فرادرس


مقداد آی تی
همین حالا برای دوستان خود به اشتراک بگذارید: واتساپ | تلگرام |

راه‌اندازی بازار بورس اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور خبر از راه‌اندازی بازار بورس اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داده است.

هاشم آقازاده، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور در گفتگویی از ایجاد بازار بورس اختصاصی دانش‌بنیان‌ها خبر داد و گفت که در این بازار، تابلو، شاخص و هیات پذیرش اختصاصی تعریف شده است.

بیشتر بخوانید: معاون رئیس جمهور: صادرات شرکت‌های دانش بنیان در سال 1401 به یک میلیارد دلار رسیده است!

راه‌اندازی بازار بورس اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان

هاشم آقازاده معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اتفاقات مثبتی که در حوزه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان رخ داده است بیان کرد:

طی سال‌های اخیر شرایط برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان مطلوب‌تر شده و توسعه خوبی را در این حوزه تجربه کرده‌اند.

وی افزود: «این تسهیلات با شروع سال با نام و شعار «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» مقام معظم رهبری و تاکید ایشان مبنی بر توجه ویژه به این حوزه و تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان در کشور؛ تکمیل‌تر و امید خوبی به زیست‌بوم فناوری و نوآوری تزریق شد».

به گفته آقازاده در این قانون توجه خاصی به مباحث مربوط به زیست بوم دانش‌بنیانی به خصوص بحث‌های اقتصادی، ملی، تامین مالی و سرمایه‌گذری مربوط به این زیست بوم شده است. دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان با بیان اینکه توجه به افتصاد دانش‌بنیان در کشور یک اولویت ملی است، گفت:

این رویکرد جدی به ماموریت‌های معاونت علمی نیز تسری یافت و عنوان این مجموعه را از معاونت علمی و فناوری به معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری تغییر داد.

وی ادامه داد: «در این ماموریت جدید؛ معاونت علمی بر روی توسعه اقتصاد دانش‌بنیان متمرکز شده و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان نیز با همت و توجه ویژه‌ای اقدامات و برنامه‌های متعدد و متنوعی را برای تحقق این هدف تعریف کرده است. این کار هم با استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در زیست‌بوم فناوری و نوآوری اجرایی خواهد شد». او با تاکید بر این مهم که یکی از مهمترین تغییرات در معاونت علمی، تحول ساختار اداری است گفت:

ایجاد «معاونت تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری» یکی از این تغییرات مهم است. این معاونت اقدامات خود را با تشکیل شورای اقتصاد دانش‌بنیان که متشکل از نخبگان، بخش غیردولتی فعال در این حوزه، اندیشمندان و صاحب نظران هستند؛ تعریف کرده و به پیش می‌برد.

راه‌اندازی بازار بورس اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان

دستیار معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهوری افزود: «از توانمندی و نظرات تخصصی این افراد برای انجام فرآیندهای مرتبط با حوزه تامین مالی و توسعه سرمایه گذاری در حوزه دانش‌بنیانی بهره خواهیم گرفت». آقازاده ادامه داد:

یکی از ماموریت‌های معاونت تامین مالی و توسعه سرمایه‌گذاری؛ «توسعه بازار سرمایه و بورس» است. البته به بازار پول، بانک، بانکداری و صنعت بیمه هم برای تسهیل فعالیت دانش‌بنیان‌ها ورود خواهد کرد؛ اما اصل تمرکز این معاونت بر روی بازار بورس و سرمایه است.

آقازاده با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها بر مردمی سازی اقتصاد تاکید داشتند و معاونت علمی هم به این حوزه ورود کرده است، اظهار کرد: «در تلاش هستیم تا سرمایه‌های خرد و کلان مردم را به سمت زیست بوم فناوری و نوآوری سوق و مشارکت‌های مردمی در اقتصاد را ارتقا دهیم».

تسهیل فرایند ورود دانش بنیان‌ها به بازار بورس

هاشم آقازاده با اشاره به امضای تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور و سازمان بورس و اوراق بهادار برای توسعه بازار بورس دانش‌بنیان‌ها گفت:

این موافقت‌نامه خبر و اتفاق خوبی برای فعالان زیست‌بوم فناوری و نوآوری است و ورود این مجموعه‌های فناور به بازار بورس را تسهیل می کند.

آقازاده ادامه داد: «یکی از مشکلات و چالش‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در گذشته برای ورود به بازار بورس، عدم وجود گفتمان مرتبط و همراستا با نوع فعالیت و جنس محصولات آنها بود که با امضای این موافقت‌نامه این چالش مرتفع شده و مجموعه‌های دانش‌بنیان با تسهیلات در نظر گرفته شده می توانند به راحتی به این بازار ورود کنند».

هاشم آقازاده ضمن اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان عموما به شکل شرکت‌های نوپا و فناور کوچک فعالیت خود را شروع می‌کنند و به صورت جهشی مسیر را طی می‌کنند و به مرحله‌ای می‌رسند که بتوانند وارد بازار سرمایه شوند افزود، این مجموعه‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و نمی شود با ادبیات و فرآیندهای ادارای متعارف به ارزیابی و ارزش‌گذاری آنها در بازار بورس اقدام کرد.

وی تاکید کرد: «با این توافق‌نامه؛ تحولی بزرگ در حوزه ورود به بازار بورس و سرمایه دانش‎‌بنیان‌ها ایجاد شده و با این کار؛ شرکت های دانش‌بنیان به رسمیت شناخته می شوند. در این مدل کاری، ارزش‌گذاری آنها توسط هیاتی آشنا به مباحث دانش‌بنیانی با شاخص‌های اختصاصی این حوزه صورت خواهد گرفت».

بیشتر بخوانید:

دیدگاه شما در خصوص راه‌اندازی بازار بورس اختصاصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان چیست؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با تکراتو در میان بگذارید.

ارسال برای دوستان در: واتساپ | تلگرام |

ارسال نظر