coinex
راهنمای خرید تکراتو

ابتلای یک جوان 19 ساله به آلزایمر ؛ علت آلزایمر در جوانی چیست؟

ابتلای یک جوان 19 ساله به آلزایمر می‌تواند یک اتفاق نادر و شاید یک هشدار خطرناک برای نسل‌های آینده باشد. اما علت این اتفاق چیست؟

ابتلای یک جوان 19 ساله به آلزایمر موجی از نگرانی را در دل جهانیان بوجود آورده است. آلزایمر یک بیماری با زمینه ژنتیکی است و اغلب در سنین کهنسالی به‌سراغ افراد می‌آید. اما چرا این جوان 19 ساله اهل چین، بدون زمینه ژنتیکی به این بیماری مبتلا شده است؟ لازم‌ به ذکر است که این جوان چینی از سن 17 سالگی با مشکلات افت حافظه دست و پنجه نرم می‌کرده است.

بیشتر بخوانید: درمان آلزایمر با نور و صدا در فاز اول آزمایش انسانی موفقیت‌آمیز بود

ابتلای یک جوان 19 ساله به آلزایمر نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده است

متخصصین مغز و اعصاب یک کلینیک پزشکی در کشور چین، خبر از تشخیص ابتلای یک فرد ۱۹ ساله به آلزایمر دادند. بروز آلزایمر در جوانی و سنین پایین امری بسیار نادر است و همین مسئله باعث شده است تا این شهروند چینی به جوان‌ترین بیمار مبتلا به آلزایمر در جهان تبدیل شود.

طبق مقاله منتشر شده در ژورنال علمی آلزایمر، جوان چینی مورد بحث از سن ۱۷ سالگی دچار افت عملکرد حافظه شده است و با گذشت چند سال، مشکلات مربوط به فراموشی وی رو به وخامت رفته است. تصویربرداری پزشکی صورت گرفته از مغز او نشان می‌دهد که ناحیه هیپوکامپ بیمار دچار تحلیل شده است. ناحیه گفته شده در مغز، نقش اساسی در عملکردهای مهم مثل یادگیری و حافظه را برعهده دارد. معمولاً آسیب به هیپوکامپ یا برداشتن آن با جراحی موجب اختلالات عصبی جدی می‌شود. همچنین در مایع مغزی – نخاعی او هم نشانگرهای رایج آلزایمر تشخیص داده شده است.

ابتلا یک جوان 19 ساله به آلزایمر نگرانی‌های بسیاری ایجاد کرده است

بیماری آلزایمر معمولاً در افراد مسن ظهور پیدا می‌کند و افرادی که در سنین کمتر از ۶۵ سال دچار آلزایمر زودرس می‌شوند،‌ تنها ۱۰ درصد از بیماران را تشکیل می‌دهد. با این حال آلزایمر در جوانی و سنین کمتر از ۳۰ سال بسیار نادر است و تقریباً تمامی افراد جوانی که دچار این بیمار می‌شوند، دارای جهش‌های بیماری‌زا در ژن‌های خود هستند. چنین بیمارانی می‌توانند به حاملین ژن‌های معیوب تبدیل شوند و زمینه را برای بروز آلزایمر وراثتی در فرزندان خود، فراهم سازند. هرچه سن بیمار مبتلا به آلزایمر کمتر باشد، با قطعیت بیشتری می‌توان رخداد جهش در ژن‌ها را پیش‌بینی کرد.

شایان ذکر است که پژوهشگران دانشگاه پزشکی کپیتال در پکن موفق نشدند تا جهش‌های رایج شناخته شده برای از دست دادن حافظه را در ژنوم این بیمار ۱۹ ساله شناسایی کنند. حتی در تحقیقات گسترده‌تر، هیچ ژن مشکوکی در نمونه‌های بدست آمده از وی یافت نشد. تا پیش از این، جوان‌ترین فرد مبتلا به آلزایمر، بیماری ۲۱ ساله بود که ژن جهش یافته PSEN1، زمینه را برای بروز بیماری او فراهم ساخته بود. افرادی که حامل این ژن باشند، دچار اختلال در ساخت پروتئین داخل مغز می‌شوند و پروتئین‌های معیوب می‌توانند پلاک‌های بیماری‌زا را در مغز تشکیل دهند.

تشخیص آلزایمر در جوانی ۱۹ ساله که هیچ سابقه خانوادگی از آلزایمر یا سایر بیماری‌ها و تروما نداشته است، امر بسیار عجیبی است و به دلیل عدم یافتن جهش در ژن‌ها، نمی‌توان او را در میان بیماران مبتلا به آلزایمر ارثی قرار داد. اما علائم بیماری او شباهت زیادی با آلزایمر دارد؛ به‌طوری که از دو سال قبل با از دست دادن تمرکز در کلاس درس شروع شده‌اند و اکنون به مرز اختلال در حافظه کوتاه مدت رسیده‌اند. امتیاز تست حافظه او، حدود ۸۰ درصد از هم‌سالان خود کمتر بوده؛ اما خوشبختانه همچنان می‌تواند به صورت مستقل امور فردی خود را اداره کند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص ابتلای یک جوان 19 ساله به آلزایمر چیست؟ آیا این بیماری در سنین نوجوانی و جوانی شیوع پیدا خواهد کرد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

راهنمای خرید تکراتو
ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |


ارسال نظر