فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

هشدار خالق ChatGPT در خصوص هوش عمومی مصنوعی و تهدیدهای آن برای بشریت!

شرکت OpenAI به‌عنوان خالق و مالک ChatGPT، هشداری جدی در مورد هوش عمومی مصنوعی و تهدیدهای آن برای بشریت صادر کرد.

شرکت OpenAI به‌عنوان خالق و مالک چت‌بات هوش مصنوعی ChatGPT هشداری جدی درخصوص ظهور هوش عمومی مصنوعی و تهدیدهای آن برای نسل بشر در یک پست وبلاگی صادر کرده است. OpenAI که یک شرکت صاحب‌نام در زمینه ارائه هوش مصنوعی و با کمک مالی مایکروسافت است گفت که تکنولوژی هوش مصنوعی هم جنبه‌های مثبت و هم منفی زیادی دارد که پیامدهای منفی آن می‌تواند زندگی بشر را دچار اختلال کند.

بیشتر بخوانید: مایکروسافت در اندیشه کنترل روبات‌ها با ChatGPT ؛ شمشیری دولبه برای آینده بشریت!

هشدار جدی OpenAI در مورد هوش عمومی مصنوعی

OpenAI شرکت معروف فعال در حوزه‌ هوش مصنوعی بوده که از حمایت‌های مالی مایکروسافت نیز برخوردار شده است. این شرکت با انتشار پستی وبلاگی درباره‌ی احتیاط و آینده‌نگری برای توسعه‌ی هوش عمومی مصنوعی (AGI) توضیحاتی ارائه داده است. AGI به‌عنوان هوش مصنوعی تعریف می‌شود و هر وظیفه‌ی فکری‌ای که انسان می‌تواند انجام دهد، می‌تواند ارائه کند.

OpenAI که ابتدا با همکاری گروهی از کارآفرینان و محققان برجسته‌ی فناوری ازجمله ایلان ماسک و سم آلتمن تأسیس شد، اکنون اعلام کرده است AGI می‌تواند پیامدهای عمیقی (چه مثبت و چه منفی) برای بشر داشته باشد. پست وبلاگی جدید این شرکت برخی از مزیت‌های بالقوه‌ی هوش عمومی مصنوعی ازجمله حل مشکلات جهانی مثل تغییرات آب‌وهوایی و خطرهای بالقوه‌ی این فناوری مثل ناهماهنگی با ارزش‌ها و اهداف انسانی، استفاده‌های بدخواهانه و تهدیدها علیه تمدن بشری را توضیح می‌دهد.

هشدار جدی OpenAI در مورد هوش عمومی مصنوعی

OpenAI استدلال کرد دستیابی به AGI مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و هماهنگی میان محققان، سیاست‌گذاران، رهبران صنعت، گروه‌های جامعه‌ی مدنی و عموم مردم است. همچنین، این شرکت خواستار تحقیقات بیشتر درباره‌ی چگونگی اطمینان از هم‌سویی AGI با ارزش‌های انسانی و قابلیت کنترل این فناوری شد. علاوه‌براین، OpenAI از شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتر در توسعه‌ و استقرار هوش مصنوعی حمایت کرد.

OpenAI امیدوار است گفت‌وگویی جهانی درباره‌ی سه سؤال مهم کند:

  1. نحوه‌ی اداره‌ی سیستم‌های هوش مصنوعی
  2. نحوه‌ی توزیع عادلانه‌ی مزیت‌هایی که این فناوری ایجاد می‌کند
  3. نحوه‌ی اشتراک عادلانه‌ی دسترسی به این تکنولوژی

به‌نوشته‌ی گیزموچاینا، پست وبلاگی OpenAI به‌عنوان بخشی از مأموریت این شرکت برای اطمینان از این مسئله منتشر شد که هوش مصنوعی به‌نفع همه‌ی بشر است. این شرکت بازوی غیرانتفاعی (OpenAI Inc) و بازوی انتفاعی (OpenAI LP) را مدیریت می‌کند که دیدگاه یکسانی دارند.

شرکت اشاره‌شده برای توسعه‌ی برخی از سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی در جهان مثل GPT-4 (سیستم پردازش زبان طبیعی) و DALL-E (سیستم مولد تصویر) و جدیدترین موفقیت چشمگیر آن، یعنی ChatGPT، به‌خوبی شناخته شده است. چت‌بات این شرکت براساس مدل زبانی بزرگ و اطلاعات موجود در اینترنت آموزش داده شده است.

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما درباره هشدار OpenAI در مورد هوش عمومی مصنوعی چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها در میان گذاشته و اخبار تکنولوژی را با ما دنبال کنید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر