فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

انهدام بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا [+ویدیو]

انهدام بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا با موفقیت انجام شد. گفته شده که این بالن درحال جاسوسی از سایت‌های هسته‌ای حساس آمریکا بوده است.

انهدام بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا انجام شد. آمریکا معتقد است که این بالن با هدف جاسوس برفراز سایت‌های حساس کشورش در ایالت کارولینای شمالی و جنوبی درحال حرکت بوده است. باوجود اینکه آمریکا این بالن را ابزار جاسوسی می‌داند، چین نظر دیگری دارد.

بیشتر بخوانید: نفوذ مخفیانه بالن جاسوسی چین به حساس‌ترین مناطق نظامی آمریکا [+فیلم]

انهدام بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا

ارتش آمریکا به‌تازگی بالونی را در آسمان ایالات متحده ساقط کرده که در رسانه‌ها با عنوان بالون جاسوسی چین معرفی شده است. این بالون در بخش‌هایی از ایالت کارولینای شمالی و جنوبی در حرکت بود و با شلیک پدافند آمریکا به زمین افتاد. وزارت خارجه چین اما نظر متفاوتی نسبت به این بالون دارد.

به‌ گزارش CNBC، ارتش آمریکا روز شنبه بالون مشکوکی را که چند روزی بود در آسمان این کشور حرکت می‌کرد، ساقط کرد. «لوید آستین»، وزیر دفاع ایالات متحده، در بیانیه‌ای دراین‌باره گفت:

یک جنگنده آمریکایی در عملیاتی به فرمان «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا، این بالون را به زمین کشاند. این بالون توسط دولت چین برای جاسوسی از سایت‌های راهبردی ایالات متحده استفاده می‌شده.

در بیانیه وزارت دفاع آمریکا گفته شده است که جو بایدن چهارشنبه هفته گذشته مجوز انهدام این بالون را با حفظ شرایط ایمنی برای شهروندان صادر کرده بود. تصاویر و ویدیوهایی که از این وسیله منتشر شده است، نشان می‌دهند که بالون چین به‌اندازه سه اتوبوس مدرسه بوده و در زمان شلیک انفجار کوچکی را تجربه کرده است. ایالات متحده قرار است بقایای این بالون را از دریا گردآوری کند.

به‌موجب این عملیات، پروازهای هوایی در این منطقه به‌صورت موقت متوقف شدند. این بالون مشکوک اولین‌بار روز چهارشنبه در بیلینگز، مونتانا دیده شد و قرار بود همان روز ساقط شود، اما به‌دلیل خطراتی که ممکن بود به‌وجود بیاورد، انهدام بالون تا دیروز به‌ تعویق افتاد.

وزارت خارجه چین روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بالون آن‌ها یک بالون هواشناسی غیرنظامی بوده که اهداف علمی را دنبال می‌کرده و از مسیر خود خارج شده است. این وزارتخانه ادعا می‌کند که این اتفاق به‌شکل غیرقابل‌پیش‌بینی و غیرقابل‌اجتناب رخ داده است و مسئولیتی متوجه آن‌ها نیست.

انهدام بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا

بااین‌حال، مقامات آمریکایی همان شب در واکنش به این ادعا اعلام کردند که این بالون به‌وضوح یک بالون جاسوسی بوده که بر فراز سایت‌های حساس پرواز و اطلاعات گردآوری می‌کرده است. یک مقام دولت آمریکا گفت: «حضور این بالون در حریم هوایی ما نقض آشکار اقتدار ما و قوانین بین‌المللی است.»

به‌دنبال این اتفاق، «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه ایالات متحده، سفر خود به چین را تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآورد. در این سفر قرار بود گفت‌وگوهایی به‌منظور همکاری این دو کشور برای کاهش تنش‌ها صورت گیرد.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درخصوص انهدام بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر