coinex
otetmarket
راهنمای خرید تکراتو

درمان همزمان سرطان و HIV مرد 53 ساله آلمانی با پیوند مغز استخوان

محققان آلمانی خبر از درمان همزمان سرطان و HIV یک مرد 53 ساله داده‌اند. روش درمان در مورد این فرد مبتنی بر پیوند سلول‌های بنیادی بوده است.

اخیرا یک مرد آلمانی 53 ساله مبتلا به HIV و سرطان با دریافت نوعی درمان بدیع مبتنی بر سلول‌های بنیادی توانسته از بیماری‌های خود رهایی پیدا کند.

بیشتر بخوانید: درمان یک بیمار مبتلا به HIV با پیوند سلول‌های بنیادی

درمان همزمان سرطان و HIV با پیوند مغز استخوان

این مرد آلمانی که از او بر اساس محل زندگی‌اش با نام بیمار دوسلدورف یاد می‌شود، بعد از بیمار برلین و بیمار لندن، سومین فرد دریافت‌کننده سلول‌های بنیادی با نوعی جهش ژنتیکی خاص است. لازم به ذکر است که او به نوع 1 ویروس ایدز آلوده بوده که شایع‌ترین سویه این ویروس در جهان محسوب می‌شود و در عموم موارد ابتلا را به خود اختصاص می‌دهد. البته نوع 2 این ویروس با عوارض شدیدتری ظاهر می‌شود اما معمولا در نواحی غربی آفریقا مشاهده شده است.

ویروس ایدز حتی بعد از دریافت درمان هم در بدن پابرجا باقی می‌ماند و داروهای ضدویروسی که مصرف می‌شوند معمولا نقش نوعی کنترل‌کننده را برای بیمار دارند. اما در روش جدید درمان،‌ پیوند سلول‌های خون‌ساز آلوژنیک یا همان پیوند مغز استخوان توانسته سطح ویروس HIV در بدن بیماران را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

البته آن مقداری از ویروس که در بدن فرد باقی می‌ماند به صورت خفته در سلول‌های ایمنی هستند و در صورت توقف مصرف داروهای ضدویروس، ممکن است مجددا در خون تکثیر شوند.

درمان همزمان سرطان و HIV مرد 53 ساله آلمانی با پیوند مغز استخوان

در این مورد خاص،‌ این مرد آلمانی 53 ساله در سال 2008 متوجه ابتلا به HIV شد و این در حالی بود که با بیماری لوسمی حاد مغز استخوان هم دست و پنجه نرم می‌کرد که یکی از خطرناک‌ترین انواع سرطان خود محسوب می‌شود. او در سال 2011 مصرف داروهای مربوط به HIV را آغاز کرد و در سال 2013 هم پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان را طی کرد.

سلول‌های مورد استفاده در این درمان اما دارای جهش خاصی در ژن CCR5 هستند؛ ژنی که سازنده محل چسبیدن ویروس به سلول‌های ایمنی است و جهش در آن می‌تواند از ورود ویروس به سلول جلوگیری به عمل آورد.

بررسی وضعیت بیمار آلمانی از زمان انجام عمل پیوند مغز استخوان ادامه داشت و بعد از 10 سال همچنان سرکوب شدید فعالیت ویروسی در بدن او مشهود است. به علاوه باید ذکر کرد که او 4 سال است که دیگر داروهای ضدویروس مصرف نمی‌کند و در عین حال توانسته بهبودی کامل خود را بعد از ابتلا به دو بیماری مهلک پیش گفته به دست آورد. پزشکان هم تایید کرده‌اند که این روش درمانی می‌تواند فرایند تکثیر ویروس را متوقف کند و در بلند مدت به کاهش چشمگیر ذخایر ویروسی در بدن منجر شود.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص درمان همزمان سرطان و HIV چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر