فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

وزیر ارتباطات از بازنگری در مصادیق فیلترینگ خبر داد

وزیر ارتباطات صحبت‌هایی درمورد بازنگری در مصادیق فیلترینگ کرد. این تصمیم به‌دستور رئیس‌جمهور گرفته شده است.

بنابه دستور رئیس‌جمهور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با همکاری کمیته فیلترینگ کشور، مأمور اجرای بازنگری در مصادیق فیلترینگ شد. وزیر ارتباطات در مراسم رونمایی از پروژه‌های توسعه‌ای ایرانسل ضمن اعلام این خبر، از دلایل اعتراض مردم و نارضایتی آنها در بحث فیلترینگ اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خارجی گفت که جزئیات آن را در ادامه مطلب می‌خوانید.

بیشتر بخوانید: طعنه اطلاعات به درخواست فیلترینگ فیلیمو ؛ سینماگران معطل شما انحصارگران نیستند!

بازنگری در مصادیق فیلترینگ توسط وزیر ارتباطات بررسی می‌شود

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته (۱۳ بهمن ۱۴۰۱) و در حاشیه مراسم رونمایی از پروژه‌های توسعه‌ای ایرانسل در جمع خبرنگاران، درباره دلایل نارضایتی مردم از وضعیت اینترنت کشور گفت:

پس از دستور رئیس جمهوری درباره کیفیت اینترنت، هفته گذشته کارگروهی در وزارت ارتباطات برای بررسی علل نارضایتی مردم از وضعیت اینترنت تشکیل شد که بر اساس بررسی‌ها، بخشی‌هایی از مشکلات موجود به زیرساخت‌های ارتباطاتی کشور مربوط است که در تلاش برای برطرف کردن آنها هستیم.

به گفته زارع‌پور، توسعه نیافتن شبکه ارتباطات ثابت و شبکه انتقال شرکت مخابرات ایران از دلایل افت کیفیت اینترنت هستند که برای برطرف کردن این مشکلات برنامه وجود دارد؛ اما در کوتاه‌مدت به نتیجه نمی‌رسند.

بازنگری در مصادیق فیلترینگ توسط وزیر ارتباطات بررسی می‌شود

وزیر ارتباطات بخشی از نارضایتی کاربران را مربوط به سیاست‌های فیلترینگی دانست که در سال‌های گذشته اعمال شده و دسترسی مردم به سایت‌هایی که دلیل فیلترینگشان از بین رفته است را محدود کرده. به گفته او، وزارت ارتباطات به همراه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در حال بازنگری در مصادیق فیلترینگ هستند که برخی از سایت‌های مورد نیاز را رفع فیلتر کرد.

زارع‌پور همچنین تاکید کرد:

غیر از اینستاگرام، واتس‌اپ و گوگل‌پلی، پلتفرمی به تازگی فیلتر نشده و به گفته او وزارت ارتباطات موافق رفع فیلتر گوگل پلی است اما این موضوع نیاز به رای اکثریت اعضای کمیته فیلترینگ دارد که در جلسه آینده این کمیته مجددا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

او همچنین گفت: «وظیفه وزارت ارتباطات و شرکت زیرساخت این است که هرگونه اختلال در اینترنت را رفع کنند و کاربران می‌توانند با شماره ۱۹۵ شکایت‌های خود در زمینه کیفیت اینترنت را به این شماره اعلام کنند.»

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد:

قطع بیش از ۱۰ دقیقه‌ای اینترنت در ۵ بهمن ماه به دلیل «حمله سایبری سنگین» به مرکز تبادل ترافیک (IXP) تهران بوده است. هرچند او از عبارت «افت پهنای باند» استفاده کرد و گفت این مشکل فقط مربوط به تهران بوده است. او جزییات بیشتری از این حمله ارائه نکرد.

زارع‌پور اعلام کرد بیش از ۳ برابر نیاز کشور در گیت‌وی ورودی اینترنت، ظرفیت وجود دارد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره بازنگری در مصادیق فیلترینگ چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر