوتی با جدیدترین نسخه‌ی آن مخزن دارد. تاریخ دسترسی به داده‌های یاندکس نشان می‌دهد که احتمالا هکرها پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین ترغیب شده‌اند به یاندکس حمله کنند.

هکرهای حامی اوکراین قبلا چند بار به یاندکس حمله کرده‌اند. برای نمونه سال گذشته هکرها به سرویس تاکسی اینترنتی Yandex Taxi حمله کردند و ده‌ها خودرو را به مقصدی مشترک فرستادند تا ترافیک سنگینی در پایتخت روسیه ایجاد شود.

اتحادیه‌ی اروپا پیش‌تر هم‌بنیان‌گذار یاندکس را تحریم کرده و مدعی شده است که موتور جست‌و‌جوی این شرکت محتواهای انتقادی دولت را پاک می‌کند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره افشای کد منبع موتور جستجوی یاندکس چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر